Chrúst obyčajný
Masový výskyt Melolontha melolontha sa začal objavovať v Európe v neskorých 90- tych rokoch. Geograficky by sme ho mohli zaradiť aj k severnejším lokalitám ako Švédsko či Spojené kráľovstvo. Keďže chrústy sú premnožené aj na Slovensku, priblížime vám dopad chrústa na poľnohospodárstvo a záhradu.
V živočíšnej ríši bolo identifikovaných viac ako 350 druhov chrústov. Dospelého chrústa spoznáte podľa tmavohnedého až čierneho zafarbenia. Chrúst obyčajný dorastá do veľkosti 3,5 – 4 cm a pre človeka je takmer neškodný. Prečo takmer? Chrúst vás nepoštípe, no ak sa staráte o záhradku, pravdepodobne ste sa s ním už v minulosti stretli.
Chrúst obyčajný alebo „May Bug“
Chrúst obyčajný vychádza von v podvečerných hodinách. Jeho najväčšia aktivita je v noci, kedy kladie vajíčka.
Životný cyklus Melolontha melolontha trvá približne rok, kedy sa vyvinie z vajíčka cez štádium larvy (neskôr kukly) až na dospelého jedinca. Niektoré druhy chrústov sa dožívajú až 3 či 4 roky.
Dospelého chrústa spozorujete v parkoch, v okolí okrasných krov, na okrajových častiach lesov, no najmä na obrovských lúkach.
Z anglického slangového prekladu názvu chrústa obyčajného – “May Bug” sa dá odvodiť, že najväčšiu aktivitu uňho zaznamenávame s príchodom jari.
Dospelé chrústy žijú nejaký čas pod zemou. Keď opustia pôdu, ich aktivita je prevažne nočná. Zhlukujú sa najmä kvôli tomu, aby sa najedli, spárili a znášali vajíčka. Mladé larvy, ktoré sa liahnu z vajíčok prežívajúcich v pôde sa postupne presúvajú na povrch.
Čím sa chrústy živia?
Áno, máte sa čoho báť – dospelý chrúst požiera listy rastlín, najmä marhúľ, čerešní či jahôd. Taktiež majú radi listy listnatých drevín, ako napríklad duby či samotné kvety. Chrústy poškodzujú rôzne druhy zeleniny, ale aj viniča, ktoré následkom napadnutia koreňovej sústavy vysychajú.
Larvy naopak skonzumujú prakticky všetky korienky, na ktoré v zemi natrafia. Poškodzujú trávy, mladé stromy, kríky, zeleninu a mnohé ďalšie.
Patrí totiž medzi častých škodcov nachádzajúcich sa v záhradách.
Je chrúst naozaj nezničiteľný?
Chrúst obyčajný kladie vajíčka lariev od začiatku mája. Larvy sú sfarbené na bielo a do finálneho štádia dospievajú do 3- 4 týždňov. Majú čierne hlávky a ich telo je zatočené do tvaru “C”.
V prvom štádiu lariev nemajú až taký veľký dopad na pestovanie plodín. Mladé larvy sa živia väčšinou koreňmi trávy, v niektorých prípadoch aj obilnín. V prvom štádiu vývinu majú larvy schopnosť prežiť bez prísunu akejkoľvek potravy celé leto. Do októbra vyrastú len veľmi málo a dokážu si vybudovať veľkú zásobu tuku, aby prežili cez zimné mesiace.
Druhé štádium lariev, ktoré prežije počas zimy v hlbších vrstvách pôdy sa posúva bližšie na povrch a žije na koreňoch novo naklíčenej úrody. Práve toto štádium lariev chrústa obyčajného má kľúčový dopad na úrodu pšenice. Menej postihnutá obilnina larvami chrústa je ovos. Výskumy potvrdili, že larvy boli nájdené na každom 5.- 6. koreni sadenice vlčieho maku, či repky olejnej.
Práve preto, že sa larvy udržiavajú na koreňoch obilnín, povrchový postrek pôdy je potrebné absolvovať v skorších štádiách vývinu lariev. Najlepšie výsledky je možné získať pri aplikovaní produktov efektívnych pri výsadbe, ktoré zabránia kladeniu vajíčok hneď v zárodkoch.
Do lariev sa takéto prostriedky dostávajú tráviacim a dýchacím ústrojenstvom, a preto je tento spôsob aplikácie veľmi účinný. Larvy chrústa napadnuté postrekom, tak do 48 hodín zomrú.
Samička chrústa produkuje približne 1500 vajíčok. Larvy v inváznom štádiu sa pohybujú prostredníctvom čuchových senzorov a vyhľadávajú hostiteľov.
Praktické odporúčanie
Chrúst obyčajný je vo väčšine prípadov označovaný za škodcu, pretože opätovná sejba plodín nemusí odstrániť problém, ktorý chrústy spôsobujú. Záhradkári by sa preto mali vyhnúť vysádzaniu plodín v chladných mesiacoch. Larvy počas chladnejších mesiacov hibernujú v hlbších vrstvách pôdy. V tomto období je vhodné si zaistiť postrek, ktorý zabráni ich množeniu, prípadne vývinu do štádia, kedy požierajú korene rastlín. Larvy chrústa obyčajného sú schopné vytvárať tunely až do hĺbky 1,5m a vadí im vlhko. Mnoho druhov je odolných voči vlhkému prostrediu a máloktorý druh larvy chrústa prežije dupot dobytka na pôde.
Ako na chrústa ekologicky a účinne?
- Za najúčinnejšiu techniku v boji proti týmto škodcom poľnohospodári vyvinuli parazitické hlístice, Larvanem
- Najúčinnejší je postrek v obdobiach mesiacov august a september, kedy sú larvy v prvom štádiu po vyliahnutí z vajíčok. A v poslednom štádiu lariev, v mesiacoch apríl a máj predtým než opustia pôdu ako dospelé jedince.
- na dezifnekciu pôdy použite NovaFerm Viva, ktorý selektívne ničí aj škodlivý hmyz a nematódy v pôde