Organické včelárenie – táto latinskoamerická krajina je známa pre svoju revolúciu, rum a jeho povestné cigary. Kuba sa stáva dominantným hráčom v oblasti biologického chovu včiel. Získaný med je certifikovaný, ako organický a v súčasnej dobe je štvrtým najväčším vývozným artiklom Kuby, po rybách, tabaku a rumu. Predčí raz svojou povesťou aj kubánsky cukor a kávu?

Melipona beecheii Kubánska včela

Neuveriteľné kubánske včelárstvo

V čase, keď včely umierajú vo veľkých počtoch v rôznych častiach sveta, kubánske včelárstvo je v rozkvete. Čo je príčinou tohto úspechu? Kubánske včelárstvo

Med určite nie je prvá vec, ktorá vám príde na myseľ, keď sa hovorí o Kube. Skôr nás napadne kubánska revolúcia, slávne cigary, rum, ženy, koktaily a americká blokáda.

V roku 2014 vyrobili kubánske včely až 7200 ton organického medu

Kuba ešte nemôže súťažiť s hlavnými producentmi, ako je Čína, Turecko a Argentína, ale jej med je oveľa lepší, nakoľko je biologický a jeho hodnota za kilogram je omnoho vyššia.

V priemere kubánsky včelár môže vytočiť až 45 kg medu ročne z jedného úľa.

Vláda nakupuje priamo med zhromaždený od výrobcov a to za ceny na svetovom trhu. Štát sa tak stará o vývoz medu do zahraničia.

Kubánske včelárstvo

Kubánska včela „Melipona beecheii“

Ak si myslíte, že kubánske včelárstvo vďačí za všetko len svojim úspešným druhom včiel, ktoré sú super produktívne, tak sa mýlite. Iste, v Latinskej Amerike je široká škála včiel. Napríklad Mexiko má asi šesťdesiat druhov včiel.
V celom regióne a Kuba nie je výnimkou sa ukrýva iba jeden druh meliponinae – melipona beecheii.

Niektoré teórie o pôvode tejto včely sú založené na domestikácii Meliponiae máyskou kultúrou, iní sa spoliehajú na prirodzený proces rozptyľovania.Mayska kultúra a včely

Porovnávacia molekulárna analýza však potvrdila biogeografický pôvod včiel. Genetické podobnosti boli nájdené medzi DNA včelích kmeňov na polostrove Yucatan (kde sú práve mayské mestá), a včelami žijúcimi na Kube.

Predchádzajúca morfologická analýza je už spojená medzi týmito dvoma populáciami.

Skôr než sa rozhodli Kubánci pre moderné drevené úle, včely Meliponidae žili zvyčajne v kmeňoch alebo stromových dutinách. Napriek tomu, mnoho Kubáncov sa vrátilo k prirodzenému chovu včiel v dutinách. Melipona beecheii sa považuje za včelu a to aj napriek tomu, že nemá žihadlo. Preto je považovaná za menej produktívnu než Apis mellifera. No napriek tomu, je Melipona beecheii ešte stále odolnejšia voči niektorým škodcom.

Ako vysvetliť úspech kubánskeho včelárstva?

Ak je Apis mellifera, európska včela, považovaná za produktívnejšíu ako Melipona beecheii, ako je možné, že kubánske včelárstvo je na vzostupe a naopak európske sa borí v problémoch?

Odpoveď na túto otázku nie je v genetike včiel, ale v histórii Kuby. V roku 1991 Kuba stratila svojho najväčšieho obchodného partnera a to spolu s rozpadom Sovietskeho zväzu. Embargo Spojených štátov a nedostatok devíz, zabránilo krajine používať pesticídy k ochrane svojich plodín.

Preto sa Kuba rozhodla zriadiť organickú poľnohospodársku politiku, ktorá bola zachovaná dodnes. Takto sa vlastne Kuba zachránila a embargo na ňu uvalené bolo pre Kubu vlastne požehnaním.Kubánske včelárčenie

Veľmi nízka spotreba pesticídov skutočne pomohla uchovať kubánske životné prostredie.

V čase, keď v Európe hrozí konflikt medzi včelármi a poľnohospodármi, z dôvodu vysokého používania pesticídov a následného úmrtia včiel, je rozvoj ekologického včelárstva v Kube na výslní.

Pre tých, ktorí ešte stále pochybujú je ostrov Ouessant v Bretónsku tým, čo vás presvedčí. Vzhľadom k tomu, že pesticídy používajú len zriedka, úmrtnosť včiel je u nich iba 3%, zatiaľ čo na európskom kontinente je to až 30%.

Samozrejme, so zdravými včelami a čistým prostredím môžu vyrábať med vo veľmi dobrej kvalite. S obnovením diplomatických vzťahov medzi Kubou a Spojenými štátmi a uvoľnením embarga, môže byť kubánske včelárstvo optimistické ohľadom svojej budúcnosti.

Mohli by sa Európa a zvyšok sveta inšpirovať?

V čase, keď miznutie včiel v Európe dosiahlo kritickú úroveň, kubánske včelárstvo dodáva výborný med zo zdravých včelstiev. Avšak skôr, než učiť sa od nich, mnohí ľudia hľadajú spôsob, ako to kritizovať. Môže sa považovať za organický med, ten ktorý precestoval polovicu zemegule?Kubánsky farmári

Je pravda, že pri príchode na naše stoly sa uhlíková stopa značne zvýšila. Ale skôr, ako sa začneme zaoberať vonkajšími detailmi, nie je lepšie pochopiť, ako sa vyrába med takej kvality?

Vezmite do úvahy, že niekde včely žijú pokojne a produkujú med bez toho, aby sa otrávili s pesticídmi. Nemáme k dispozícii dostatok dôkazov, že včely zohrávajú kľúčovú úlohu v prežitiu ľudského druhu?

Kubánske včelárstvo nám jasne ukazuje vzťah medzi miznutím včiel a používaním pesticídov. Kým európski včelári sa stretávajú s veľkými problémami a musia sa neustále spoliehať na vlády a európske financovanie, ich kubánske náprotivky poukazujú na svetlú budúcnosť krajiny, poľnohospodárstva a včelárstva.

Bude Rusko ďalšia krajina po embargu zo strany Európy a Spojených štátoch, ktorá bude nasledovať Kubu? Je cesta trvalo udržateľného poľnohospodárstva, cestou budúcnosti ľudstva a jeho následného prežitia?

 

B 401 Sure
Prírodné riešenie problémov s víjačkou voštinovou. Má až 100% účinnosť proti larvám zavíjačky voštinovej (Galleria mellonella).
Apiguard včelie liečivo
Apiguard je tymol obsiahnutý v géli s pozvoľným uvoľňovaním, ktorý sa používa k ničeniu roztoča Varroa destruktor vo včelstvách. Apiguard je tiež účinný proti „roztočíkový včeliemu“ a „vápenateniu“ včelieho plodu.
Vitafeed Gold
Prírodný extrakt z repy a melasy proti nozematóze a dyzentérii. Je to dôležitá súčasť pri posilňovaní imunity včiel. Stimuluje rast kolónií a znižuje počet spór Nozema v kolónií.