Mykorhízne huby – Prečo pestovať rastliny s mykorhíznymi hubami? Mykorhízne huby – mykorhíza je prevenciou proti niektorým hubových ochoreniam.
Čo dokážu mykorhízne huby v záhrade?
Všetci milujeme svoje záhrady, predzáhradky, balkóny, sady, vinice alebo akýkoľvek kúsok zeme o ktorý sa staráme.
Chceme, aby kvety najkrajšie kvitli, aby zelenina a ovocie mali najsladšie plody, a aby sme svoju záhradu videli zdravú a v plnej kondícii.
Mnohí už vieme, že používanie mykorhíznych húb pri pestovaní rastlín predstavuje spôsob pestovania v súlade s prírodou a jej zákonitosťami a umožňuje zvyšovanie výnosov bez použitia chemických látok.
Málokto však vie, že všetka zeleň, ktorú okolo seba máme, bola pred miliónmi rokov prenesená z mora na súš vďaka mykorhíznym hubám, ktoré sa od tej chvíle stali dôležitým spojencom pre 90% všetkých rastlín.
Rastliny prijímali živiny z pôdy, ktorá vtedy ešte nebola znehodnotená civilizáciou.
V príjme živín sa rastliny spoliehali na mykorhízne huby, s ktorými od svojho začiatku žili v symbióze. Mykorhízne huby pomohli rastlinám adaptovať sa na suchozemské prostredie a pomáhajú im dodnes.
Bohužiaľ človek snahou o premenu prírody svojím neuváženým konaním a nadmerným používaním chemických prípravkov, životné prostredie zmenil a narušil prirodzený kolobeh, ktorý fungoval po milióny rokov.
S túžbou po maximálnom úžitku a prospechu začal zabúdať na prirodzené spolužitie jednotlivých druhov a dosiahol tak elimináciu spolupráce rastlín s mykorhíznymi hubami.
Čo je to mykorhíza?
Mykorhíza je priateľský a obojstranne prospešný vzťah medzi pôdnymi hubami a rastlinou, ktorý vymyslela sama príroda. V prírode, ktorá nebola ovplyvnená zásahom človeka sa nachádza bežne, najmä v našich záhradách, alebo kvetináčoch by sme ju nenašli.
Kde mykorhízu nájdeme?
Mnohí z nás chodia do lesa a zbierajú huby. Každá huba vyrastá z podhubia a to je práve tá časť, ktorá tvorí obsah mykorhíznych produktov. Podhubie je tvorené sieťou nepatrných hubových vlákien. Z týchto vlákien sú vyrobené práve mykorhízne prípravky. Majú schopnosť napojiť sa na korene rastlín a neustále rásť.
Prečo je táto vlastnosť tak dôležitá?
Vďaka tomu dochádza k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému a rastlina dokáže prijať živiny a vodu aj zo vzdialenejších miest, ako by dočiahol pôvodný koreň rastliny a tým je rastlina až 700 násobne lepšie vyživovaná.
Mykorhízne huby sú živý organizmus, teda pokiaľ žije ošetrená rastlina žijú aj mykorhízne huby, čo znamená že rastlina je ošetrená na celý jej život.
Odkiaľ sa mykorhíza získava?
Získava sa z podhubia. Pokiaľ si ale myslíte, že Vašim rastlinám bude stačiť, ak pôdu obohatíte samotným podhubím, tak to Vás musíme sklamať. Samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale v tak malom množstve, že by jeho použitie nemalo žiadny viditeľný efekt. Práve preto dodávané mykorhízne prípravky predstavujú namnožené a spracované huby vo vysokej hustote, aby bol efekt viditeľný a merateľný.
Je iba jeden druh pôdnych húb?
Je viac druhov a preto sa pri výrobe mykorhíznych prípravkov postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali požiadavkám a potrebám zákazníkov a pestovateľov.
Väčšina rastlín potrebuje arbuskulárny druh mykorhízy, to je cca 90 percent rastlín, iný druh mykorhízy potrebujú ihličnaté rastliny a iný druh kyslomilné rastliny.
Jednotlivé mykorhízne prípravky sú už na pulte takto označené, takže pestovateľ sa nemusí obávať zlého výberu.
Pri mykorhíze neexistuje riziko predávkovania – čím viac mykorhízy aplikujete, tým sa rýchlejšie v záhrade na koreňoch namnoží.
Ak by ste aj použili nesprávny prípravok, huby sa jednoducho nenapoja na rastlinu, teda rozvoj mykorhízy na koreňoch nenastane.
Je mykorhíza hnojivo?
Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať počas jej celého života. To sa nedá docieliť žiadnym hnojivom. Hnojivo je však dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živiny pre svoj rast. Najlepšie je však použiť hnojivo kompatibilné spolu s mykorhíznymi hubami.
Je možné aplikovať mykorhízu zálievkou alebo postrekom?
Nie. Mykorhízne huby sa napájajú priamo na korene rastlín a preto je nutné ich aplikovať priamo ku koreňom.
