Pôda je „tvorivý materiál“ pre väčšinu základných životných potrieb. Tvorenie začína hŕstkou prachu.

WILLIAM A. ALBRECHT

Ako sa teda o ňu správne starať a aké je správne hnojenie?

Čo je pôda? Ako si ju predstavujeme?

pôdne horizonty
Pôdne horizonty, pôda

Ešte v časoch, keď pôda nebola závislá na chemických zložkách a mechanickom obrábaní, bola pôda posvätná. Jej hnojenie nebolo chemické.  Pôda bola Matka Zeme, nazývaná aj Gaia.

Čo si predstavíme pod pojmom pôda? Vrstva zeme, hnedá, suchá, tmavá, vlhká, drobivá, zrnitá… asociácií je mnoho. Keď do pôdy na vašej záhradke začnete ryť rýľom, zistíte že má mnoho vrstiev. Tieto vrstvy nazýváme aj pôdne horizonty.

Rozoznávame tri horizonty. Horizont A,B a C. Horizont A predstavuje humus, B predstavuje eluviácia a C predstavuje našu matečnú horninu. Matečná hornina je pre nás tak veľmi dôležitá ako je napr. Zrážková voda.

Podľa typu matečnej horniny delíme pôdy klasicky na ílovité, pieskové, vápencové atď.

Každý z nás má v záhradke určitý typ pôdy. Ako sa o ňu budeme teda starať?

Herbicídmi, pesticídmi si nepomôžeme, ale naopak našej zemi uškodíme. Pôda je ako krv, ktorá prúdi v našich telách. Ak je krv v našom tele čistá a bez toxínov, naše telo bude zdravé a my budeme doslova žiariť. To isté platí aj na rastliny. Ak rastlina žije v zdravej pôde, nemôže byť predsa chorá. Záhradník, ktorý svoju pôdu neusmrtí, ale naopak oživí, môže s obdivom sledovať ako jeho kvety žiaria a výsledkom jeho starostlivosti budú krásne a zároveň chutné plody. A práve to môžeme dosiahnuť našimi ekologickými hnojivami.

V tomto prípade je použitie pôdnych organizmov na mieste. To čo vieme spraviť my, je že im podáme pomocnú ruku v podobe zvieracích hnojív, kompostu, striedaním jednotlivých plodín a mulčovaním.

Hnojivé látky

Ako hovorí jedna stará záhradnícka múdrosť: „Hnojivo nie je svetec, avšak dokáže zázraky.“

Hnojiť môžeme minerálnymi, organickými hnojivami a kompostom.

Predtým ako sa rozhodnete pre určitý typ hnojiva by ste si mali uvedomiť, že hlavnou starosťou záhradníka alebo záhradkára je to, aby jeho pôda bola čo najživšia. Správne hnojenie nám k tomu len dopomôže.

 Hnojenie minerálnymi hnojivami

Minerálne hnojivá sú vyrábané z dusíkatých hnojív napr.(dusíkaté, fosforečné, draselné či vápenaté).

Poďme sa pozrieť na to najznámejšie, a tým je NPK. Toto priemyselné trojzložkové hnojivo obsahuje tri najdôležitejšie zložky ako sú: dusík, fosfor a draslík. Väčšina solí NPK veľmi okysľuje pôdu. Klasické NPK ako ho poznáme, pôde život nedodáva.

Špeciálne hnojivá, ktoré odporúča Ekočlovek

Naše novinky určené na ekologické hnojenie sú Guanito, Italpollina a Tribú. Sú to organicko-minerálne hnojivá. Ich výhoda spočíva v postupnom uvoľňovaní prvkov, znížením strát vyplavovaním dusíka, zníženej aplikácii hnojív a zlepšení rozpustnosti kovov (Fe, Mn, Zn).

Sušený hydinový hnoj – ItalpollinaJe vynikajúci pre semená, kvety a plody.(rajčiny, kukurica, karfiol, tekvice.)

Organické hnojivo s maximálnym množstvom fosforu – Guanito. Fosfor je potrebný na vývoj kvetov, semien a ovocia.

Zúrodňovač pôdy(hnoj) – Tribú. Zvierací hnoj je výborný aj na vývoj listov, stoniek a krov.

Čo tak sa rozhodnúť pre ľahšie a ekologickejšie varianty dostupné na našom e-shope.