Monilióza ovocia Monilinia fructicola je najčastejšie plesňové ochorenie postihujúce kvety a ovocie marhúľ, čerešní, broskýň, sliviek, nektáriniek a mandlí.
Monilióza ovocia – Monilinia fructicola prezimuje v mumifikovanom ovocí na strome, na zemi a tiež na infikovaných vetvičkách
Monilióza ovocia na jar infikuje kvety a vzápäti rastie späť do malých vetvičiek, aby spôsobila hrčky, ktoré následne zabíjajú stonky kvetov. Pri tejto vážnej chorobe sa usmrtí veľké množstvo stoniek aj s kvetmi. Mŕtve kvety zostávajú na stromoch často pripevnené až do leta. Vyvíjajúce sa alebo zrelé plody vykazujú kruhové, alebo hnedé škvrny, ktoré sa šíria rýchlo po povrchu a na zhnitých plochách vznikajú svetlosivé spóry. Zhnité tkanivo zostáva relatívne pevné a suché.
Spóry moniliózy sú prenášané vetrom, dažďom a hmyzom na ďalšie otvorené alebo neotvorené kvety a mladé výhonky. Ak je na povrchu kvetu prítomná voda – buď z dažďa, rosy alebo zalievania, spóry môžu klíčiť a prenikať ďalej do stromu. K vývoju chorôb dochádza v širokom rozsahu teplôt a kvety sa môžu infikovať od otvorených pukov až po okvetné lístky. Za priaznivých podmienok sa monilióza ovocia rýchlo šíri a môže zničiť celú úrodu.
Monilióza ovocia- Ako sa proti nej brániť biologicky?
- Ak je to možné, voľte odolné odrody voči monilióze ovocia.
- V malých sadoch môžeme moniliózu udržať pod kontrolou, ak okamžite odstraňujeme infikované častí.
- Je dôležité pohrabať a odstrániť akékoľvek spadané ovocie alebo jeho zvyšky spod stromov.
- Stromy občas orežte, aby sa zlepšila cirkulácia vzduchu.
- Stromy polievajte ku kmeňu, aby sa zabránilo zbytočnému zmáčaniu kvetov, lístia a plodov.
- Po reze stromov používajte Dendrosan balzam, Dendrosan vosk alebo Arbosan balzam na ošetrenie všetkých poranení a rán, ako ochranu pred hmyzom a chorobami.
Aké ekologické prípravky zvoliť pri ochrane stromov?
Fungicídy medi alebo síri aplikujte raz za 7 – 10 dní na napadnuté stromy od začiatku kvitnutia, až do konca vegetačného obdobia. Postreky aplikujte neskoro večer, keď sa už aktivita opeľovačov ustáli na minimum a teplota klesne pod 25 °C. Pri práci so sírou a meďou používajte ochranné prostriedky, ako sú rukavice, okuliare, respirátor a dlhé rukávy.
Ako základ ochrany slúžia meďnaté a sírnaté prípravky, ako Kocide 2000, CuproTonic, Controlphyt Cu a Thiovit Jet.
Na ochranu pred moniliózou môžeme použiť aj Alginure, ktorý podporuje odolnosť rastlín proti napadnutiu hubovými chorobami. Obsahuje extrakt z morských rias, rastlinné aminokyseliny, algináty a fosfonáty. Používajte preventívne. Zníženú dávku môžete miešať so sírnatými a meďnatými prípravkami.
Na podobnom princípe funguje aj prípravok Chitopron, ktorý pôsobí ako rastlinný elicitor a zvyšuje odolnosť rastlín proti hubovým chorobám. Obsahuje chitosan, ktorý sa získava z chitínu. Chitín sa extrahuje zo skeletov kreviet a krabov. Pre zvýšenie účinku môžete miešať s meďnatými prípravkami. Nepoužívajte v čase kvetu!
Na podobnom princípe funguje aj prípravok Imunofol.
Všetky produkty môžete zakúpiť u nás v e-shope. Všetky produkty sú priateľske voči Typhlodromus pyri. Neprekračujte dávkovanie a postupujte vždy podľa návodu.