Botrytída – Pleseň sivá ( Botrytis cinerea ), ktorá sa vyskytuje na širokom spektre rastlín, je plesňové ochorenie, ktoré sa šíri rýchlo a to najmä pri vlhkom a chladnom počasí.
Botrytída – Pleseň sivá – Ako ju identifikovať a liečiť ?
Príznaky choroby sa objavujú ako sivo sfarbené mäkké, kašovité škvrny na listoch, stonkách, kvetoch a tiež na plodoch. Škvrny môžu byť pokryté povlakom sivých húb a to najmä, ak je vysoká vzdušná vlhkosť. Ovocie alebo rastliny sa scvrkávajú a hnijú.
Šedá pleseň sa vyskytuje často tesne nad zemou, v hustom poraste rastlín a tiež v husto prerastenej korune stromov. Najskôr sa vyvíja na už zvädnutých kvetoch rastlín, ale neskôr sa rýchlo rozšíri aj do ďalších častí rastlín. Ochorenie sa môže vyskytnúť aj v skladovacích priestoroch, kde spôsobuje hnilobu plodov ovocia a zeleniny.
Botrytída – Pleseň sivá prezimuje na rastline, v pôde alebo na povrchu pôdy ako skleróbiá. Spóry sa začínajú vyvíjať keď majú optimálne podmienky. Tie vyžadujú chladné teploty okolo 7-15 °C a vysokú vlhkosť nad 93%. Prenášajú sa vetrom alebo pri daždi sa odrážajúcou vodou na kvety a mladé listy, kde klíčia a vstupujú do rastliny. Klíčiace spóry len zriedka preniknú priamo do zeleného a zdravého tkaniva rastlín, zato však môžu vstupovať do už vzniknutých rán na rastlinách a stromoch. Zvlášť náchylné na infekciu sú odrezky rastlín.
Botrytída – Pleseň sivá – Ako sa pred ňou biologicky chrániť?
- Prerezaním a prevzdušnením koruny ovocných stromov.
- Zlepšením cirkulácie vzduchu medzi rastlinami.
- Neprehusťovať porast rastlín.
- Nezabudnite si po každom reze dezinfikovať svoje nožnice na strihanie namáčaním v dezinfekčnom roztoku pri už napadnutých rastlinách.
- Ak pestujete rastliny v interiéri alebo v skleníkoch a neviete zabezpečiť dostatočné vetranie použite malý ventilátor na zlepšenie prúdenia vzduchu.
- Udržujte pôdu pod rastlinami čistú a bez ponechaného rastlinného odpadu.
- Pod rastliny pridávajte dostatočné množstvo organického kompostu.
- Mulčovanie zabráni šíreniu spór plesní na kvety a listy pri zrážkach a polievaní, keďže pohlcuje vodu a ďalej ju už neodráža spolu so spórami plesni.
- Po polievaní v skorých ranných hodinách nechajte rastlinám čas na vyschnutie počas dňa.
- Nekompostujte napadnuté listy rastlín alebo stonky a na jeseň dôkladne vyčistite záhradu, aby ste zničili zimoviská spór plesní.
Fungicídy na báze medi, draslíku a olejov pomôžu chrániť rastliny pred spórami chorôb. Aplikujte ich už na začiatku kvitnutia a pokračujte každých 7-10 dní až do zberu. Fungicídne prípravky sú zvlášť účinné, keď predpovede počasia predpovedajú dlhé obdobie chladného a vlhkého počasia.
Vitisan obsahuje patentovaný vzorec hydrogenuhličitanu draselného, ktorý sa bežne používa v potravinárskych výrobkoch – ktorý pri kontakte usmrtí mnoho chorôb rastlín a poskytne až 2 týždne zvyškovej ochrany. Pre najlepšiu ochranu opakujte v 1 – 2 týždňových intervaloch. Vitisan spôsobuje zmenu pH na listoch, čím zabráni klíčeniu spór.
Prípravok Hydrogénuhličitan sodný posilňuje prirodzenú ochranu rastlín proti plesni a chrastavitosti, chráni zeleninu, ovocie a okrasné rastliny.
Z meďnatých prípravkov môžete použiť CuproTonic, Kocide 2000 alebo Controlphyt Cu. Pri meďnatých prípravkoch si dávajte pozor na ochrannú dobu.
Z draselných hnojív môžete použiť Aquasilikat, ktorý zvýšením pH na povrchu rastliny vytvára nevhodné podmienky pre rast mycélií a tiež Power OF- K. Z lacnejších prípravkov je k dispozícii Floravita SIO, ktorý vytvára na rastlinách ochranný film pre zabránenie vstupu patogénov a vývoja chorôb. Jedná sa o prípravok na báze listového hnojiva obsahujúci kremík a feniklový olej.
Jednou z predností využitia bakteriálneho prípravku NovaFerm Sírius je to, že ho môžete aplikovať na poškodenú rastlinu počas celého roka, nakoľko sa jedná o produkt, ktorý jednak nie je citlivý na UV žiarenie a baktérie v ňom pracujú aj počas mrazov.
Z biologických prípravkov na báze parazitických húb môžete použiť tieto prípravky
Biologický fungicíd Trichomil – potláča rast vegetatívneho mycélia fytopatogénnych húb a spôsobuje lýziu mycélia, bunkovej steny spór, kôrovej vrstvy a plektenchýmu. Prípravok pôsobí kontaktne a tiež chráni koreňovú sústavu.
Prípravok Trifender obsahuje hyperparazitickú hubu, ktorá pomáha rastu rastlín. Zvyšuje odolnosť rastlín proti chorobám (ako je Pythium, Fusarium, Rhizoctonia, Sclerotinia, Botritis a iné.) Výsledným efektom je zväčšenie koreňových vlásočníc. Aplikuje sa hlavne v jesennom období a v skorej jari.
Na podobnom princípe fungujú aj prípravky GLIOREX a CLONOplus.
Všetky prípravky na biologicku ochranu rastlín dostanete kúpiť u nás v e-shope.