Bio kompost

Kompost tvorí väčšinou rozložená organická hmota, v ktorej sa semená burín pôsobením tepla usmrtia a dôkladne rozložia

Za vhodných podmienok do kompostu vniknú dážďovky a pomáhajú mikroorganizmom v procese rozkladania, prípadne môžeme použiť násadu vlastných kalifornských dážďoviek a proces takto značne urýchliť.

Na urýchlenie alebo podporu fermentácie kompostu či hnoja sa môžu pridať isté druhy rastlín

Napríklad žihľava. Táto bylina je vynikajúcim pôdotvorným činiteľom a podobne ako kostihoj má pomer uhlíka a dusíka blízky pomeru týchto prvkov v maštaľnom hnoji. Žihľava obsahuje aj železo.

Biokompost

Aj niekoľko ďalších bylín skvalitní kompost vďaka hojnosti nerastných látok.

Čakanka, lipkavec a iskerník hľuznatý, ktoré akumulujú draslík.

Praslička sa delí o slávu so skorocelom kopijovitým a vikou plotnou pre svoju schopnosť skladovať kobalt.

Pichliače obsahujú meď ako stopový prvok.

Patrí k nim púpava, ktorá absorbuje dva- až trikrát toľko železa z pôdy ako iné buriny –krvavec menší s bohatým obsahom horčíka a štiav menší, ktorý zhromažďuje fosfor.

Kompost je azda najlepšie hnojivo pre bylinky a záhradnú zeleninu a osobitne výživný je práve vtedy, keď sa doň dávajú buriny

Pridávajte doň aj všetok bylinný odpad a samozrejme odpad z kuchyne, najmä ak často varíte s bylinkami.Pestovanie bez chémie
Pridať sa môže každá organická hmota.

Drevitý odpad sa rozkladá rýchlejšie, ak sa najprv rozdrví alebo nastrúha a zmieša napríklad s trávovým šrotom. Dobrý kompost je z listov opadaných a zozbieraných na jeseň, mali by sa však najprv zmiešať s iným materiálom.

Pri zakladaní kompostu najprv dobre obrobte pôdu na vybranom mieste, aby sa do nej mohli rýchle dostať dážďovky. Do kopy pridajte mačinu.

Kompost budujte do výšky asi 100 až 150 cm, s rovnými stenami a mierne preliačeným vrchom, alebo na to použite nádoby na to určené.

Obsah sa musí udržiavať vlhký a musí sa umožniť, aby sa dostatočne ohrial a semená burín sa v ňom zničili. Čím rýchlejší je ohrev, tým skôr by sa mala kopa obracať a premiešavať .

Terpentínová živica, ktorá sa zmýva z ihličnatých stromov, spomaľuje kvasné procesy. Breza v blízkosti kompostu pomáha fermentácii, dokonca aj vtedy, keď jej korene preniknú do kompostu. Najlepšie však je, ak je vzdialená asi 2 metre.

Organické hnojivá

V podstate vysoká teplota a vlhkosť sú nevyhnutné pre jeho tvorbu

  • Pomôcť si môžeme prikrytím kompostu čiernou vodopriepustnou plachtou, ktorá ho bude zohrievať od slnka.
  • Umiestnením kompostu na slnko, ak chceme proces urýchliť, ale v tom prípade musíme kompost udržiavať vlhký, jeho zavlažovaním.
  • Pridaním hliny, ktorá urýchli celý proces vďaka pôdnym baktériam.
  • Nezabúdajme kompost z času na čas prevracať, aby sa do neho dostával kyslík.
  • V prípade, že kompostu nemáte dostatok, alebo nemáte priestor na vytvorenie kompostoviska, použite Vermikompost, alebo Výluh z vermikompostu, vytvorený pomocou kalifornských dážďoviek, ktorý si môžete voľne zakúpiť.