Kompostovanie, ako na to. Ako si vytvoriť kvalitný kompost?
Čo je kompost?
Kompost považujeme za hnojivo. Je to v podstate organický odpad (domáce zvyšky ovocia, zeleniny, rastlinné odpady, zvyšky kávy, škrupiny z vajíčok). Nemusíte už odvážať pozbierané lístie či pokosený trávnik. Všetko môžete zakomponovať do vášho domáceho kompostu.
Ako začať?
Tiež ste si teraz povedali sami pre seba, že by nebolo vôbec zlé začať kompostovať však? Poďme na to pekne po poriadku. Krok za krokom.
Možno sa vám to môže zdať ako niečo veľmi komplikované, avšak opak je pravdou. Kde je vôľa, tam je aj cesta.
Na začiatok si je potrebné vybrať alebo vyrobiť svoj vlastný kompostér, čiže nádobu, do ktorej tento odpad budeme ukladať. Keďže sme ekologickí, tak v mene Ekočloveka vám odporúčam drevenú ohradu vyrezanú z dreva, ale fantázii sa medze nekladú. Samozrejme môžete siahnuť aj po klasickom plastovom, ale ten nám nezapadá do ekologickej záhradky.
Pokojne si ho umiestnite kúsok od domu do tieňa, poprípade za krík.
Kompostovanie postarom
- Keď máte vytvorený kompostér, tak na jeho spodok môžete uložiť konáre – snažte sa spraviť hrubšiu vrstvu.
- Môžete začať ukladať materiál. Ak sem budete pridávať zvyšky potravín z kuchyne (odpad z ovocia a zeleniny) snažte sa ho doplniť potom takým istým množstvom hnedej časti (kartóny, kotúče z toaletného papiera…)
- Všetko pekne rozprestrite. Môžete pridať vápno. Vápno vám slúži na úpravu pH vody.
- Vápno nie je schopné mumifikovať, a tak vám nejlepší humus vznikne na vápennom podklade.
- Kompost sa začne tvoriť na spodnej strane smerom nahor.
- Keď máte k dispozícii materiál zo záhrady doplňte si ho tam.
- Po pol roku sa môžete pozrieť v akom stave je váš kompost. Na dozrievanie môžeme použiť aj urýchlovače, ako napr. Vermifit A.
- Zrelý kompost odoberte a buď ho pužite, alebo odložte niekam inam a použite neskôr.
Kompostovanie ponovom
Kompostovanie ponovom alebo vermikompost. V rámci moderného kompostovania použijeme kalifornské dážďovky. Odpad z kuchyne a záhrady premenia na výživný humus. Avšak dajte si pozor,ktoré potraviny z kuchyne im poskytnete. Zeleninka, šupky z ovocia, podrvené vajcové škrupiny alebo kávové usadeniny sú dobrou voľbou. (VermiVital Eisenia humus).
- Stačí nám menšia špeciálna nádoba.
- Vhodné aj do bytu.
- Netreba veľa údržby.
- Ideálna teplota je okolo 19 °C.
- A na záver dbajte na to, aby tekutina, nazývaná aj dážďovkový čaj, mala kam odtekať. Neskôr ju môžete použiť na prihnojenie rastliniek.
Ekohumus a kompostovanie
Mulč a humus sú nejlepší kamaráti. Humus tvorený organickými zložkami môže však niekomu smrdieť a aj nepekne vyzerať. Práve vtedy nastupuje na scénu mulč. Ochotne nám humus resp. kompost zakryje a skrášli.
Prečo práve VermiVital/Vermihumus?
Vermihumus je výsledkom metabolických procesov, ktoré prebiehajú v tráviacom trakte kalifornských dážďoviek. Tento typ ekologického hnojiva je vyrobený riadeným procesom kompostovania látok obsahujúcich rozložiteľné organické látky a rastlinné živiny.
VermiVital je vynikajúci prípravok na prihnojovanie rajčín, paprík a výborný na revitalizáciu pôdy.
Produkt je dostupný na našom e-shope.