Žltnutie, vädnutie či neprimeraný rast

Reagujme na potreby rastliny správne

Pozorujete vaše rastliny ako ležia zvädnuté na zemi, badáte zoschnuté listy, puky, všímate si ako žltnú listy.

Hľadáte za tým škodcu, no žiadneho voľným okom nevidíte. Chýbajú typické škvrny na listoch, ktoré by mohli naznačovať nejaké ochorenie.

Čo sa za tým môže skrývať, ako zachrániť túto rastlinu

 

Nedostatok železa

Železo je dôležité pre tvorbu chlorofylu a dýchacie procesy v rastlinách. Je nevyhnutné pre fotosyntézu a správny rast a farbu rastlín.

Medzi prvé príznaky úbytku železa patrí vystupujúca tmavozelená žilnatina, povrch listu je sfarbený do svetlej žltej farby a list vytvára dojem rybej kosti. Rastliny postupne zastavujú rast, vytvárajú menej kvetov. Nedostatkom železa, čiže chlorózou trpia hlavne mladšie listy. Typickým pH pre vývoj chlorózy sú vápenaté, kyslé, suché pôdy – tieto zabraňujú príjmu dostupného železa rastlinám, ktoré potrebujú nižšie pH ako vresy, rododendron, alebo hortenzia.

Na množstvo železa sú citlivé aj kôstkoviny, bobuľoviny, citrusové plody, uhorky, paradajky a paprika.

Tip: Pri zalievaní rastlín používajte radšej dážďovú alebo odvápnenú vodu

Nedostatok horčíka

nedostatok horčíkaMedzi prvé príznaky nedostatku horčíka (magnézia) sa na listoch rastlín objavujú škrvny. Rozpoznáte ho podľa toho, že medzi zdravými zeleno lemovanými žilkami, ktoré sú najskôr svetlé, potom ožltnú a nakoniec zhnednú. Okraje listov sa dokonca začnú stáčať a postihnuté listy predčasne opadávajú. Pri viniči môžeme pozorovať hnedočervené okraje listov. Listy chradú, plody zostávajú menšie a rasť koreňovej sústavy zaostáva vo vývoji. Pri boroviciach, smrekoch a smrekovcoch dávame obzvlášť pozor na dostatočné dopĺňanie magnézia.

Vyvážené hnojenie organickými hnojivami, ktoré zodpovedá potrebám rastlín sa postará o ich zdravie.Horčík je obsiahnutý vo vápne z morských rias, v láve či kamenných múčkach. Ostatné produkty na doplnenie horčíka vaším rastlinám nájdete TU.

Nedostatok draslíka

Za vädnutím, škvrnitosťou či sfarbovaním listov a plodov treba v prvom rade hľadať nedostatok živín.
Nedostatok draslíkaNedostatok draslíka si často zamieňame so škodami spôsobenými suchom. Najprv zožltnú vrcholy listov a okraje, zhnednú najskôr staršie listy, stáčajú sa dohora, vädnú, no neopadávajú, ale zostávajú visieť na rastline.

Pri paradajkách si nedostatok draslíka všimneme keď sa na stopkách objavujú plody so zelenými goliermi – plody zostávajú nezrelé, polozelené, bledé a majú nevýraznú chuť. (hrušky, slivky, jablká atď. mäkknú)

Draslík slúži aj ako prevencia pred napadnutím cicavým hmyzom, vďaka svojej schopnosti posilňovať tkanivo zvyšuje odolnosť aj proti chorobám. Je významým výživovým doplnkom, ktorý chráni rastliny pri suchu a mraze vďaka svojej schopnosti regulovať množstvo vody.

Doprajte svojím rastlinám dostatok draslíka a odmenia sa vám krajšími, väčšími plodmi s vyšším obsahom vitamínu C.

Nedostatok dusíka

Listy sfarbené do žltozelena, smerom od vrcholu vädnú, nakoniec odumierajú. Celá rastlina zaostáva v raste, priskoro kvitne, alebo nevytvára žiadne kvety, plody sú menšie a nemajú dobrú chuť – tak znie definícia pri nedostatku dusíka u rastlín. Ako reagovať teda správne? Pri ich nedostatku by sme mali okamžite hnojiť pŕhľavovým výluhom s obsahom dusíka v pomere 1:10 zriedeným s vodou. My preferujeme organické hnojenie, to znamená kompost, hnojivá s riasami, či rohovina.

Reagujme na potreby rastliny správne

Bez dusíka sa netvoria bielkoviny, bez bielkovín zase nerastú rastliny. Jednoduchá rovnica, ktorá funguje pri všetkých živých organizmoch.