Múčnatka jabloňová

Múčnatku si najčastejšie všimneme na listoch, kde tvorí biely povlak, prípadne na plodoch, na ktorých sa vytvorí charakteristická mramorovitosť. Medzi veľmi citlivé odrody pritom patria ešte stále obľúbené odrody, ako napr. Jonathan, Idared, alebo Jonalord. Menej výrazné prejavy ochorenia možno pozorovať už na púčikoch, ktoré sú, na rozdiel od zdravých, mierne pootvorené a líšia sa tvarovo aj farebne. Múčnatkou infikované púčiky predčasne rašia, sú rozstrapatené, nedostatočne sa rozvíjajú. Celé letorasty zakrpatievajú a často dochádza k usychaniu a následne i k opadávaniu listov. Múčnatka môže napádať aj kvety.

Múčnatka jabloňová (Podosphaera leucotricha)

Na rozdiel od chrastavitosti, múčnatka prezimuje v napadnutých púčikoch zväčša na koncoch letorastov. K šíreniu ochorenia môže za vhodných podmienok dochádzať už pred kvitnutím. Následne sú konídie (rozmnožovacie orgány huby) rozširované prúdením vzduchu. Múčnatke vyhovuje teplý a suchý ráz počasia. Prípadne striedanie vlhkých a suchých periód. Naopak jej neprospievajú dlhšie trvajúce zimné mrazy na úrovni -15 až -20 ℃.

 

Na múčnatku by sme mali myslieť už pri výbere odrody. Ak však máme neodolateľnú chuť napr. na jonathánky, tak im môžeme pomôcť správnou výživou, ale hlavne rezom, pri ktorom odstránime časti napadnutých letorastov.

Jonathan

Praktické odporúčania

Na ochranu a zvýšenie obranyschopnosti voči múčnatke možno využiť nasledovné prípravky a listové hnojivá:

Biologické opatrenia krok po kroku

Na začiatku pučania

CuproTonic 20-50 ml, alebo Controlphyt Cu 15-20 ml + BorOil 10-80 ml /10 l vody (pozn. alebo iné listové hnojivá na báze olejov ako napr. FerrumOil, pričom konkrétnu dávku pri jednotlivých prípravkoch treba zvoliť podľa návodu a účelu použitia. Nižšie dávky slúžia na zlepšenie priľnavosti postrekovej kvapaliny, vyššie ako prevencia napadnutia múčnatkou a niektorými prezimujúcimi škodcami, ako sú napr. vošky. K listovým hnojivám s obsahom medi (CuproTonic a Controlphyt Cu)

Neskôr, keď teploty vzduchu stúpnu aspoň na 15 ℃, avšak nie viac ako 25 ℃,  je možné využiť sírnatý prípravok Thiovit Jet, samostatne v dávke 60 g/10 l vody, alebo v kombinácii Thiovit jet 30 g + BorOil 10-20 ml/10 l vody. (Pozn. podobný účinok ako BorOil, v súvislosti s múčnatkou a so zlepšenou priľnavosťou postrekovej tekutiny, majú aj ostatné prípravky na báze olejov, ako sú napr. FerrumOil, Floravita Citro a HF-Mycol). Za účelom zvýšenia obranyschopnosti voči múčnatke možno v tomto období použiť listové hnojivá na báze olejov aj samostatne. (Floravita SiO 30-60 ml/10 l vody, Floravita Citro 20-60 ml/10 l vody).

Pred kvitnutím

V tomto období je možné použiť prípravok na báze morských rias (Alginure 30-50 ml/10 l vody), alebo prípravky na báze uhličitanov (PowerOf-K 50-80 ml/10 l vody, alebo Vitisan 50 g/10 l vody). Tieto je najlepšie použiť spolu s niektorým lisovým hnojivom na báze olejov. (BorOil, FerrumOil, Prev B2 všetky v dávke 10-20 ml/10 l vody. Aj v tomto období je možné použiť sírnaté prípravky v kombinácii s listovými hnojivami na báze olejov, alebo je možné tieto prípravky použiť aj samostatne. (Viď odporúčanie na začiatku pučania). Okrem toho možno v prípade zvlášť vhodných podmienok na šírenie múčnatky použiť kombináciu PowerOf-K 50 ml + Folicit 50 ml/10 l vody, alebo prípravok  Folicit  samostatne v dávke 50-100 ml/10 l vody.

Počas kvitnutia

Chitopron 5% 30-50 ml/10 l vody (pozn. prípravok je neškodný pre včely. Uplatnenie nájde predovšetkým v zmiešaných výsadbách, kde je nie prakticky možné zamedziť úletu postrekovej tekutiny na práve kvitnúce susedné stromy)

Po odkvitnutí ako aj neskôr počas vegetácie

Možno pokračovať v aplikácii prípravkov na báze uhličitanov (PowerOf-K, Vitisan) v kombinácii s listovými hnojivami na báze olejov (BorOil, FerrumOil, Prev B2, HF-Mycol) v rovnakých dávkach ako pred kvitnutím. Listové hnojivá na báze olejov  je však možné použiť aj samostatne. (Floravita SiO 30-60 ml/10 l vody, Floravita Citro 20-60 ml/10 l vody, HF-Mykol 25-50 ml/10 l vody). Podobne a v rovnakých dávkach ako pred kvitnutím aj v tomto období je možné použiť  Folicit a to či už samostatne, alebo v kombinácii s PowerOf-K.  Naopak Alginure, po odkvitnutí už neodporúčame aplikovať. V tomto období je možné začať s aplikáciou bakteriálneho prípravku  Novaferm Sirius  v dávke 100-120 ml/10 l vody, alebo prípravku Cocana v dávke 70 ml/10 l vody, ktorý je možné miešať s prípravkom Vitisan.