Legenda hovorí že…

Rodový názov rakytníka „Hippophae“ pochádza z gréckych slov „Hippo“ – kôň a „Phaos“- žiarivý.  V starovekom Grécku boli bobule rakytníka podávané najmä ťažným zvieratám pre doplnenie energie a ako doplnok krmiva pre kone, aby ich koža a srsť viac žiarili.

Keď sa Alexander Veľký vrátil z Indie po dobytí Perzie, cestoval so svojimi vojakmi cez púštne oblasti –  ktoré sú teraz známe ako Pakistan a Irán. Po ceste zomierali únavou a vyčerpaním nielen vojaci ale aj kone. Keď prechádzali oblasťou, kde rástol rakytník, vojsko postálo a kŕmilo svoje zvieratá. Čoskoro po skonzumovaní bobúľ a listov kone znovu získali plnú silu a energiu. Odvtedy domáci bežne podávali svojim zvieratám bobule rakytníka pre ich zdravú a ligotajúcu sa srsť, ktorá je znakom zdravého koňa.

Tzv. „sväté ovocie“ alebo Hippophae rhamnoides

rakytník Hippophae rhamnoides
Rakytník ako sväté ovocie

Rakytník je pôvodom z Ruska, Ázie a Európy a je už dlho známy v týchto lokalitách pre výhody svojho rastu. Jeho bobule sa používajú ako prírodný zdroj už tisíce rokov. Bol vysadený s cieľom zabrániť erózii pôdy a tiež podporiť hospodárstvo pre jeho nutričnú a liečivú hodnotu.

Rakytník, známy ako „sväté ovocie“  sa nachádza v stáročných medicínskych literatúrach a textoch v Tibete a Číne. Používal sa na liečbu kašľa, tráviacich problémov, kožných problémov, rán a popálenín a dokonca v niektorých prípadoch aj na liečbu depresie či migrény.

Rakytník obsahuje celé spektrum Omega 3 – 6 – 7 – 9, s najvyššou známou koncentráciou Omega 7 známej v živočíšnej alebo rastlinnej ríši. Takisto je významný pre zdroj vitamínu A a C, E, K a ako najsilnejší antioxidant. Jeho antioxidačná schopnosť je 70x silnejšia ako vitamín C.

 

Aké zdravotné prínosy má rakytník?

Rakytník a jeho schopnosť liečiť
Rakytník a jeho schopnosť liečiť

V prírodnej medicíne sa rakytník už dlho používa na stimuláciu tráviaceho systému, zlepšenie kardiovaskulárnych ochorení a ochorení pečene či liečbu kožných porúch. Dnes sú produkty z rakytníka ponúkané ako prírodný liek na nasledujúce zdravotné problémy:

 • artritída
 • cukrovka
 • ekzémy
 • vysoký krvný tlak
 • vysoký cholesterol
 • zápaly rôzneho pôvodu
 • rosacea a ostatné kožné problémy
 • V posledných rokoch získal rakytníkový olej popularitu ako zložka v produktoch starostlivosti o pleť. Pri lokálnej aplikácii rakytníkový olej hydratuje pokožku, zmierňuje podráždenie, lieči akné a lieči poškodenie súvisiace so starnutím.

 

Výsadba rakytníka

Výsadba rakytníka je jednoduchá. Na jar ho vysaďte na plnom slnku. Rakytník nie je vyberavý, no pokiaľ ide o pôdny stav, má rád dobrú odvodňujúcu, vlhkú pôdu. Tomuto rozvetvenému kru prospieva pôda s pH 6-7, s dostatočnou priedušnosťou. Rakytníku doprajte pravidelnú zálievku, aby vaša rastlina nevyschla. Raz ročne sa odporúča organická zmes resp. kvalitné hnojivo. V priebehu nasledujúcich rokov mu dopĺňame fosfor a draslík.

