Ako bojovať s vijačkou voštinovou?

Už starí včelári poznali sírne knôty na vydymovanie víjačky voštinovej (Galleria mellonella) z uložených plastov na zimu.

Zostrojili sme veľké železné bedne, kde ukladáme vytvorené plasty     v rámikoch a tie skladujeme cez zimu, aby sme ich mohli použiť pri nadstavovaní medníkov, alebo pre rozširovanie včelstiev.

Problémom ale ostáva vysoká toxicita pre človeka, ktorý s látkou prichádza do styku. Tiež pre včely, ktoré do takto nasiaknutých plastoch v rámikoch ubytujeme a zároveň do tých istých plastov stáčame med, ktorý následne potom konzumujeme a spolu s nami aj naši najmenší.

Pričom táto metóda nás aj tak problému s vijačkou voštinovou nezbaví, nakoľko nie je účinná na 100 %. Kolobeh sa stále opakuje a vijačka ničí naše plasty a oslabuje naše včelstvá. Preto otázka znie.

Ošetrenie rámikov priamo v plodisku proti víjačke 

 

Ako veľmi je pre nás včelárov potrebné udržiavať tento stav a takto trápiť seba aj svoje včely?

Ak by som nepoznal alternatívu na tento problém, tak by som aj ja naďalej pálil sírne knôty vo veľkej železnej bedni po starom otcovi.

Ale keďže mi záleží na stave mojich včiel a ja sám sa vyhýbam akejkoľvek chémii, tak do toho nenútim ani svoje včely.

S pomocou B 401Certan ošetrím rámiky a to jednoducho tým, že ich postriekam zriedeným vodným roztokom s baktériou Aizawai serotyp 7, ktorý je jediným z palety Bacillus thuringiensis, a ktorý má vynikajúce výsledky proti vijačke voštinovej.

Tento 100 % prírodný postrek nezanecháva žiadne zvyšky vo vosku a mede, na rozdiel od ďalšej u nás používanej látke paradichlórbenzénu, ktorý je toxický a zakázaný v mnohých štátoch pre styk s potravinami.

Iba zdravé včely sú silné včely

B 401Certan je tiež neškodný pre včelie larvy a dospelé včely a má až 100% účinnosť proti larvám vijačky voštinovej (Galleria mellonella). Tiež nezanecháva stopy vo vosku a mede a nemení chuť medu.

Zabezpečuje ochranu počas celého roku, pričom jedna aplikácia postačí na ochranu rámikov do budúceho znáškového obdobia.

Ako je to možné?

Pretože baktéria Aizawai serotyp 7 z palety Bacillus thuringiensis sa prilepí na plasty a tie potom následne ničia všetky larválne štádia vijačky voštinovej (Galleria mellonella).

Nakoľko v ňom žijú po celý rok. Pri pridávaní prázdneho plastu do plodiska vložíme čistý plast, a to bez chemických nečistôt pripravený pre včelí plod. S istotou, že v týchto rámikoch sa vijačka neusídli. Biologické liečenie včiel je dôležité pre včely v tejto novej dobe, kde včely sú vystavované nadmernej toxicite prostredia, v ktorom žijú.

Pre včelí plod je dôležitá čistota a komfort plastov. Veď detské postieľky tiež neošetrujme chemickými prípravkami proti červotočom, baktériám a plesniam.

Prírodné riešenie problémov s víjačkou voštinovou. Má až 100% účinnosť proti larvám zavíjačky voštinovej (Galleria mellonella).