Kompost tvorí väčšinou rozložená organická hmota, v ktorej sa semená burín pôsobením tepla usmrtia a dôkladne rozložia. Za vhodných podmienok do kompostu vniknú dážďovky a pomáhajú mikroorganizmom v procese rozkladania, prípadne môžeme použiť násadu vlastných kalifornských dážďoviek a proces takto značne urýchliť.
Na urýchlenie alebo podporu fermentácie kompostu či hnoja sa môžu pridať isté druhy rastlín
Napríklad žihľava. Táto bylina je vynikajúcim pôdotvorným činiteľom a podobne ako kostihoj má pomer uhlíka a dusíka blízky pomeru týchto prvkov v maštaľnom hnoji. Žihľava obsahuje aj železo.
Aj niekoľko ďalších bylín skvalitní kompost vďaka hojnosti nerastných látok.
Čakanka, lipkavec a iskerník hľuznatý, ktoré akumulujú draslík.
Praslička sa delí o slávu so skorocelom kopijovitým a vikou plotnou pre svoju schopnosť skladovať kobalt.
Pichliače obsahujú meď ako stopový prvok.
Patrí k nim púpava, ktorá absorbuje dva – až trikrát toľko železa z pôdy ako iné buriny – krvavec menší s bohatým obsahom horčíka a štiav menší, ktorý zhromažďuje fosfor.
Kompost je azda najlepšie hnojivo pre bylinky a záhradnú zeleninu a osobitne výživný je práve vtedy, keď sa doň dávajú buriny
Pridávajte doň aj všetok bylinný odpad a samozrejme odpad z kuchyne, najmä ak často varíte s bylinkami.
Pridať sa môže každá organická hmota.
Drevitý odpad sa rozkladá rýchlejšie, ak sa najprv rozdrví alebo nastrúha a zmieša napríklad s trávovým šrotom. Dobrý kompost je z listov opadaných a zozbieraných na jeseň, mali by sa však najprv zmiešať s iným materiálom.
V žiadnom prípade do kompostu nepridávajte ihličie a orechové listy.
Pri zakladaní kompostu najprv dobre obrobte pôdu na vybranom mieste, aby sa do nej mohli rýchle dostať dážďovky.
Kompost budujte do výšky asi 100 až 150 cm, s rovnými stenami a mierne preliačeným vrchom, alebo na to použite nádoby na to určené.
Obsah sa musí udržiavať vlhký a musí sa umožniť, aby sa dostatočne ohrial a semená burín sa v ňom zničili. Čím rýchlejší je ohrev, tým skôr by sa mala kopa obracať a premiešavať .
Terpentínová živica, ktorá sa zmýva z ihličnatých stromov, spomaľuje kvasné procesy. Breza v blízkosti kompostu pomáha fermentácii, dokonca aj vtedy, keď jej korene preniknú do kompostu. Najlepšie však je, ak je vzdialená asi 2 metre.
V podstate vysoká teplota a vlhkosť sú nevyhnutné tvorbu kompostu
- Pomôcť si môžeme prikrytím kompostu čiernou vodopriepustnou plachtou, ktorá ho bude zohrievať od slnka. Môže byť aj čierna fólia – ale umiestnená tak, aby kompost mohol po bokoch voľne dýchať.
- Umiestnením kompostu na slnko, ak chceme proces urýchliť, ale v tom prípade musíme kompost udržiavať vlhký a to jeho zavlažovaním.
- Pridaním hliny, ktorá urýchli celý proces vďaka pôdnym baktériám.
- Nezabúdajme kompost z času na čas prevracať, aby sa do neho dostával kyslík.
- na urýchlenie kompostu môžete použiť enzymatické prípravky ktoré nájdete tu: Enzymatické prípravky | Ekočlovek (ekoclovek.sk)
- V prípade, že kompostu nemáte dostatok alebo nemáte priestor na vytvorenie kompostoviska, použite Vermikompost, alebo Výluh z vermikompostu, vytvorený pomocou kalifornských dážďoviek, ktorý si môžete voľne zakúpiť.