Jeden strom a vošky vs. nosánik

Vošky

Správna diagnóza škodcu vám pomôže v nemalej miere zachrániť značnú časť plodov. To, že ste našli na spodnej strane vošky, nemusí znamenať, že iný škodca si tiež nepochutnáva na jeho listoch a opačne.

Často sa stretávame s názormi, že na postrek je už neskoro, prípadne, že veľmi nakazené alebo poškodené listy, či plody odtrhnúť a zničiť a počkať do jesene s ďalšou ochranou.

Starostlivého hospodára táto rada neuspokojí. Napriek tomu chceme spraviť všetko pre to, aby sme sa škodcov zbavili a vyniesli z úrody čo najviac.

Niekoľko druhov vošiek môže prenášať choroby rastlín a to najmä vírusy, ktoré sa dostávajú do tela rastliny počas vysávania jej štiav.

Nezabúdajte na podstatu problému a tou sú mravce

Vošky vylučujú veľké množstvo lepkavej tekutiny známej ako medovica. Táto sladká limonáda kvapká na rastliny, priťahuje mravce a podporuje rast plesní na listoch.

Ak si mravce budú ďalej chovať vošky na rastline, problém sa nevyrieši. Preto použite pri ochrane ovocných stromov Lepové pásy na stromy a pri silnom výskyte mravcov ničte ich mraveniská.

Akú biologickú ochranu použiť proti voškám?

  • Umiestnite Žlté lepové doštičky do porastu rastlín.
  • Preventívne používajte listové hnojivá s citrusovými terpénmi ako BorOil, Floravita Citro, Wetcit.
  • V skleníkoch nasaďte predátora Aphidius colemani. Jedna samička Aphidius colemani parazituje okolo 300 vošiek.
  • Použite biologický insekticíd NeemAzal, ktorý zastavuje požeravú aktivitu škodcov už za niekoľko hodín po aplikácii a za niekoľko dní sa populácia ďalej nevyvíja a skolabuje. (Lacnejšia varianta je Rock Effect, no to odporúčame predovšetkým preventívne)

 

Nosánik ovocný (Rhynchites bacchus)

Akú biologickú ochranu použiť proti nosánikovi?

To, že vaše ovocné stromy napadol nosánik spoznáte veľmi ľahko. Necháva listy vyhryzené nepravidelnými dierkami.

Okrem toho, že nosánik rád požiera listy rastlín, jeho larvy napádajú celé korene rastlín, ako sú napríklad rododendrony v parkoch, stromy čerešní, ale aj vinič.

Vzhľadom na to, že rastliny hynú kvôli napadnutým koreňom, je vhodné použiť biologické riešenia vo forme prirodzeného nepriateľa.

Veľmi účinnou zbraňou proti larvám nosánikov sú parazitické hlístice Larvanem. Tento biologický spôsob ochrany rastlín sa osvedčil hlavne vo vlhkom prostredí, kedy sú hlístice najaktívnejšie. Ihneď ako hlística zaregistruje svoju obeť, vnikne do nej cez ústny otvor.

Pri dospelých jedincoch nosánikov aplikujeme postrek Nimbovým olejom.

Dôležité upozornenie: najskôr aplikujte parazitické hlístice na nosánika a nasledujúci deň pokračujte s postrekmi proti voškám.