Múčnatka viniča

(Erysiphe necator Schw.); (syn. Uncinula necator (Schw.) Burr); (syn. Oidium tuckeri Berk.) 

Biologická ochrana viniča
Biologická ochrana viniča – Múčnatka

Múčnatka viniča (Erysiphe necatornapáda všetky zelené časti viniča. Prvé symptómy môžeme pozorovať už v skorom jarnom období. Napadnuté časti letorastov sú pokryté belavým povlakom mycélia. Na listoch sa postupne objavujú svetlé škvrny, ktoré sú charakteristické matným leskom. Postupom času sa na napadnutých miestach objavuje biely povlak mycélia. Silne napadnuté listy postupne opadávajú.

 

K primárnej infekcii dochádza skoro na jar, kedy vinič začína pučať a mycélium napáda zdravé pletivá rastliny. Z týchto miest sa počas vegetácie šíri ďalej. Rozvoj choroby podporujú suché teplé periódy. Optimálna teplota pre klíčenie je 24 až 28 °C. Chladné a daždivé počasie dokáže zmyť mycélium a tým čiastočne znížiť jeho ďalšie šírenie. Taktiež vysoké teploty nad 32 °C výrazne spomaľujú šírenie a v mnohých prípadoch ho až zastavia. Veľmi dôležité je včasné zvládnutie zelených prác. Je potrebné čiastočné odlistenie zóny strapcov v skorších vegetačných fázach.

Biologická ochrana viniča

Odporúčané ošetrenie

  • Prvé ošetrenie je vhodné uskutočniť pri pučaní a aplikovať prípravky na báze síry v kombinácii s Boroil (v koncentrácii 0,2 %). Je potrebné, aby teplota dosahovala minimálne 15 °C.
  • Ďalšie ošetrenia je vhodné vykonať tesne pred kvitnutím s prípravkom Folicit (v koncentrácii 0,4 %) a bezprostredne po odkvitnutí PowerOf-K (v koncentrácii 0,8 %) + FerrumOil (v koncentrácii 0,2 %).
  • V závislosti od počasia je potrebné vykonať ošetrenie aj v neskorších fázach vývoja až do obdobia mäknutia bobúľ s PowerOf-K (v koncentrácii 0,8 %) + BorOil (v koncentrácii 0,2 %).
  • alebo Vitisan
  • V prípade, ak sa objaví múčnatka na strapcoch, treba použiť PowerOf-K (v koncentrácii 0,6 %)  +  Folicit (v koncentrácii 0,3 %).
  • Môžete tiež použiť prípravok CoCana – Kokosové mydlo, ktoré zlepšuje penetráciu a účinok ochranných prípravkov.  Prípravok je schopný kuratívne liečiť silné napadnutie porastu viniča múčnatkou

Peronospóra (Plasmopara viticola)

Biologická ochrana viniča – Peronospóra

Peronospóru spôsobuje huba Plasmopara viticola. Patogén sa prenáša vetrom, dažďom, kvapkami vody, pričom dochádza k primárnym infekciám listov. Infekcia vzniká v daždivom a teplom počasí, ak teplota dva dni po daždi neklesne pod 10 °C.

Pleseň viničová sa najrýchlejšie rozvíja pri teplote v intervale od 22 do 26 °C, s inkubačnou dobou 3 až 4 dni.
Počiatočnými symptómami peronospóry je prítomnosť okrúhlych, žltkastých, olejových škvŕn na listoch, ktoré sú rôznej veľkosti. Spodná strana listov je pokrytá bielymi škvrnami, pričom napadnuté časti listov po určitej dobe zhnednú, nekrotizujú, až dochádza k ich odumieraniu.

Ak sa však na listovej ploche vytvorí väčší počet škvŕn, dochádza k odumieraniu veľkej časti listovej plochy, čo má za následok zasychanie a opadávanie listov. Je však dôležité podotknúť, že bobule sú na infekciu náchylné do štádia veľkosti hrášku – rastom sa ich vnímavosť na nákazu postupne znižuje. Z hospodárskeho hľadiska napadnutie súkvetí a strapcov môže znížiť výnosnosť úrody a zapríčiniť až úplnú stratu úrody hrozna.

Odporúčané ošetrenie

preventívnym opatreniam pred zavlečením peronospóry viniča patrí prevzdušnenie porastu, výber vhodnej lokality na zakladanie viníc, včasné a dôkladné odstraňovanie listov zo zóny strapcov a pestovanie tolerantných odrôd.

Na základe mnohých výskumov sa zistilo, že ak sa fungicídne prípravky aplikujú tesne na začiatku vzniku optimálnych podmienok pre klíčenie oospór, ošetrenie v tomto termíne sa považuje ako účinná metóda ochrany viniča pred peronospórou.

1. Imunofol 0,2% (2,0 l/ha) + CuproTonic 0,2 % (2,0 l/ha) – ekologická ochrana

2. Chitopron 5 % (v koncentrácii 0,3 %) + CuproTonic (v koncentrácii 0,2 %) alebo CuproTonic (v koncentrácii 0,5 %) pred kvitnutím, počas kvitnutia, po odkvitnutí, ďalšie ošetrenia za daždivého počasia.

3. Chitopron môžete zameniť s Memcomba, Altela, alebo Alginure

Ideálne je tieto prípravky kombinovať s Hnojivom Vermivital a Rokohumin.

 

Pleseň sivá – botrytída viniča (Botrytis cinerea Pers.)

Biologická ochrana viniča – Pleseň sivá

Botrytída – pleseň sivá je spôsobená patogénom Botryotinia fuckeliana, konídiové štádium Botrytis cinerea. Napáda všetky zelené časti viniča, ale najväčšie škody spôsobuje na dozrievajúcich bobuliach, ktoré hnednú, scvrkávajú sa a bývajú pokryté hustým sivým povlakom pôvodcu ochorenia – huby Botrytis cinerea.

Na ochorenie sú jednotlivé odrody viniča rôzne citlivé. Medzi náchylné patria napr. Bouvierovo hrozno, Dievčie hrozno, Müller-Thurgau, Neuburské, Silvánske zelené, Veltlínske červené skoré, Portugalské modré a Svätovavrinecké.
Šírenie botrytídy podporuje daždivé počasie po odkvitnutí viniča a teploty v rozmedzí 18 až 21 °C, ale aj každé mechanické poškodenie bobúľ (napr. ľadovec, hmyz, fyziologické praskanie bobúľ, atď.).

Odporúčané ošetrenie

Ochranu viniča proti plesni sivej a bielej hnilobe viniča spravidla začíname realizovať s ochranou proti múčnatke a peronospóre viniča vo fenofáze keď sú bobule veľkosti hrachu resp. pred uzatváraním strapcov, aby sa postrek dostal ku strapine. Závisí to od priebehu počasia a optimálnych podmienok pre šírenie infekcie.

  • Použiť PowerOf-K (v koncentrácii 0,8%) + BorOil (v koncentrácii 0,2 %) – pri uzatváraní strapcov, na začiatku mäknutia bobúľ, alebo
  • použiť mikrobiálny prípravok NovaFerm® SIRIUS (1,2 %) tesne po kvete, pri uzatváraní strapcov, na začiatku mäknutia bobúľ.
  • Alebo kombináciou HF- Mycol/ Floravita Sio + VitisanWetcitom
  • Ideálne je tieto prípravky kombinovať s hnojivom Vermivital a Rokohumin.