Tzv. „bombardér“ z Ameriky – Rhagoletis completa

Rhagoletis completa

Vrtivka orechová (Rhagoletis completa) sa vyskytuje v južnej a strednej časti USA. Radi sa radí ku škodcom rastlín z rodu Juglans. K jej najvýznamnejším hostiteľom patrí orech kráľovský (Juglans regia), pričom k ďalším hostiteľom patrí je aj broskyňa obyčajná (Prunus persica). Na našom území badať prvé známky poškodenia vrtivkou už od roku 2012, no svoju silu v plnom prúde prejavil škodca v roku 2019 kedy nenechal takmer žiadny orech zeleným.

 

Ako spoznáme vrtivku orechovú

Rhagoletis completa
Vrtivka orechová

Žlté sfarbenie hlavy, zelené oči, žltohnedá až hrdzavá hruď s výraznou žltou škvrnou, priehľadné krídla, štyri priečne tmavé pásiky. To je ona – vrtivka orechová.

Samčeky sú v porovnaní so samičkami menšie, stehná sú čierne až žltohnedé. Vajíčka, bielo sfarbené, majú elipsovitý tvar a veľkosť 1 mm. Larva škodcu je beznohá a dlhá zhruba 8 – 10 mm.

Larvy sa kuklia v pôde pod stromami a v štádiu kukly prezimujú. Hnedo sfarbené pupárium dorastá do dĺžky 6 mm.

Dospelé jedince možno pozorovať od júla až do augusta. V poľných podmienkach dokážu prežiť až 40 dní. Škodca vytvára jednu generáciu za rok.

 

 

K základným príznakom prítomnosti vrtivky orechovej patria vpichy na šupkektoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám, šupka postupne hnedne až sčernie.  V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom, ako larvy plod opustia, zostávajú v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže zhniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu.

Orechy nad zlato

Žiaľ, v súčasnosti ešte neexistujú žiadne prostriedky, ktorými by sa podarilo tohto škodcu na 100% odstrániť. Inými slovami – v súčasnosti nie je v Slovenskej republike autorizovaný žiadny prípravok na ochranu rastlín proti tomuto škodcovi. Pokiaľ ste sa na jar o to ani nepokúšali, tak ste možno o časť svojej úrody prišli. Pokiaľ však chcete na ďalšiu sezónu orechy zachrániť, minimálne to skúsiť, držte sa týchto krokov, ktoré treba uskutočniť už na jeseň. Máme pre vás pripravených niekoľko odsvedčených tipov, ako proti Vrtivke orechovej zasiahnuť.

  • Dôležitým krokom je udržiavať vzdušnosť v korune presvetľovaním koruny stromu rezom. Rez vykonávame v čase, keď je strom v miazge.
  • Po opade lístia sa odporúča spolu s napadnutými plodmi,  zárodkami chorôb a obalmi orechov všetko spáliť. Týmto opatrením zabránime ďalšiemu rozmnožovaniu huby alebo škodcu. Ideálne riešenie je postriekať pôdu pod korunou stromov na jeseň a začiatkom jari, keď teplota pôdy dosiahne 15°C s parazitickými hlísticami Steinernema feltiae. Nájdete ich v produkte Entonem.  Takisto sa používa Prípravok Bora s obsahom huby Beauveria bassianaPoužiť 2 x na jeseň zálievkou do pôdy -15 až 60g na 100m2 a jedenkrát na jar. Pokiaľ sa likvidácia lístia nestihne vykonať pred zimou, je možné ju vykonať aj skoro na jar.

 

  • Z mechanických spôsobov ochrany odporúčame na jar (najneskôr v máji) pokryť zem fóliou, resp. netkanou textíliou, čím sa zabráni vyleteniu vyliahnutých dospelých jedincov z pôdy.
  • V priebehu sezóny odporúčame do koruny stromu zavesiť Žlté lapače na Vrtivku čerešňovú, ktoré svojou farbou lákajú škodcu (okolo 5 ks podľa veľkosti koruny), ktoré je potrebné vymieňať približne každé 2-3 týždne.
  • Biologická ochrana postrekomSpintor + combi protec je zameraná predovšetkým na likvidáciu dospelých jedincov ešte pred nakladením vajíčok. S postrekmi je potrebné začať začiatkom júla a v 7 – 14 dňových intervaloch ju opakovať do doby asi 1 mesiac pred zberom. Opakovanie sa odporúča približne 4x, resp. podľa potreby. Vajíčka nakladené po tomto termíne už nemajú dostatok času na vývoj a spôsobenie škody.

Dobrá správa na záver

Orech kráľovský
zdravý orech v čiernom obale s prítomnosťou lariev vrtivky

Dobrou správou na záver je, že netreba zúfať nad čiernymi orechmi. Čierny obal ešte nemusí znamenať znehodnotený orech. Medzi nimi, dokonca aj za prítomnosti lariev vrtivky orechovej v šupe sa nájdu také, ktorých plody nesčernali, sú chutné a zdravé.