Sadíme aspoň jedného samca a jednu samičku rastliny. Jedna samčia rastlina môže opeľovať až päť samíc rastlín. Opeľovanie prebieha vetrom, takže umiestňujeme svoje rastliny 2- 4m od seba. Drevina vytvára široký koreňový systém a preto mu doprajte dostatok miesta. Rakytník bude produkovať ovocie najneskôr do piateho roka.

I keď rakytník nevyžaduje prerezávanie, je to rastlina pri ktorej môžete využiť štipku svojej kreativity. Rastliny môžete prerezávať do živých plotov, do kríkov alebo dokonca do stromov. Občas si urobte čas na orezanie neproduktívnych alebo poškodených vetiev.

Rakytník a jeho schopnosť liečiť

Zber zhlukujúcich bobúľ z tejto tŕnistej rastliny je trochu komplikovaný. Ovocie zreje počas neskorého leta a na začiatku jesene. Hľadajte plnú, jednotnú farbu a pevnosť.  Po zbere a čistení bobúľ ich rýchlo spracujte, aby ste zachovali čerstvosť. Môžu sa uchovávať v chladničke až 2 týždne. Plody môžu byť tiež zmrazené, alebo môžu byť vysušené a použité na chutný čaj. Bobule rakytníka budú s najväčšou pravdepodobnosťou na koláč kyslé. Môžete si ich dosladiť cukrom alebo medom.

Príprava pôdy

Najlepšia pôda pre rakytník je úrodná, priepustná a priedušná s neutrálnou reakciou. Ak je pôda ťažká, pripravte si veľké výsadbové otvory pred výsadbou a naplňte ich špeciálne pripravenou pôdou.
Zmiešajte hornú vrstvu vykopanej pôdy 1:1 alebo 1:2 s humusom alebo mulčom a pridajte piesok. Hnojivo by sa malo dobre zmiešať s pôdou. Množstvo a podiel hnojiva sa môže líšiť v závislosti od typu pôdy na mieste.

CHOROBY A ŠKODCOVIA RAKYTNÍKA

Vtáci pochutnávajúci si na plodoch rakytníka

Rakytník – choroby

Dospelé rakytníkové rastliny sú zriedka postihnuté chorobami a škodcami. V mladom veku rakytník môžu postihnúť choroby, keď sú okolité plodiny napadnuté podobnými škodcami a chorobami na aké je rakytník citlivý. Najčastejšie hubovými chorobami: plesňovými ochoreniami, šedou a hnedou hnilobou na ovocí, čiernou rakovinou na veľkých vetvách, chrastavitosťou na ovocí atď. S náležitou starostlivosťou sú rakytníkové rastliny pomerne odolné voči chorobám.

 • Hubové ochorenia –  zväčša sa prejavujú škvrnitosťou a deformáciou listov, ktoré začnú vädnúť a opadávať. Napadnutých listov sa zbavíme a použijeme fungicídne prípravky.
 • Endomykóza plodov – Na plodoch sa objavujú svetlé škvrny. Takto napadnuté bobule sa zmenšujú a začínajú hniť. Objavuje sa v priebehu letných mesiacov.
 • Vädnutie rakytníka – v priebehu júla alebo augusta začínajú na jednotlivých vetvičkách vädnúť a opadávať listy. Toto ochorenie sa môže následne rozrásť po celej rastline. Ide o chorobu spôsobenú hubami z rodu Fusarium a Verticillium.
 • Hrdza – jedná sa o hubové ochorenie, ktoré sa prejavuje škvrnitosťou listov. Na vrchnej časti listov sa objavia hrdzavé škvrny, ktoré začnú spôsobovať deformáciu listov a následne ich vysychanie a opadanie. Napadnutých listov je potrebné sa zbaviť a postriekať fungicídnym postrekom.
 • Škvrnitosť rakytníka – na listoch, výhonkoch a plodoch sa objavujú sivé škvrny, ktoré sa postupne sfarbia do čierna. Listy následne začínajú vädnúť a opadávať, plody sa scvrkávajú.

Rakytník – škodcovia