Tipuľa bahenná(Tipula paludosa) je nepríjemný hmyz, vzhľadom pripomínajúca komára. Zdá sa vám, že tipuľa je súčasťou aj vašej záhradky? Prečo je tak neobľúbená? Ako zahájiť voči nej ekologický boj? To všetko si rozoberieme bližšie v tomto článku. Na pomoc prichádza produkt Capsanem.
Charakteristika dospelej tipule
Tipuľa bahenná (Tipula paludosa) patrí do čeľade tipuľovité (Tipulidae). Je to hmyz, ktorý zaraďujeme medzi dvojkrídlovce (Diptera). Telo môže mať dlhé cca 2 cm. Samice sa vyznačujú svojimi dlhými nohami. Samičie krídla sú kratšie ako ich bruško. Samce majú menší vzrast, ale relatívne dlhšie krídla.
Majú 14 článkové tykadlá a vzhľadom pripomínajú komára. Na rozdiel od komára však tipule neštípu. Dospelá tipuľa nepríjma potravu, iba vodu a jej životnosť je 2-14 dní. Tipuľa dokáže vyprodukovať 200 až 300 vajíčok o veľkosti 1 mm. Vajíčka sú oválne, čierne a lesklé.
Tipuľa bahenná a jej životný cyklus
Keď budete poznať jej vývoj, budete sa vedieť voči nej čo najlepšie brániť.
- Samička nakladie vajíčka priamo na povrch pôdy – okolo 300 vajíčok. Závisí to aj od vlhkosti pôdy.
- Larvy majú 4 vzrastové stupne. V polke júna sa larvy prestávajú kŕmiť a zavŕtajú sa 3-5 cm do pôdy. Larva je zelenohnedá s nepravidelnými čiernymi bodkami. Larva tipule prechádza štyrmi vzrastovými stupňami. Jej veľkosť sa pohybuje od 0,5 cm až po 4 cm. Prezimované larvy majú najväčšiu požerovú aktivitu na jar. V období letných prázdnin sa zakuklia.
- Kukly – larvy sa kuklia na konci augusta až na začiatok septembra. Prevŕtajú sa na povrch, aby sa z nich vyliahli dospelí jedinci.
- Dospelí jedinci sa liahnu na 2. a 3. septembrový týždeň. Vyliahnu sa, spária sa a nakladú vajíčka počas jednej noci. Po 14-tich dňoch sa liahnu larvy, ktoré začnú s intenzívnym požieraním.
Tipuľa a škody, ktoré napácha
Nanešťastie larvy tipule sa živia najmä pojedaním trávnikov. Poškodzujú domáce trávniky, golfové ihriská a pastviny. Prvé škody sa môžu objaviť v októbri. Najväčšie škody vie tipuľa napáchať medzi aprílom a májom. Jej larvy sa kŕmia počas dňa na povrchu alebo pod povrchom trávnika, koreňovými vláskami či korienkami.
Počas vlhkých a teplých nocí larvy tipule vyliezajú na povrch a pojedajú steblá trávy čo môže pre milovníkov krásnych zelených trávnikov znieť ako obrovská pohroma. Poškodenie trávnika tipuľami sa prejavuje žltými škvrnami na povrchu.
Ak sa vyskytujú vo vašom trávniku larvy tipúľ, je veľmi pravdepodobné, že to priláka aj vtáky(škorce, drozdy). Tie svojimi zobáčikmi vyberajú larvy z trávnika a tým ho ešte viac poškodzujú. Čo teda robiť, ak sa objaví v trávniku tipuľa?
Ako sa biologicky brániť?
Existuje niekoľko spôsobov ako ochrániť svoju záhradu pred tipuľou. Dnes si ich spolu zopár rozoberieme.
- Základom je udržiavať si zdravý trávnik, správne ho kosiť a najmä hnojiť. Viac sa o trávniku dozviete v článku Prečo trávnik? Môžete použiť prípravky vybrané z nášho e-shopu, ako sú napr.: Turfcomp a Bactofil A.
- Tipule najradšej kladú vajíčka do vlhkej pôdy. Zlepšením odtoku vody z vášho trávnika môžete dospelé samičky odradiť od toho, aby zniesli vajíčka práve do toho vášho trávnika. Novovyliahnuté larvy veľmi ťažko prežijú v suchších pôdach.
- Veľmi dobrou správou je, že na jar veľa lariev neprežije kvôli útokom vtákov na váš trávnik. Bohužiaľ zlou správou pre vás je, že vtáky ďobaním poškodia celistvosť trávnika.
Tipuľa bahenná-kedy proti nej zahájiť boj?
Prvé aplikácie produktov proti tipuliam sa môžu robiť na jar, keď sa prvkýkrát objavia náznaky požeru. Aplikácie produktov na dospelých jedincov sú vo väčšine prípadov neefektívne, nakoľko dospelé tipule nemajú požerovú aktivitu. Najväčšie škody spôsobia larvy tipúľ.
Ekočlovek odporúča Capsanem
Capsanem Steinernema carpocapsae
Viete ho použiť na larvy viacerých škodcov, vo vašom prípade na tipule.
Viditeľné účinky prípravku Capsanem sú: hmyzie larvy zmenia farbu a stávajú sa slizkými.
Použitie: Trávnik, zeleninové záhrady, skleníky, ovocné sady, okrasné záhrady.
Podmienky: neaplikujte na suchú pôdu, hlístice aplikujte na zavlaženú pôdu, poprípade po daždi postrekom. Pôdu po aplikácii udržiavajte vlhkú minimálne po dobu dvoch týždňov.