Založenie záhrady – skôr ako sa pustíme do založenia záhrady, by sme mali zvážiť, aké sú v prvom rade naše časové možnosti. Nakoľko, čím väčšia je záhrada a čím menej organizovaná, tým viac času na nej budeme musieť tráviť okopávaním, pletím, sadením, vytrhávaním burín, mulčovaním, polievaním, bojovaním so škodcami, chorobami a mnohými ďalšími faktormi.
Založenie záhrady – začíname
Na začiatok je dobre začať doma, na balkóne, na malej záhradke pri dome a možno neskôr, ak vás to chytí aj na väčšej ploche. Aj keď nehovorím, že aj na veľkej ploche sa nedá pestovať bez väčšej námahy.
Osvojte si druhy pestovania, ako permakultúra, ktorá dokáže človeku uľahčiť prácu a vyhnúť sa mnohým problémom. Avšak uhladená klasická záhradka z toho asi nebude, nakoľko vám všade bude trčať slama a kartóny a bude to pôsobiť skôr ako prírodná džungľa s veľkou trávou.
Ale pri lepšom pohľade nájdete všade malé, aj väčšie plody, ak ich tam však zasadíte a dovolíte im rásť. S vašou malou pomocou to zvládnu. Pripomínam však, že tento typ záhrady, nie je až tak vhodný pre jednoročné rastliny, ako je zelenina. Ak plánujete vysadiť záhradu okolo domu a máte dostatok prírodného materiálu, ako slama, kartóny, drevo a kompost, pusťte sa do toho.
Pre rôzne malé ovocné kríky, bylinky, jahody, maliny, trvalky a rôzne okrasné kríky je to výborné miesto pre život a ak k tomu pridáte ovocné stromy, prírodné jazierko, včely, hmyzie domčeky, ubytovanie pre rôznych pomocníkov, vtáčikov, lavičky,pekné štrkové chodníčky, zóny relaxu a oddychu, nebude problém vsunúť do toho všetkého aj menšiu zeleninovú záhradku.
Všetko je len na vás, na vašich časových možnostiach a vedomostiach. Tie ale získate prácou vo vašej záhradke a študovaním materiálov o záhrade. Nebojte sa experimentovať. Avšak každá chyba vás stojí rok času, nakoľko záhrada je sezónna záležitosť.
Založenie záhrady – vytvorte si plán záhrady
- Plán výsadby. Určite, kde bude čo rásť.
- Koľko miesta zaberie daná plodina v dospelosti a ako dlho sa bude vyvíjať, kým dosiahne vrchol?
- Kedy zarodí a kto sú jej vhodní susedia?
- Akú pôdu vyžaduje? Aké stanovište jej najviac vyhovuje ?
- Aký škodcovia ju napádajú? Trpí chorobami?
- Ma rada tieň alebo radšej slnko?
- Vadí jej chladný severný vietor?
- Potrebuje veľa vlahy ? Viem jej tu vlahu zabezpečiť?
- Vyhovuje mojej pôde, orientácii pozemku a klimatickým podmienkam?
- Bude sa jej dariť viac na južnom stanovišti, chránená vysokým živým plotom, alebo stromom?
- Ak áno, je nejaký vhodný kultivar, ktorý sa hodí do mojej záhradky a je dostatočne otužilý voči chorobám a škodcom?
Založenie záhrady – otázok je veľa a odpovedí málo
Ale príroda vám napovie. Sledujte ju, načúvajte jej.
Nebojujte s ňou, ale snažte sa vytvoriť súlad, kde všetko so všetkým súvisí.
Pozvite si na svoju záhradu pomocníkov, vytvorte im miesto pre ich život, poskytnite im vodu, úkryt a nerobte si nič z toho, ak sa občas ponúknu plodmi z vašej záhrady. Veď aj oni na to majú nárok. Celý rok vám pomáhali, tak chcú trošku cukru a vitamínov.
Príroda je dobrý záhradník, ale bez vašej pomoci, z toho bude len neprístupná džungľa. Nezabúdajte na to, že rastliny vás potrebujú tak, ako aj vy ich. Nielen preto, aby ste ich zaliali a pohnojili ale aj preto, že sa vám chcú odvďačiť za vašu prácu a lásku. A ako inak by sa vám odvďačili, ak nie svojimi zdravými plodmi a krásnymi kvetmi.
