Drôtovec je nebezpečný pôdny škodca. Škodí hlavne na zemiakoch a koreňovej zelenine, ale veľmi rád si pochutná aj na čerstvých sadeničkách zeleniny, šalátu a byliniek.

Tento nebezpečný škodca napáda zemiaky, mrkvu, cviklu, kukuricu, cibuľu, cukrovú repu, šalát a všetky mladé priesady rastlín

 

Tu je návod, ako bojovať proti drôtovcovi biologicky a bez použitia chemických látok.

Drôtovec je tvrdý štíhly červ s lesklou pokožkou a troma pármi nôh hneď za hlavou. Sú žlté, alebo hnedo-červenej farby a zdržujú sa pod zemou.

Útočia na klíčiace semená, korene, cibule a hľuzy. Poškodené rastliny čoskoro vädnú a umierajú. Na koreňoch a v hľuzach vyhryzávajú jamky a hlboké chodby.

Rastliny v radách vädnú a odumierajú. V prípade napadnutia sa môžu objaviť ťažké, tenké a škvrnité plodiny.

Drôtovec – aký je jeho životný cyklus?

Drôtovec – larvy a dospelí jedinci prezimujú v pôde. Skoro na jar sa samičie chrobáky vynoria z pôdy, pária sa a kladú vajíčka do podzemia.

Liahnutie sa koná v priebehu 2-4 týždňov a hneď potom mladé larvy začnú svoju cestu pôdou pri hľadaní potravy.

Larvy sa živia v podzemí počas 2-6 rokov a väčšinou sa ich poškodenia vyskytujú skoro na jar, kedy ešte nie je pôda dostatočne zohriata.

Larvy sa vyskytujú na povrchu v neskorom lete a dospelé chrobáky sa objavia na jar. Vyvinie sa jedna generácia ročne. Ich životný cyklus trvá 1-6 rokov.

Biologická ochrana proti drôtovcom

  • Dôkladná hlboká kultivácia pôdy vytvára nepriaznivé podmienky pre kladenie vajíčok dospelých a odhaľuje všetky fázy škodcu voči poveternostným vplyvom a prirodzeným nepriateľom.
  • Aplikujte bakteriálne hnojivo NovaFerm Viva pri pestovaní zeleniny a ovocia, zemiakov, obilnín, cukrovej repy, a v záhradníctve formou postreku na povrch pôdy, následne zapracujte rotavátorovaním, ryľovaním alebo orbou. Ideálne je ak sa aplikuje na jeseň aj na jar.
  • Prípravkom Righello indukujete vďaka symbiotickému účinku pôdnych baktérií a mykorízy v rastline ochranné mechanizmy proti nepriaznivým vplyvom prostredia, proti škodcom ako sú drôtovce, kukuričiar, motýle, medvedíky obyčajné (krtonožky), chrústy, smútivky, strapky, molice, mravce.. atď. Prípravok je vhodné použiť do pôdy skoro pred siatím, kedy napomáha eliminovať všetkých prezimujúcich škodcov v pôde.
  • Môžeme vytvoriť pasce zo zemiakov, ktoré umiestníme do pôdy a tým do nich nalákame týchto škodcov, ktoré následne zneškodníme. Prerezané zemiaky napichneme na palice a tie zastrčíme do pôdy. Zemiak zakopeme asi 2 cm pod povrch, takže palica funguje ako držiak. Po asi dvoch dňoch palice vytiahneme a drôtovce zneškodníme.
  • Striedame plodiny a to obzvlášť pri organickom pestovaní zeleniny, pretože to pomôže znížiť veľa problémov s týmto škodcom, ktoré neskôr vedú k používaniu pesticídov.
  • Použijeme prospešné hlístice ENTONEM , ktoré pri výsadbe napádajú a ničia rozvojové štádiá škodcov v pôde.
  • Vtáky môžu spotrebovať veľké množstvo lariev. Vytvorte im podmienky na ich udržanie vo vašej záhrade v čo najväčšom množstve.
  • Tip: Ak je to možné, počkajte, kým sa pôda zahreje pred výsadbou hľuzy. Larvy uprednostňujú chladné pôdy a neskôr po oteplení sa sťahujú hlbšie do zeme.
  • Tip: Pri napadnutí mladých predpestovaných priesad ich denne kontrolujeme a pri náhlom vädnutí ju urýchlene vyberieme z pôdy a s najväčšou pravdepodobnosťou v nej nájdeme drôtovca, ktorého usmrtíme a na jej miesto vložíme novu rastlinku.