Biodiverzita v krajine a ekologické poľnohospodárstvo – od polovice 20. storočia dochádza k prudkému ústupu druhového bohatstva rastlín a živočíchov, v dôsledku zvýšenej intenzity veľkoplošne pôsobiacich industriálnych vplyvov. Biodiverzita v krajine je ohrozená.
Biodiverzita v krajine a jej pokles – čo to spôsobilo?
- dovlečenie cudzích druhov na naše územie, ktoré postupne utláčajú našu pôvodnú biodiverzitu
- znečistenie poľnohospodárskej pôdy nadmerným používaním minerálnych hnojív a pesticídov, následkom čoho sa tieto jedy dostávajú do stojacich, tečúcich a spodných vôd
- nadmerné kosenie trávnych porastov
- jednotné hospodárenie v lesoch
- výsadba monokultúrnych porastov
- nekonečné holoruby v našich lesoch
- vysušovanie močiarov, bažín a mŕtvych tokov
V poslednom desaťročí sa hovorí priamo o kríze biodiverzity, ktorá sa každým rokom znižuje
Ak chceme na Zemi udržať trvalo udržateľné hospodárstvo, je dôležité ochraňovať túto biodiverzitu.
Pod pojmom biodiverzita sa rozumie rôznorodosť a premenlivosť organizmov a okolitého prostredia, v ktorom tieto organizmy žijú.
Zachovanie biologickej diverzity ovplyvňuje a bezprostredne sa týka kvality všetkého života na Zemi a tiež ovplyvňuje produktivitu a stabilitu ľudskej spoločnosti.
Biodiverzita – môžeme ju rozdeliť do troch hierarchických úrovní a to genetická diverzita, druhová diverzita a diverzita ekosystémov.
Zvýšenie biodiverzity má obvykle základ v rôznorodosti rastlinstva v krajine.
Preto je práve v poľnohospodárskej krajine tak dôležité uchovávať zelené neudržiavané pásy divého rastlinstva. Žiaľ, mnoho týchto pásov bolo zoraných a staré stromy na nich rastúce boli vyrúbané. Divoké druhy rastlín a živočíšnych druhov našlo svoje útočisko práve v mestách a to práve preto, že v mestách nie sú veľkoplošne používané pesticídy a minerálne hnojivá. Žiaľ, tie sa už začali intenzívne používať aj v hospodárskych lesoch.
V mestách je obyčajne vyššia biodiverzita druhov, ako v intenzívne obhospodárovanej poľnohospodárskej krajine
Každý druh sa môže v spoločenstve udržať iba vtedy, pokiaľ mu jeho vrodené vlastnosti a biologická predispozícia umožňujú začleniť sa do spoločenstva a jeho vývoja. Práve preto sa jednotlivé druhy organizmov nevyskytujú vždy len v prostredí s optimálnymi podmienkami, ale aj tam, kde im to umožňujú podmienky spolužitia s inými organizmami.
Premnožený výskyt škodcov alebo chorôb nie je príčinou, ale dôsledkom narušenia rovnováhy v ekosystéme.
Poznaj pomocníkov v záhrade
V tomto seriáli si priblížime užitočný hmyz v našich záhradách a sadoch. Práve používaním chemických postrekov v záhradách sa ukracujete o stretnutie s týmito užitočnými organizmami, ktoré by veľkú časť vašej práce v boji so škodcami urobila za vás. Preto je potrebné vrátiť život do vašich záhrad a spoznať vašich priateľov pomocníkov a hlavne vedieť ho rozlíšiť od škodcov vašich rastlín.
Patria sem organizmy užitočné z rodu lienkovitých – Coccinellidae.
Sieťkokrídlovce – Neuroptera – patrí sem napríklad zlatoočka rodu Chrysopa a ďalších viac ako 100 druhov sieťokrídlového hmyzu.
Dravé roztoče – Phytoseiidae, Tydeidae, Anystidae
Dravé bzdochy – Anthocoridae, Nabidae, Miridae, Pentatomidae
Ucholaky – Dermaptera
Bystruškovité – karabíni
Svižnikovité – Cicindelidae – svižník poľný
Pavúky – Araneidae, Linyphiidae, Theridiidae, Salticidae, Lycosidae …
Kosce – Opilionidae
Pestrice – Syrphidae
Osovité – Vespidae
- dravé byľomorky – Cecidomyiidae
- drobčíkovité – Staphylinidae
- snehulčikovité – Cantharidae
- dlhokrčky- Raphidioptera
- motýle – Lepidoptera
- muchárkovité – Asilidae
- mravcovité – Formicidae
- kobilky a iné rovnokrídlovce – Tettigonoidea, Grylloidea
- parazitické blanokrídlovce – Encyrtidae, Trichogrammatidae, Braconidae, Pteromalidae, Aphidiidae, Aphelinidae
- voškomorovité – Aphidiidae, Aphelinidae
- blanokrídle parazitoidy vajíčok hmyzu Trichogrammatidae
- stonožky – Chilopoda
S biologickou ochranou dokážete bojovať proti škodcom a chorobám, a získať zdravú potravu bez chemických pesticídov
Ako predjarný postrek použite biologické postreky na báze medi a olejov s pridaním látok, ako bór, železo a zínok. Kocide 2000 +Prev-B2, Cuprotonic + Prev – B2, Aquasilikat + Thiovit Jet alebo BorOil + FerrumOil. Proti roztočom, hálkovcom a vlnovníkovcom použite dravého roztoča Typhlodromus pyri.
Neskôr v sezóne používajte preventívne proti chorobám postreky na báze sýry, medi,prírodných olejov, húb a baktérií. Prev-B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chytopron, Trifender alebo ďalšie ekologické postreky, ktoré nájdete v našom eshope.
Proti savým a žravým škodcom použite NeemAzal, Prev-B2, Wetcit alebo proti piliarke Quassia amara. Proti húseniciam Lepinox plus.
S biologickými postrekmi zaobchádzajte opatrne. Neprekračujte dávkovanie a nepoužívajte postreky v silnom vetre a počas dňa. Postrekujte skoro ráno alebo pri západe slnka. Nikdy nestriekajte kvitnúce stromy za slnečného dňa. Proti chorobám postrekujeme ihneď po väčšom daždi, alebo keď spadne viac ako 20 – 30 mm zrážok. Snažíme sa chorobám predchádzať a ošetrovať rastliny preventívne, ešte pred vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmie prevyšovať 25 °C.