Je možné ošetriť mykorhízou už vysadené rastliny?
Ano. Mykorhíza sa však musí dostať priamo ku koreňom. Preto odporúčame vyhĺbenie dier do hĺbky koreňov v okolí rastliny v rozostupoch a do pripravených dier aplikovať mykorhízny prípravok. Huby sa napoja na korene a začnú rastlinu vyživovať.
Čo môžeme očakávať po aplikácii mykorhíznych prípravkov?
- Bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať vodu a živiny z pôdy a dodávať ich rastline
- Viac kvetov a plodov.
- Prirodzená chuť ovocia a zeleniny.
- Nižšia potreba zálievky a hnojenia.
- Lepšie prekonávanie obdobia sucha.
- Rastlina bude úspešnejšia pri presádzaní a odolnejšia voči chorobám a škodcom.
- Prevencia proti niektorým hubovým ochoreniam.
- Spevnenie okolitej pôdy a ochrana pred eróziou – hlavne vo svahovitých terénoch.
Praktické použitie a aplikácia mykorhíznych húb
Ovocie , zelenina, bylinky
- Niektoré mykorhízne produkty dostupné na trhu majú certifikát ekologickej produkcie.
- Skorší nástup kvitnutia, viac plodov s prirodzenou chuťou je samozrejmosťou.
- Čo nie je ešte veľmi známe je to, že pri ich dodaní, ovocie a zelenina vykazujú vyšší podiel antioxidantov, vitamínov a cukru.
- Bylinky sú viac aromatické a mykorhízne huby zvyšujú ich účinné látky.
- Ideálne je použiť mykorhízny prípravok už pri vysádzaní a množení rastlín, kedy ho potrebujete minimálne množstvo.
- Mykorhízne huby ako živý organizmus idú s rastlinou od začiatku, teda už pri vysádzaní na stanovisko mykorhízu nemusíte aplikovať.
Mykorhízne huby – okrasné kvety
- Pri kvetoch pozorujeme skorší a rozšiahlejší nástup kvitnutia, rastliny sú odolnejšie voči presádzaniu a suchu.
- Pri trvalkách ako aj pri iných trvalých rastlinách platí výhoda jedného ošetrenia – teda dáte mykorhízu pri výsadbe a rastlina je ošetrená na celý život.
Mykorhízne huby – stromy a kríky
- Tak ako pri kvetoch platí výhoda jedného ošetrenia.
- Naviac ako sa strom v záhrade rozrastá mykorhízne huby zveľaďujú pôdu v záhrade, nakoľko sa napájajú aj na rastliny vo svojom okolí.
- Ovocie má prirodzenú chuť, je zdravšie, zvyšuje sa úrodnosť a rastlina lepšie odoláva škodcom a chorobám.
Mykorhízne huby – trávnik
- Dokonalý trávnik je okrasou každej záhrady. Na trhu sú v ponuke aj mykorhízne prípravky určené priamo na trávnik. Je to trávny kondicionér, ktorý obsahuje mykorhízne huby, prírodné pomaly rozpustné hnojivo a zadržiavač vlahy. Ako vždy platí aplikácia mykorhízy ku koreňom. Ideálne je to pri výseve trávnika, kedy prípravok zmiešate s trávnym semenom a vysejete.
- Mykorhízne huby sa počas klíčenia trávneho semena napoja a spolupracujú s trávnikom počas celého života.To isté platí pri pokládke trávneho koberca, kedy je nutné mykorhízny prípravok nasypať do najvrchnejšej pripravenej vrstvy tak, aby sa dostal do priameho kontaktu s koreňmi.
- Pri ošetrení už existujúceho trávnika aplikujeme mykorhízny prípravok pri prevdzušňovaní – teda ho zmiešame s trávnym semenom určeným na dosýpanie.
- Mykorhízny prípravok na trávniky môžeme použiť aj na lokálne ošetrenie konkrétnych problémových častí trávnika. Narežte nožom miesto, nadvihnite trávny koberec a nasypte prípravok. Opakujte v pravidelných rozostupoch. Mykorhízne huby sa napoja na korene a postupne sa namnožia aj na ďalšie miesta pod trávnikom.
Mykorhízne huby – vinič
- Vinič vysádzame na celý život. Preto má mykorhíza v tomto príprade úžasný efekt.
- Okrem vlastnosti ošetrenia na celý život, hrozno vykazuje vyššiu cukornatosť a vyšší podiel antioxidantov. To je idálne pre pestovateľov BIO vína. Vinič je odolnejší, mykorhízne huby dokážu pritiahnuť vodu a živiny aj zo vzdialenejších miest, preto aj v obdobiach sucha nie je tak ohrozená úroda. Navyše mykorhíza je prevenciou proti niektorým hubových ochoreniam.
Z pohľadu človeka je pestovanie s podporou mykorhíznych húb novou biotechnológiou ošetrovania rastlín. Avšak jedná sa o návrat k tradičnému pestovaniu ako to robili naši predkovia a návrat prírode.