Prečo trávnik? V dnešnej dobre je priam neoddeliteľnou súčasťou našej záhradky. Zelený, vyhnojený, alebo naopak plný kvetov, ekologický a dokonca jedlý. Dosiahnime to ekologicky a použime ekologický substrát.

Prečo trávnik?

Vedeli ste, že túžba ľudí mať trávnik siaha do dávnej minulosti? Prvé trávniky boli spásané domácimi zvieratami, keďže prvá kosačka bola vynájdená v roku 1830. Dovtedy bolo možné vidieť, ako okolo panských domov trávu spásajú ovce. Dnes sa trávniky spásajú kosačkami a na zveľadenie používa Ekočlovek ekologický substrát.

Pekná pastvina bola známkou bohatstva a luxusu. Zaužívané je to dodnes i keď dnes sú symboly bohatstva skôr drahé autá a luxusné vily.

Trávnikový boom

Trávniky zažili obrovskú slávu v dvadsiatom storočí, keď nastala obrovská produkcia osív, hnojív, pesticídov a herbicídov. Zaujímavosťou je, že v roku 1990 ľudia v USA utratili 25 miliárd dolárov za starostlivosť o trávniky. Pre Ekočloveka je veľmi negatívnou správou, že za umelé pesticídy sa zaplatilo takmer 5,25 miliardy. Takmer nepredstaviteľné množstvo peňazí.

Prečo byť chemickí, keď môžeme byť ekologickí?

Prečo by sme naďalej liali do vlastnej záhradky chemikálie, keď trávnik vieme podporiť aj prirodzenou cestou? Pre vás, ktorí sa kocháte pohľadom na čerstvo pokosený zelený trávnik máme ekologickú voľbu. Vďaka nášmu e-shopu môžete svojmu trávniku kúpiť ekologickú skrášľujúcu kúru. Ekologický substrát.  Poďte do toho s nami!

Jedným z produktov je Symbiom Turfcomp: prírodný trávny kondicionér, ktorý umobutton to buy product Symbiom Turfcompžňuje dlhodobú ochranu trávnikov a pôdy pri zachovaní nízkych nákladov. Obsahuje absorpčné granule, ktoré zadržiavajú vodu v trávniku a zabraňujú tak jeho vysychaniu.

Bactofil A pre trávniky: Pôdu ošetrí a pripraví na výsev trávnika alebo jednoducho ošetrí už zapestovaný trávnik.

 

Jesť či nejesť?

To je otázka za milión. Takmer na 99,9% sme si istí, že ste si na ňu odpovedali slovom jesť. A čo teda urobíme v prípade, že ste si zvolili variantu jedenia?

No predsa tou správnou voľbou je jedlý trávnik. A prečo práve jedlý? Pretože tento druh trávnika tzv. ekotrávnik obsahuje obrovské množstvo liečivých a najmä výživných rastliniek. Je pravda, že na ich chuť si možno budete zo začiatku zvykať, ale nakrájené v šaláte sa zahrajú na korenie veľmi rady. Samozrejme stále platí, že konzumujeme iba rastliny, ktoré poznáme.

Rastliny vhodné do jedlého trávnika

Ste zvedaví, ktoré druhy vám nesmú v jedlom trávniku chýbať? Tak poďme na to.

Rebríček obyčajný (Achillea Millefolium) má vynikajúci vzťah s trávnikom a po pokosení slúži ako kvalitný kompost. Jeho mladé listy sú výbornou ingredienciou do šalátu. Dokonca je schopný znížiť krvný tlak.

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris) z jej listov si môžeme uvariť čaj. Zaujímavosťou je, že v ľudovom liečiteľstve má prezývku ženský plášť.

Sedmokráska obyčajná (Bellis Perennis) jej sušené kvety sa pridávajú do čajových zmesí.

Čakanka obyčajná (Cichorium intybus) znáša pravidelné kosenie, ale nie na veľmi krátku výšku.

Púpava lekárska (Taraxacum Officinale) znervózňuje veľmi veľa ľudí. Avšak možno ani netušíte aká môže byť nápomocná. Svojím dlhým koreňom čerpá z hĺbky živiny a prispieva s nimi okolitému prostrediu.

Na záver, zopár rád pre váš ekologický jedlý trávnik

  • Rastliny vám rastú samy od seba, neničte ich.
  • Môžeme ich jesť.
  • Burina niekedy nie je taká zlá, ako ju máme my zakorenenú v predstavách.
  • Pekný voňavý kvet dokáže obmäkčiť vaše srdce viac ako pláne a pláne zelenej prehnojenej trávy.