Fuzarióza vädnutie paradajok – pôvodcom je pôdna huba Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici, ktorá napáda korene rastlín zemiakov, paradajok, baklažánu, hrachu, fazule, uhoriek, tekvíc, cesnaku, cibule, repy, kukurice a tiež mladé rastliny. Fuzarióza vädnutie paradajok – tu sa dozviete,ako ju liečiť a predchádzať jej vzniku.

Fuzariózia vädnutia paradajok – ako tomu zabrániť?

Huba – Fusarium oxysporum, vstupuje cez korene a spôsobuje hnednutie cievnych zväzkov. Fuzarióza Vädnutie paradajokVzhľadom k tomu sa infekcia šíri až do stonky a listov a tá obmedzuje prietok vody, čo spôsobuje že listy vädnú a žltnú.

Príznaky ochorenia sa často objavujú neskôr v priebehu vegetačného obdobia.

Choroba fuzarióza vädnutia paradajok postupuje od spodu a napadá aj mladšie listy, pričom rastlina nakoniec zomiera.

V mnohých prípadoch len jedna vetva alebo bočné vetvy vykazujú príznaky napadnutia.

Fusarium prežije niekoľko rokov v pôde a šíri sa vodou, hmyzom a infikovaným náradím.

Plesňové ochorenia sa vyvíjajú a v priebehu horúceho počasia a sú veľmi deštruktívne, ak teploty pôdy dosiahnu viac, ako 27 stupňov Celzia.

Suché počasie a nízka vlhkosť pôdy podporujú toto ochorenie rastlín. Poškodené sú hlavne rastliny pestované v skleníkoch a fóliovníkoch a to práve preto, že sa pestujú na tom istom mieste.

Okrem uvedenej huby Fusarium oxysporum, môžu v obmedzenej miere zpôsobovať fuzariózu vädnutia paradajok aj huby rodu Fusarium solani, Sclerotinia sclerotiorum, Verticillium spp. alebo Didymella lycopersici.

Fuzariózia vädnutia paradajok – Ako jej predchádzať a liečiť ju

  • Pestujte odrody rezistentné voči fuzarióze.Fuzarióza Vädnutie rajčiakov
  • Odstráňte zasiahnutý porast zo záhrady a sterilizujte používane náradie a pôdu.
  • Obmedzte vysoko dusíkaté hnojivá, ktoré môže zvýšiť náchylnosť k ochoreniu a používajte vyrovnanú výživu na list, ako hnojivá Imunofol, CuproTonic, Prev B2, FerrumOil, alebo BorOil. Pozri viac v našom e-shope tu. Nájdete tu aj ďalšie preventívne prostriedky proti tejto chorobe.
  • Odstraňujte burinu, keďže práve tá môže byť tiež príčinou šíreniu nákazy.
  • Polyversum je biologický prípravok , ktorý bude bezpečne chrániť plodiny proti vädnutiu rastlín spôsobené hubou Fusarium. Tento produkt je schválený pre použitie v ekologickej rastlinnej výrobe.
  • V prípade, že choroba naďalej pretrváva, je najlepšie odstrániť celú rastlinu. Rastlinu a jej časti, nevhadzujte do kompostu.
  • Striedajte plodiny.Fuzarióza Vädnutie rastlín