Botrytída – Pleseň sivá ( Botrytis cinerea ), ktorá sa vyskytuje na širokom spektre rastlín, je plesňové ochorenie, ktoré sa šíri rýchlo a to najmä pri vlhkom a chladnom počasí.

Botrytída – Pleseň sivá – Ako ju identifikovať a liečiť ?

Príznaky choroby sa objavujú ako sivo sfarbené mäkké, kašovité škvrny na listoch, stonkách, kvetoch a tiež na plodoch. Škvrny môžu byť pokryté povlakom sivých húb a to najmä, ak je vysoká vzdušná vlhkosť. Ovocie alebo rastliny sa scvrkávajú a hnijú.

Botrytída – Pleseň sivá – na paradajkách

Šedá pleseň sa vyskytuje často tesne nad zemou, v  hustom poraste rastlín a tiež v husto prerastenej korune stromov. Najskôr sa vyvíja na už zvädnutých kvetoch rastlín, ale neskôr sa rýchlo rozšíri aj do ďalších častí rastlín. Ochorenie sa môže vyskytnúť aj v skladovacích priestoroch, kde spôsobuje hnilobu plodov ovocia a zeleniny.

Botrytída – Pleseň sivá prezimuje na rastline, v pôde alebo na povrchu pôdy ako skleróbiá. Spóry sa začínajú vyvíjať  keď majú optimálne podmienky. Tie vyžadujú chladné teploty okolo 7-15 °C  a vysokú vlhkosť  nad 93%. Prenášajú sa vetrom alebo pri daždi sa odrážajúcou vodou na kvety a mladé listy, kde klíčia a vstupujú do rastliny. Klíčiace spóry len zriedka preniknú priamo do zeleného a zdravého tkaniva rastlín, zato však môžu vstupovať do už  vzniknutých rán na rastlinách a stromoch. Zvlášť náchylné na infekciu sú odrezky rastlín.

Botrytída – Pleseň sivá – Ako sa pred ňou biologicky chrániť?

 • Prerezaním a prevzdušnením koruny ovocných stromov.
  Botrytída – Pleseň sivá na jahodách
 • Zlepšením cirkulácie vzduchu medzi rastlinami.
 • Neprehusťovať porast rastlín.
 •  Nezabudnite si po každom reze dezinfikovať svoje nožnice na strihanie namáčaním v dezinfekčnom roztoku pri už napadnutých rastlinách.
 •  Ak pestujete  rastliny  v interiéri alebo v skleníkoch a neviete zabezpečiť dostatočné vetranie použite malý ventilátor na zlepšenie prúdenia vzduchu.
 • Udržujte pôdu pod rastlinami čistú a bez ponechaného rastlinného odpadu.
 • Pod rastliny pridávajte dostatočné množstvo organického kompostu.
 • Mulčovanie zabráni šíreniu spór plesní na kvety a listy pri zrážkach a polievaní, keďže pohlcuje vodu a ďalej ju už neodráža spolu so spórami plesni.
 • Po polievaní  v skorých ranných hodinách nechajte rastlinám čas na vyschnutie počas dňa.
 • Nekompostujte napadnuté listy rastlín alebo stonky a na jeseň dôkladne vyčistite záhradu, aby ste zničili zimoviská spór plesní.

Fungicídy na báze medi, draslíku a olejov pomôžu chrániť rastliny pred spórami chorôb. Aplikujte ich už na začiatku kvitnutia a pokračujte každých 7-10 dní až do zberu. Fungicídne prípravky sú zvlášť účinné, keď predpovede počasia predpovedajú dlhé obdobie chladného a vlhkého počasia.

HF – Mycol  je účinný prípravok zo  zmesi rastlinných výťažkov a rastlinných olejov feniklu, ktoré zvyšujú vnútornú odolnosť rastlín proti múčnatke a plesni sivej. Zároveň pôsobí aj ako zmáčadlo. Vynikajúco sa s ním pracuje. Je možne ho miešať s Vitisanom. Jeho lacnejšia verzia je Floravita Sio.

Botrytída – Pleseň sivá na malinách

Vitisan obsahuje patentovaný vzorec hydrogenuhličitanu draselného, ktorý sa bežne používa v potravinárskych výrobkoch – ktorý pri kontakte usmrtí mnoho chorôb rastlín a poskytne až 2 týždne zvyškovej ochrany. Pre najlepšiu ochranu opakujte v 1 – 2 týždňových intervaloch. Vitisan spôsobuje zmenu pH na listoch, čím zabráni klíčeniu spór.

S meďnatých prípravkov môžete použiť CuproTonic, Kocide 2000 alebo Controlphyt Cu. Pri meďnatých prípravkoch si dávajte pozor na ochrannú dobu.

Z draselných hnojív môžete použiť Aquasilikat, ktorý zvýšením pH na povrchu rastliny vytvára nevhodné podmienky pre rast mycélií a tiež Power OF- K.

Z biologických prípravkov na báze parazitických húb môžete použiť tieto prípravky

Biologický fungicíd Trichomil – potláča rast vegetatívneho mycélia fytopatogénnych húb a spôsobuje lýziu mycélia, bunkovej steny spór, kôrovej vrstvy a plektenchýmu. Prípravok pôsobí kontaktne a tiež chráni koreňovú sústavu.

Prípravok Trifender obsahuje hyperparazitickú hubu, ktorá pomáha rastu rastlín. Zvyšuje odolnosť rastlín proti chorobám (ako je Pythium, Fusarium, Rhizoctonia, Sclerotinia, Botritis a iné.) Výsledným efektom je zväčšenie koreňových vlásočníc. Aplikuje sa hlavne v jesennom období a v skorej jari.

Na podobnom princípe fungujú aj prípravky GLIOREXCLONOplus.

Všetky prípravky na biologicku ochranu rastlín dostanete kúpiť u nás v e-shope.