Oni pracujú pre vás, chcú sa vám odvďačiť, rastú pre vás, pre vašu radosť a potešenie. Čakajú na vás, tak ako pes čaká doma na svojho majiteľa a vrtí chvostom, keď príde. Ale rastlina nevie takto viditeľne prejavovať svoje city, nevie zakričať, zabrechať, keď ju niečo bolí, keď je smutná, osamelá, je jej zima, je smädná, páli ju slnko, alebo ju obhrýzajú škodcovia. Ona je ticho, pretože my ju nepočujeme. Nie sme prepojení s jej dušou, jej energiou, pretože sme zaneprázdnení inou činnosťou.
Založenie záhrady – milujme svoju záhradu
Nie nadarmo Japonci veria, že ak sa naše rastliny trápia, trápime sa aj my a je to tak aj naopak
Ak sa našim rastlinám darí, darí sa aj nám. Preto zvážte o koľko rastlín sa viete starať.
Sledujte ich zdravotný stav, či im niečo nechýba, či majú dosť vlahy a živín, či nie sú premokrené, choré. Či ich neatakujú škodcovia.
Snažte sa im pomáhať a oni sa vám za to odvďačia. Nehanbite sa ich pohladkať, prihovoriť sa im a uvidíte, čo sa s nimi udeje. Prejdite sa po záhrade bosí a vychutnajte si ten pocit spojenia s prírodou. Nakŕmte rastliny informáciami o vašom zdraví.
Udržujte na svojej záhrade čistotu a poriadok. Zapamätajte si, že choroby a škodcovia sa radi vyskytujú v plesnivom prostredí.
Nedovoľte rastlinám zatieniť všetok priestor.
Nesaďte zbytočne všetko na seba a nenechajte hniť nakazené plody na rastlinách.
Zozbierajte všetky plody, aby zbytočne nepritiahli škodcov, alebo choroby.
Nenechajte buriny sa vysemeniť. Po sezóne všetko upracte, odstráňte všetok biologický odpad zo záhrady. Čo sa dá to skompostujte. Čo do kompostu nepatrí to vyhoďte, alebo spáľte.
Ak opadá lístie zo stromov a nie je nakazené, neberte ho hneď preč, prihrňte ho ku kmeňu, nech chráni kmeň pred zimou, listy potom skompostujte a vráťte stromu, čo mu patrí.
V žiadnom prípade nepoužívajte chemické hnojivá, herbicídy, pesticídy a inú chémiu vo svojej záhrade. Ak vidíte, že to robí váš sused, porozprávajte sa s ním o tom a pomôžte mu nájsť iné riešenie.
Na trhu už je dostatok prostriedkov biologickej ochrany a hnojív
Výhovorka typu „Ináč sa to nedá“, hovorí jasnou rečou
JA TO INAK NEVIEM, TAK MA TO UČILI, TO MI ZABERÁ, TAK TO ROBÍM
UKÁŽTE IM, ŽE SA TO DÁ AJ INAK
Naučte svojich susedov chrániť našu Zem. Pomôžte aspoň takto svojej Zemi a vytvárajte takto nové priateľstvá. Veď nie je to tak dávno, keď ľudia zakladali svoje záhradky v záhradkárskych oblastiach za mestom a žili tam ako jedna rodina.
Nech zdravá záhrada spojí nás opäť dokopy
Veď ak nepomôžeme ZEMI my, záhradníci, kto iný jej pomôže. Ona to cíti, keď rok čo rok, milióny rúk po celej ZEMI sa s ňou spoja. Každý záhradník pozná tu vôňu, keď sa ZEM otvorí, keď odhrnie pôdu a zacíti jej étery. Preto nám je tak dobre. Preto ľudia tiahnu stále k pôde. Pretože je to naša MATKA je nám s ňou dobre.
Nedovoľme už ďalej ničiť ju pesticídmi, herbicídmi a inou chémiou. Zastavme to. Prosím.