Pásavka zemiaková – alebo mandelinka obyčajná je dobre známa pre svoju schopnosť vyvinúť rezistenciu na mnohé insekticídy, za čo je považovaná za jedného z najťažších záhradných škodcov v biologickej ochrane.

Pásavka zemiaková – ako ju spoznáme?

Dospelí jedinci, aj larvy sa živia listami rastlín a dokážu úplne zničiť celú úrodu, ak neaplikujete žiadnu biologickú

Larvy mandelinky na zemiakoch

ochranu. Ak nijak nezakročíme, môže sa výrazne znížiť výťažok až o 30 až 50 % a v niektorých prípadoch môže dokonca pásavka zemiaková úplne zničiť rastliny. Napádajú tiež rajčiny, papriky a baklažán.

Dospelí jedinci dorastajúci až do dĺžky 2 cm, sú zaoblené žlto-oranžové chrobáky s čiernymi pruhmi na svojich krídlach a s čiernymi škvrnami tesne za hlavou. Larvy sú červené s čiernou hlavou a čiernymi nohami, niekedy žltkasto červené alebo oranžové s dvoma radmi čiernych škvŕn na každej strane tela.

Pásava zemiaková a jej životný cyklus

Chrobáky prezimujú v pôde a do záhrady prichádzajú na jar. V tomto okamihu, nemajú dostatok energie na let a pri

Pásavka zemiaková

hľadaní vhodných hostiteľských rastlín sa premiestňujú po zemi. Samičky kladú oranžovožlté vajíčka v zhlukoch na spodnej strane listov.

Po 4-15 dňoch (v závislosti na teplote) dochádza k liahnutiu, a žravé larvy začnú spásať listy po dobu až jedného mesiaca.

Keď už sú zrelé, vniknú do pôdy a tam sa zakuklia, o 5-10 dní neskôr sa stávajú dospelými jedincami. Vyvinú 1-2 generácie každý rok.

Pásavka zemiaková – biologická ochrana

  • Keď je to možné pestujte rezistentné odrody rastlín.
  • Pestujte zemiaky spolu s chrenom. Chren odpudzuje pásavku zemiakovú.
  • V skorých ranných hodinách, zosypte dospelých chrobákov z rastlín na zem na tkaniny a zachytených škodcov vhoďte do mydlovej vody.
  • Zabráňte v pohybu prezimovaných dospelých jedincov a to mulčovaním aspoň 6 až 9 cm hlbokou vrstvou čistej slamy alebo sena, hneď ako sa objavia rastliny.
  • Podporujte užitočný hmyz, ako sú napríklad lienky, zlatoočky a osy, ktoré sa živia vajíčkami a mladými larvalnými štádiami. Tiež vtáky a bažanty konzumujú tieto chrobáky.
  • Prospešné hlístice Steinernema feltiae aplikujte na pôdu a tie budú úspešne útočiť na vývojové štádiá rozvíjajúce sa v pôde. Zároveň zlikvidujú aj nepríjemného drôtovca.
  • Použite biologický postrek NeemAzal, ktorý zastavuje požerovú aktivitu škodcov už za niekoľko hodín po aplikácii a za niekoľko dní sa populácia ďalej nevyvíja a skolabuje. NeemAzal pôsobí len na savých a žravých škodcov.
  • Použite prírodný produkt SpinTor získaný fermentačnou činnosťou baktérií Saccharopolyspora spinosa, ktoré sa bežne vyskytuje v pôde. Doteraz nebola preukázaná rezistencia škodcov k prípravku SpinTor a ani krížová rezistencia s inými účinnými látkami. K uhynutiu škodcov dochádza po niekoľkých hodinách. Pozor, nie je selektívny! Používať až v podvečer!
  • Po zbere je pôdu potrebné zorať a takto zabrániť prezimovaniu chrobákov.
  • Tip: Vytvoriť plastové priekopy medzi zemiakovými riadkami. Nedávna štúdia zistila, že priekopy s hradbami zvažujúce sa v uhle väčšom ako 46 stupňov udržia v priemere 84% všetkých dospelých ulovených jedincov.