Kučeravosť listov broskyne
Kučeravosť listov broskyne je hospodársky najvýznamnejším hubovým ochorením broskýň. Stretávame sa s ňou aj pri mandli obyčajnej. Napadnuté sú predovšetkým listy, menej často kvety a plody. Prvé symptómy napadnutia broskýň môžeme pozorovať už v jarnom období v čase pučania listov. Infikované listy sa začínajú stáčať a sfarbujú sa do žltých až karmínovočervených odtieňov.
Kučeravosť broskyne spôsobuje oslabovanie až vysilenie stromov a odumieranie konárikov. Infekciu stromov podporuje daždivé a chladné počasie koncom zimy, v štádiu pučania a v období krátko po vypučaní až do začiatku kvitnutia broskýň.
Postupne nadobúdajú listy kučeravý a nápadný
pľuzgierovitý charakter, pričom infikované miesta sú nápadne hrubšie v porovnaní so
zdravými. Predovšetkým na spodnej strane napadnutých listov sa vytvára biely povlak. Postihnuté listy usychajú a opadávajú.
Napadnuté konáriky prestávajú rásť, dochádza k zdureniu , deformáciám a práskaniu. Silne postihnuté letorasty zasychajú. Na plodoch vznikajú červenofialové, lesklé okrúhle škvrny často s nepravidelným okrajom.
Z ochranných opatrení sa pestovateľom odporúča pestovať odrody broskýň, ktoré sú odolnejšie voči tomuto patogénu.
Ako ekologicky chrániť stromy pred kučeravosťou?
- Nepodceňujte jesenný a jarný postrek s meďnatým prípravkom, ako napr. Kocide 2000, na jeseň po opadaní listov a na jar v štádiu pučania, Folicit najneskôr pred kvitnutím.
- keď už vidíte kučeravé listy použite Folicit+ CuproTonic – poškodené listy postupne po aplikácii postreku opadajú.
- pre celkové zlepšenie celkového imunitného systému môžete použiť napríklad Tecamin Max, Tecamin Brix, PuferMix alebo Chitopron ktorý spúšťa obranné mechanizmy
(choré listy, ktoré opadali, pozbierajte a spáľte)