Vlnačka krvavá – ako sa jej zbaviť? Nie je to až také ťažké s našou pomocou. Prečítajte si ako na to.
Vlnačka krvavá
Príde november, človeku odľahne pri myšlienke, že škodcom na rastlinách odzvonilo.
Prechádzate sa v záhrade okolo stromov a spozorniete na to, že na ich konároch sa belie akási hustá biela pavučina.
Mylné dohady nás môžu priviesť k predstave, že je to nános špiny, prípadne pleseň na rastline. Keď sa pozriete bližšie, môžete vidieť husto pri sebe samičky vlnačky, potiahnuté bielymi voskovými vláknami pripomínajúcimi vlnu. Táto vosková vrstva má takú hrúbku, že často pod jej vrstvou živé organizmy takmer ani nevidieť.
Výskyt vlnačky a jej dopad na rastlinu
Masový presun vlnačiek na miesta zimovania sa uskutočňuje v októbri. Najčastejšie miesto výskytu sú ihličnaté, okrasné a listnaté dreviny, črepníkové a izbové rastliny, cykasy, exotické rastliny, citrusové rastliny, kaktusy a ostatné sukulenty.
Nachádzame ich na spodných stranách listov, na stonkách, vrcholoch výhonkov, v pazuchách listov, medzi ihličiami a v prípade napadnutia citrusových rastlín aj na plodoch. Negatívnymi následkami sú zožltnuté a deformované listy a ihličie, odumreté vrcholy výhonkov a uzlovité hálky. Pri silnom a dlhodobom napadnutí môže dôjsť k úhynu rastliny.
Pre rastlinu má tento škodca nesmierne negatívny dopad, voskové vlákna ich chránia nielen pred dravými nepriateľmi, ale aj pred vlhkosťou. Vlnačky rastlinám vyciciavajú ich šťavy, tie trpia úbytkom štiav, sú citlivejšie na mráz. Stromy sú oslabené v dôsledku pôsobenia škodcu, ale aj v dôsledku sekundárnej infekcie patogénnymi hubami a baktériami. Tvoria sa zdureniny, uzle a rôzne deformácie tzv. nádory. Takto vzniknuté výrastky je nutné dôkladne odstrániť (zdržiavajú sa v nich larvy) a rany zaceliť voskom.
Biologická ochrana
Pokiaľ nie je postihnutá väčšia časť rastliny, ideálne je, keď vlnačky odstránite prstami, handrou, či kefou alebo postihnuté miesta odstrihnete. Pokiaľ je postihnutá veľká časť rastliny, bude nevyhnutné aby ste kombinovali viac druhov biologických prípravkov. Vlnačky si veľmi rýchlo vytvárajú rezistenciu na postreky. Vyberáme olejnaté prípravky, ktoré sa ľahšie dostanú cez ich voskovú vrstvu kolónie. Ošetrenie je nutné vykonať zblízka a pod veľkým tlakom a s prídavkom vhodného zmáčadla. Podľa potreby postrek opakujeme.
Medzi overené prípravky patrí Floravita Coco s obsahom kokosového mydla, Cicaví škodcovia, Rock effect a medzi najsilnejšie patrí Neemazal T/S – Nimbový olej z tropickej rasliny Azadirachta indica. V čase vegetácie je skvelou voľbou aj NovaFerm Orion (kombinujeme napríklad s BorOilom, FloravitaCoco, alebo s niektorým s vyššie spomínaných olejnatých prípravkov), ktorý okrem toho že má účinok proti savým škodcom, zároveň pôsobí aj ako hnojivo.
Prirodzenými nepriateľmi vlnačiek sú lienky, chalcidky, lumky, ucholaky, zlatoočky a dokonca aj bzdochy. Do uzavretých priestorov sa dá nasadiť austrálska dravá lienka Cryptoleamus montrouzieri, ktorá za niekoľko dní zožerie celé kolónie. Neskôr bude vašim pomocníkom v boji proti voškám a ich larvám.