Jesenný postrek ovocných stromov

Niekto si povie, že sa zaobíde bez striekania ovocných stromov. Radšej nech v plodoch natrafí na nejakého „votrelca“, predsa ten je iba v nestriekanom ovocí, ale majú istotu, že plody sú absolútne BIO. Niekedy stačí iba malá dopomoc formou jesenného a predjarného postreku.

jesenný postrek
Plody jablone napadnuté moníliovou hnilobou, obaľovačom jablčným a múčnatkou

Jeden strom a viac chorôb /časť  2./

Prečo nepodceniť jesenný postrek
Prečo nepodceniť jesenný postrek

Keď si príroda zmyslí, že vašu jabloň napadne chrastavitosť, obaľovač jablčný v sprievode moniliózy a kde tu badať dokonca aj múčnatku, tak tu už zakročiť treba. Niektoré ochorenia spôsobujú iba estetické poškodenie. Patrí k nim napríklad chrastavitosť. No taká monilióza vás úplne zbaví potešenia z plodov. Je totiž vysoká pravdepodobnosť, že nasledujúci rok vás čaká tento istý problém a váš stromček to nemusí už prežiť.  Pri pohľade na plody tejto jablone asi viac nebude treba opisovať, prečo nezaháľať s postrekom na jar a na jeseň. Teda minimálne 2x za rok.

 Správny čas na jesenný postrek

Niektorí nazývajú tento postrek preventívnym, ale povedzme si narovinu, stáva sa z neho skôr nevyhnutý pokiaľ chceme mať úrodu. Tento postrek má za cieľ znížiť pravdepodobnosť výskytu hnilého ovocia, chrastavosti a známej kučeravosti či mnohých ďalších ochorení ovocných stromov. Jesenný postrek sa vykonáva zväčša na prelome októbra a novembra – keď už opadlo lístie.  Je namieste sledovať predpoveď počasia, aby sme sa vyhli dažďovému obdobiu, aby nám postrek zo stromu nezmylo. Základným postrekom, ktoré na jeseň realizujeme je postrek s obsahom medi alebo síry do ktorého sa môžu pridať ďalšie zložky a podporné látky a to na lepšiu priľnavosť samotného postreku, napríklad FerrumOil, Wetcit, Agrovital a iné.

Postrek jeseň
Jesenný postrek na báze medi alebo síry kombinujeme s prípravkom FerrumOil. Viac nájdete na eshop.ekoclovek.sk

Likvidácia zdrojov infekcie

Zdroj infekcie mechanicky odstránime a rezy ošetrujeme balzamom Dendrosan

Dôležité upozornenie platí pri napadnutí stromov moniliózou, ktorá bola na plodoch zaznamenaná aj v našom prípade. Je nevyhnutné mechanické odstránenie všetkých zdrojov infekcie, ktorými sú moníliové múmie jadrovín i kôstkovín. Po vykonanom reze ošetrujeme balzamom Dendrosan, ktorý je určený na ošetrovanie poranení stromov. Chráni proti vysychaniu a napomáha hojeniu rán po reze.

 

 

Prečo nepodceniť jesenný postrek
Nahnité plody, listy, či konáre zakopeme dostatočne hlboko

Nahnité pozostatky po tohtoročnej úrode v korunách stromov, v pôde, suché moníliou napadnuté letorasty na marhuliach, broskyniach, čerešniach a či višniach likvidujeme takisto. Neplatí to iba pri uvedených ovocných stromoch, ale kontrolujeme všetky stromčeky v okolí.  Najistejší spôsob likvidácie je ich spálenie alebo zakopanie. Obdobne je potrebné zhrabať opadnuté lístie a zakopať dostatočne hlboko. Na dezinfekciu pôdy proti hubám a plesniam použijeme Trifender, Clonoplus, alebo Gliorex. Huba rodu Trichoderma obsiahnutá v prípravku úspešne zvyšuje rezistenciu rastlín proti hubovým chorobám.

 

 Čo so škodcami v pôde?