Abionóza – Nedostatok vápnika v rastlinách – Táto choroba je často spôsobená nedostatkom vápnika a tiež nerovnomerným zalievaním.

Abionóza – Nedostatok vápnika v rastlinách – ako predchádzať nedostatku vápnika v rastlinách

Naučte sa, ako identifikovať a predchádzať tejto hnilobe špičky plodov.

Abionóza Nedostatok vápniku v rastlinách
Abionóza – nedostatok vápnika v paradajkách

Táto choroba napáda hlavne paradajky, papriky a baklažány.

Toto ochorenie je často spôsobené rýchlym rastom v dôsledku prílišného hnojenia dusíkatými hnojivami, vysokej hladiny soli, draslíka, sucha, ale tiež trvalo zmáčanou pôdou.

Pôda s nadbytkom dusíka sa vyznačuje nadbytkom rastu žihľavy a to najmä vtedy, ak bola hnojená živočíšnym hnojom, alebo kompostom.

Na špičke plodu sa vytvorí hnedý mierne prepadnutý kožený povlak, nasiaknutý vodou, ktorý sa postupne rozširuje a tmavne.

Často sa stane, že plod úplne odhnije. Hnedá škvrna sa vytvára už na začiatku rastu plodu, ale niekedy aj neskôr. Takýto plod sa už nedá konzumovať, preto ho hneď odtrhneme.

Ďalšie abionózy sú tiež nedostatok horčíku, slnečný úpal, deformácia plodov, nedozrievanie stopkovej časti paradajky a tiež zvinovanie listov paradajok.

Abionóza – Nedostatok vápnika v rastlinách – ako sa brániť a liečiť nedostatok vápnika v rastlinách

 • Keď je to možné, zvoľte si rezistentné odrody zeleniny. Niektoré odrody sú na túto chorobu vyslovene náchylné.
 • Predíďte problémom tým, že udržíte pôdu rovnomerne vlhkú a postrekujte rastliny na list s vápenným roztokom. Koreňový bal nenecháme úplne preschnúť.
 • Zvýšte množstvo vápnika v pôde – pridaním kostnej múčky, škrupín od vajíčok, alebo priamo vápna a to ešte pred vysadením rastlín. Ideálne už na jeseň.
  Abionóza Nedostatok vápnika v rastlinách
  Abionóza – nedostatok vápnika v rastlinách
 • Mulčujte slamou, kompostom, trávou, alebo krycou fóliou pre zachovanie vlhkosti pôdy počas horúcich, suchých dní a to hlavne v letných mesiacoch.
 • Pri napadnutí aplikujte tekutý vápnik Tecnokel Calcium spolu s listovým hnojivom, ako BorOil, FerrumOil alebo Prev-B2 a to pre zvýšenie priľnavosti na list.
 • Mulčovanie rastlín napomáha udržiavať vlhkosť a poskytuje rovnomernejšiu dodávku vody.
 • Vyhnúť sa použitiu vysokých dusíkatých hnojív, ktoré urýchľujú vegetatívny rast a znižujú príjem vápnika rastlinami. Ideálne hnojivo na list, hlavne v začiatku rastu je Biomit.