Hrdza hrušková – Choroba hrušiek
Hrdza hrušková alebo aj Hrdzavka je patogén = hubové ochorenie, ktoré si všimneme hlavne na čepeliach listu. Môže napadnúť aj letorasty, konáre a plody. Na vrchnej strane čepele listov sa začiatkom leta objavia oválne oranžové škvrny, ktoré sa stále zväčšujú.
Farba nadobúda červené lemovanie. Na škvrnách môžeme pozorovať drobné tmavé útvary alebo bodky – spermogonie. Na rube škvŕn sa vytvárajú pohárikovité plodničky. Tie následne vznikajú aj na letorastoch a plodoch. Takto napadnuté plody sa v dôsledku nerovnomerného rastu deformujú.
Hrzda hrušková – čo ju spôsobuje
Hrdza je významné ochorenie hrušiek a borievok, ktoré sú vlastne hostiteľmi ochorenia. To znamená, že najškodlivejší výskyt ochorenia sa viaže na lokality, kde je najviac borievok.
Pri napadnutí stromov hrdzou sa predpokladá až o 80% redukcie listov, čo by mohlo ovplyniť fotosyntézu v listoch a to sa prejaví obmedzeným rastom a menším výnosom plodov.
Nie všetky odrody hrušiek a borievok sú rovnako citlivé na toto hubové ochorenie. Menej citlivé druhy borievok sú napríklad Juniperus communis. Z hrušiek sú to odrody Clapps Liebling a Bunte Juli.
Patogén prezimuje na borievke, začiatkom jari, keď začínajú kvitnúť kvety stromov sa vzdušnými prúdmi alebo za pomoci hmyzu dostáva na hrušky. Pri nedostatočnej priestorovej izolácii (viac ako 200m) si dookola medzi sebou budú podávať ochorenie.
Počas vlhkých jesenných dní sa z otvorov zdurených výstupkov uvoľnia výtrusy a dostávajú sa k borievkam. Tým sa ukončí vývin huby na listoch hrušky.
Zatiaľ čo borievka infikovaná hrdzou hruškovou zostáva napadnutá po celý jej život, listy hrušiek sa musia infikovať každý rok.
Hrdze – Puccinales
Hrdze získali pomenovanie podľa hrdzavočerveného povlaku, ktorý vytvárajú na listoch rôznych rastlín. Väčšina druhov hrdze napáda len jeden konkrétny druh rastlín. Často sa stretávame s hrdzou na tujách, na popínavej fazuli, ríbezliach, ostružinách či kvetoch ako ruža alebo pivonka..
Hrdza hrušková – biologická ochrana
Výskyt hrdze hruškovej najlepšie zbadáte počas vlhkých jarných dní, keď sa začnú vytvárať hnedasté až žltkasté ložiská obalené rôsolovitou hmotou. Len čo toto objavíte na vašej hruške, prekontrolujte borievky vo svojom okolí. Všetky napadnuté časti rastliny odstráňte, pri veľkom zásahu hrdzou odstráňte aj celú rastlinu.
Preventívna ochrana pred týmto patogénom je dostatočná priestorová izolácia medzi hostiteľom a hruškou, t.j viac ako 200m, pestovanie rezistentných odrôd, odstraňovanie napadnutých ložísk na borievke. Ak hrušky ošetríme v jesenných a jarných mesiacoch proti chrastavitosti, zasiahneme zároveň aj proti hrdzi hruškovej.
Na ochranu a zvýšenie obranyschopnosti voči chrastavitosti možno využiť nasledovné prípravky a listové hnojivá:
- listové hnojivá s obsahom medi (CuproTonic, Controlphyt Cu, Kocide 2000)
- prípravky na báze uhličitanov (PowerOf-K, Vitisan)
- prípravok na báze kokosového mydla (Cocana)
- prípravky na báze chitosanu a morských rias (Chitosan 5%, Softguard, Alginure)
- mikrobiálne hnojivá na báze baktérií (NovaFerm SIRIUS, NovaFerm DUAL, NovaFerm Multi)
- prípravky a listové hnojivá na báze olejov ako zmáčadlá (BorOil, FerrumOil, Floravita Citro, Floravita SiO)