Slizniaky-Bezdomovci. Čo sú zač? O čo im ide ? Ako sa ich zbaviť ekologickým spôsobom? Prečo ich je tak veľa vo vašej záhradke? Ako si s nimi dať rady? Existujú nejaké nezávadné spôsoby? To všetko si bližšie rozoberieme v nasledujúcom článku.

Ako zistíte, že v záhrade máte slizniaky?

Slizniaky v záhrade sú jedni  zo skupiny nepríjemných škodcov. Prezradí ich slizká stopa, ktorú za sebou zanechávajú a taktiež ohryzené listy a plody. Ale pozor, počas slnečného dňa by ste slizniaky hľadali márne. Radi vyliezajú po daždi a práve vtedy ich môžete ľahko spozorovať a manuálne vyzbierať.Okrem vašich rastliniek a plodov majú radi noc a vlhko. Je o nich známe, že veľmi radi pijú. Ale voda to nie je. Nikdy neodmietnu pozvanie na pivo a smrtiacou hrozbou je pre ne i soľ.

Posypávať ich soľou sa neodporúča, nakoľko si môžete takto ľahko zasoliť pôdu. Je možné aj vytvoriť pivné pasce a slimáky z nich priebežne vyberať. Ako prekážka im tiež slúži ohnutý medený plech.

 

Slizniaky, ako na ne?

Existuje niekoľko možností ako sa zbaviť týchto otravných nájomníkov, ktorí neplatia nájomné. V mene Ekočloveka vám poradíme ako na slizniaky či už v malej záhradke alebo na veľkej ekofarme.

Kačky, ktoré jedia slizniaky

Kačky, ktoré jedia slizniaky? Hmm. Zaujímavé a najmä užitočné. Skvelá alternatíva v boji proti slizniakom, pre chovateľov a priaznivcov domácich zvierat. Ale pozor, nie je to len tak. Chov týchto kačiek je koníček. Vyžadujú každodennú starostlivosť. Poďme sa teda bližšie pozrieť na to ako to môže fungovať.

  • Jedná sa o kačky, ktoré sú mäsožravé.Kačka pripravená zbierať slizniaky
  • Sú to napr. druhy Khaki campbell či indický bežec.
  • Počas teplej sezóny chodia po záhrade a systematicky slizniaky vyjedajú zo zeme.
  • Tento typ ochrany proti slizniakom sa využíva najmä na EKOFARMÁCH.
  • Samozrejme sa neuživia iba zberom slimákov, ale je potrebné im poskytnúť aj ďalšiu potravu a častý prísun vody.

Nemaslug proti slimákom/slizniakom

Nemaslug sú parazitické hlístice proti slizniakom. Poskytujú 6-týždňovú ochranu. Aplikujú sa na jar, keď sú slizniaky ešte malé. Hlístice sú prírodné a maximálne neškodné pre zvieratá a deti. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Stačí ich len zmiešať s vodou a pokropiť celú plochu. Ich nevýhodou je však vyššia cena. Tento produkt ešte pripravujeme.

Ferramol compact

Ďalšou dostupnou variantou je Ferramol compact. Obsahuje fosforečnan železitý, ktorý sa bežne vyskytuje v prírode. Ferramol compact je vhodné rozsypať už pri prvom zistenom výskyte slizniakov. Aplikujte ho rozhodením medzi rastliny a okolo záhonov, snažte sa aby granulky boli rozhodené rovnomerne. Najúčinejšia je aplikácia večer, keď slizniaky opúšťaju svoje úkryty. Dbajte na to, aby bol povrch zavlažený, v takom prípade granulky nasajú vlhkosť a stanú sa pre slimáky atraktívnejšie.

Ak do nasledujúceho rána granulky zmiznú, je potrebné aplikáciu opakovať. Použitie tohto prípravku neohrozuje ani deti, ani domáce zvieratá či ježkov. Tento produkt nájdete v našom e-shope.

Na záver malé okienko o slizkých nájomníkoch

  • Chutia aj vtákom (drozdy), radi si na nich pochutnajú a sami sa obslúžia, ak sa jedná o plochu s nízkou trávou.
  • Nepatria medzi hmyz.
  • Sú to hermafrodity, to znamená že sú obojpohlavné.
  • Väčšina záhradných slizniakov je sivej alebo tmavohnedej farby.