Zlatoočka

Zlatoočka obyčajná – Chrysopa patrí do čeľade Sieťokrídlových – Neuroptera. Dorastá do dĺžky 6 až 10 mm. Zlatoočka obyčajná má štíhle telo a priesvitné blanité krídla s nápaditým žilkovaním veľkosti 2 až 3 cm. Malá hlava s vypúlenými očami a s párom dlhých tykadiel. Sfarbenie hnedasté, škvrnité alebo jasne zelené.

Zlatoočka – ako ju spoznáme?

Larvy zlatoočky sú 7 až 10 mm dlhé s plochou malou hlavičkou, veľkými hryzadlami a s tromi

Larva zlatoočky

pármi nožičiek. Najčastejšie sú hnedé, šedé a hnedozelené. Pripomínajú larvu lienky. Najčastejšie vyskytujúci druh u nás je Zlatočka obyčajná – Chrysopa carnea.

Zlatoočky sú dravce, živiace sa voškami, larvami múch, malými húsenicami, červcami, roztočmi, minerkami a tiež vajíčkami iného hmyzu. Jedna larva zožerie počas svojho života 200 až 500 vošiek alebo behom jednej hodiny 30 až 50 roztočov.

Denne nakladie zlatoočka až 20 vajíčok a behom svojho života až 800 vajíčok. Larválny vývoj trvá 8 až 20 dní. Larva sa zakuklí na rastline. Prezimuje v kôre stromov a v špárach budov.

Zlatoočka obyčajná – Ako ju ochrániť?

Vybudujte si v záhrade kus divočiny, bez zásahu. Úplne postačí pár metrov štvorcových divočiny. Podľa veľkosti záhrady. Ponechajte v záhrade starý  strom, kde môže zlatoočka prezimovať. Vybudujte hmyzí hotel. Pokiaľ máte hneď za plotom divočinu, úplne postačí chemicky nestriekať.

Larva zlatoočky požierajúca vošku

Nepoužívajte chemické postreky v záhrade. Hlavne nepoužívajte postreky obsahujúce akaricídy.

Pozor! Neškodne vyzerajúci postrek v modrej krabičke, ktorý záhradkári tak radi používajú a ktorý sa predáva pod názvom Jarný postrek, obsahuje akaricídy a s ich pomocou na jar zničíte všetky prezimujúce zlatoočka, lienky, pavúky a ostatné užitočné organizmy zimujúce v kôre vašich stromov.

 

S biologickou ochranou dokážete bojovať proti škodcom a chorobám, a získať zdravú potravu bez chemických pesticídov

Ako predjarný postrek použite biologické postreky na báze medi a olejov s pridaním látok, ako bór, železo a zínok. Kocide 2000 +Prev-B2,  Cuprotonic + Prev B2, alebo BorOil + FerrumOil. Proti roztočom, hálkovcom a vlnovníkovcom  použite dravého roztoča Typhlodromus pyri.

Neskôr v sezóne používajte preventívne proti chorobám postreky na báze sýry, medi, prírodných olejov, húb a baktérií. Prev-B2, Vitisan, Alginure, HF Mycol, Imunofol, Chytopron, Fielder alebo ďalšie ekologické postreky, ktoré nájdete v našom eshope.

Proti savým a žravým škodcom použite NeemAzal, Prev-B2, Wetcit alebo proti piliarke Quassia amara. Proti húseniciam Lepinox plus.

S biologickými postrekmi zaobchádzajte opatrne. Neprekračujte dávkovanie a nepoužívajte postreky v silnom vetre a počas dňa. Postrekujte skoro ráno alebo pri západe slnka. Nikdy nestriekajte kvitnúce stromy za slnečného dňa. Proti chorobám postrekujeme ihneď po väčšom daždi, alebo keď spadne viac ako 20 – 30 mm zrážok. Snažíme sa chorobám predchádzať a ošetrovať rastliny preventívne, ešte pred vypuknutím choroby. Teplota vzduchu nesmie prevyšovať 25 °C.