Ucholak obyčajný – asi každý z nás sa už stretol s ucholakom – Dermaptera, ktorý na nás vyskočí z rôznych štrbín. Najčastejšie ucholaky nájdeme pri zbere marhúľ a broskýň, v štrbinách domov, pod tehlami, kameňmi a v starom dreve. Ucholak obyčajný na nás tiež vypadne z rúr ponechaných na zemi v záhrade.
Ucholak Obyčajný – Ako ho spoznáte?
Na chvoste majú dva výrastky, pripomínajúce klepetá, ktorými sa bránia a tiež si s nimi pridržiavajú partnera pri párení. Hlava je plochá s viditeľnými kusadlami a veľkými tykadlami. Ucholak dorastá do dĺžky 5 a ž 25 mm. Má pretiahnuté telo a rýchlo pred nami uteká. Na Slovensku žije 6 druhov ucholakov. Najznámejší je ucholak obecný – Forficula auricularia.
Samice stavajú na jeseň podzemné komôrky, kde spoločne so samčekmi prezimujú. Hneď na jar nakladú 20 až 80 vajíčok. Vyliahnuté mláďatá ucholakov sa podobajú dospelým, akurát sú menšie. Samička aktívne chráni svoje mladé.
Ucholaky sú aktívne hlavne v noci, keď aktívne sliedia za potravou. Sú to všežravce, ktoré zožerú všetko, od mŕtveho hmyzu, cez vošky, strapky, vajíčka motýľov, malé húsenice a ďalší hmyz. Žerú tiež malé rastliny a môžu tiež poškodiť kvety a plody ovocných stromov.
To však neznamená, že by kvôli týmto pár zničeným rastlinám a pohryzeným marhuliam mali byť našimi nepriateľmi. Naopak, sú to skvelí pomocníci, ktorí nás zbavujú škodcov, mŕtveho hmyzu a hnijúceho ovocia.
Na ovocných stromoch im môžeme vybudovať závesné úkryty, ako rôzne prázdne trubky alebo keramické kvetináče, zavesené dolu hlavou a naplnené drevitou vlnou, slamou a pilinami.
Ochrana ucholakov
Tak ako pri výskyte ostatných predátorov platí nepoužívanie chemických postrekov v záhrade. Hlavne nepoužívajte postreky obsahujúce akaricídy. Pozor. Neškodne vyzerajúci postrek v modrej krabičke, ktorý záhradkári tak radi používajú a ktorý sa predáva pod názvom Jarný postrek, obsahuje akaricídy a s ich pomocou na jar zničíte všetky prezimujúce ucholaky, lienky, zlatoočka, pavúky a užitočné organizmy zimujúce v kôre vašich stromov.
S biologickou ochranou dokážete bojovať proti škodcom a chorobám a získať zdravú potravu bez chemických pesticídov
Ako predjarný postrek použite biologické postreky na báze medi a olejov s pridaním látok, ako bór, železo a zínok. Kocide 2000 +Prev B2, Cuprotonic + Prev B2 alebo BorOil + FerrumOil. Proti roztočom, hálkovcom a vlnovníkovcom použite dravého roztoča Typhlodromus pyri.
Neskôr v sezóne používajte preventívne proti chorobám postreky na báze sýry, medi, prírodných olejov, húb a baktérií. Prev B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chytopron, Fielder alebo ďalšie ekologické postreky, ktoré nájdete v našom e-shope.
Proti savým a žravým škodcom použite NeemAzal, Prev B2, Wetcit alebo proti piliarke Quassia amara. Proti húseniciam Lepinox plus.
S biologickými postrekmi zaobchádzajte opatrne. Neprekračujte dávkovanie a nepoužívajte postreky v silnom vetre a počas dňa. Postrekujte skoro ráno alebo pri západe slnka. Nikdy nestriekajte kvitnúce stromy za slnečného dňa. Proti chorobám postrekujeme ihneď po väčšom daždi, alebo keď spadne viac ako 20 – 30 mm zrážok. Snažíme sa chorobám predchádzať a ošetrovať rastliny preventívne, ešte pred vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmie prevyšovať 25 °C.