Krt obyčajný – Talpa europea – ľudovo nazývaný krtko je cicavec, ktorý sa živí pôdnym hmyzom. Krt obyčajný dosahuje dĺžku 15 -17 cm a váži okolo 65 – 120g. Jeho končatiny sú krátke, ale silné. Široké dlane sú otočené smerom dozadu, aby mu umožnovali pred sebou vytláčať pôdu. Krátke prsty sú spojené a ploché so silnými pazúrmi.

Je možné ho nájsť v celej Európe okrem Škandinávie a Írska

Krtko má v podstate šesť prstov, podobne ako panda veľká. Má nápadne dlhý rypák, pričom nosné dierky sú na jeho spodnej strane. Riadi sa hmatom a čuchom pomocou svojho rypáka. 

Oči sú zakrpatené a uši sú bez ušníc. Krtko ma síce slabo vyvinutý zrak, avšak má dobrý sluch a nadpriemerný čuch.

Krtko - Krt obyčajný

Rovnomerne čierna zamatová srsť je krátka a jemná. Samica je väčšia ako samec a ich mláďatá sú sivo sfarbené.

Pohyb krta je zvyčajne oveľa rýchlejší, než si myslíme. Pohybuje sa rýchlo nielen v chodbách pod zemou, ale aj na povrchu zeme.

Obdobie párenia trvá od marca do júna. Samice v hniezde po piatich týždňoch gravidity porodia 3-8 mláďat. Mláďatá sa rodia holé, bezmocné a vážia iba 3-4 gramy.

Mláďatá krtka sú dojčené matkou do veku asi dvoch mesiacov. Po tomto dvojmesačnom období začína žiť nová generácia nezávisle od rodičov.

Prebýva v lese, na otvorených priestranstvách, v poľnohospodárskych oblastiach, v sadoch a v záhradách. Krtkovia sa vyhýbajú oblastiam s vysokou podzemnou vodou, aj keď sú dobrí plavci.

Krt obyčajný je veľmi užitočný v boji proti záhradným škodcom

Za jeden jediný deň zúžitkuje viac ako jeden a pol násobok svojej vlastnej hmotnosti! Vzhľadom na ich veľký apetit sa vo väčších počtoch krtkovia objavia tam, kde je pre nich dostatok potravy. Ak krtko nemá dostatok potravy rýchlo odíde.

Preto prosíme ľudí, aby krtka v žiadnom prípade nezabíjali, ak sa u nich objaví

Ak aj vytvorí na krásnom trávniku kopček, stačí hlinu preniesť do kompostu alebo použiť na inom mieste. V sadoch stačí kopčeky s hrabľami roztiahnuť do strán.

 

Ak nám predsa krtko vadí, môžete použiť dymovnice, ktoré ho z chodieb vyženú. V našom eshope viete kúpiť kvalitné dymovnice s ricinovým olejom, ktoré mu nijak neublížia.  

Moji starí rodičia to robievali tak, že zapchali krtkovi všetky diery a nechali iba dve vedľa seba voľné. Do jednej z nich hadicou púšťali vodu dovtedy, až kým krtka nevyplavilo.

Potom ho môžete bezpečne preniesť na iné miesto v lese. Buďte však pripravení, krtko je rýchly bežec.

Majte však na pamäti, že ste si práve vyhnali zo záhrady pomocníka, ktorý by vás za malú odmenu zbavil červov, pandrav, drôtovcov, medvedíkov, slimákov a ďalšieho škodlivého hmyzu.

Práve títo premnožený škodcovia spôsobujú omnoho väčšie škody. Zároveň majte na pamäti, že krtko vám prevzdušňuje pôdu.

 

V priemere žijú na jednom hektári jeden alebo dvaja krty

Krtkovia si budujú pod zemou rozsiahly tunelový systém. Krtko v žiadnom prípade neskonzumuje korene ani cibuľky rastlín.

Pri svojej práci síce uvoľní alebo zlomí korene rastlín v záhrade, pričom tie môžu vyschnúť. Avšak to by ešte nemal byť dôvod krtka zabíjať. Hlavnou potravou krtka sú larvy škodlivého hmyzu, medvedíky, drôtovce, slimáky, jašterice, myši, žaby a iné malé živočíchy žijúce pod zemou.

Žiaľ krtko konzumuje aj užitočné dážďovky v pôde, ktoré ochromuje a ukladá si ich na horšie časy. V podstate krtko udržuje rovnováhu pod zemou. Aj takto funguje ekosystém. Nechajte pracovať prírodu za vás. Naučte sa s ňou vychádzať. Ušetrí vám to mnoho starostí.