Vošky – Aphidinea

Ako sa ich zbaviť?

Vošky pred a po použití NeemAzalu

Tento sajúci hmyz spozorujeme často v kolóniách na nových rastlinách. Bodavocicavým ústnym ústrojenstvom i stavbou tela sú silne prispôsobené na cicanie rastlinných štiav. Tu je návod, ako likvidovať vošky organicky bez použitia toxických postrekov.

Na celom svete existuje približne 4000 druhov vošiek. V malom počte zvyčajne nie sú škodlivé pre rastliny. Avšak, ťažké parazitárne ochorenie spôsobí, že listy sa začnú vlniť, vädnúť, žltnúť a stáčať. Nastane všeobecný pokles celkovej vitality rastlín.

Čítajte ďalej a dozviete sa s akým ekologickým postrekom sa ich budete vedieť efektívne zbaviť.

Niekoľko druhov vošiek môže prenášať choroby rastlín a to najmä vírusy, ktoré sa dostávajú do tela rastliny počas vysávania jej štiav

  • Vošky sú malé 1 až 4 mm dlhé jedince.
  • Majú mäkké telo, hruškovitého tvaru.
  • Môžu byť zelené, žlté, hnedé, červené alebo čierne v závislosti od druhu a potravy.
  • Dospelé vošky sú bezkrídle, ale niektorým z nich môžu vyrásť aj krídla, najmä ak ich populácia je značne vysoká.
  • Majú dve tykadlá ako antény na špičke hlavy.
  • Vošky vylučujú veľké množstvo lepkavej tekutiny známej ako medovica. Táto sladká limonáda kvapká na rastliny, priťahuje mravce a podporuje rast plesní na listoch.

Životný cyklus vošky

Mravce a vošky

Na jar bezkrídla samica vošky z prezimujúceho vajíčka čoskoro porodí mnoho nýmf. Mladé nymfy sa postupne zväčšujú a do týždňa sa rodí mnoho ďalších nýmf. Tento postup sa niekoľkokrát opakuje až vyústi do veľkej populačnej explózie.

Vzhľadom k tomu, že kolónia neúmerne rastie, niektoré z nýmf rozvinú krídla a odletia do iných hostiteľských rastlín pre vytvorenie novej kolónie. Na konci leta až začiatkom jesene okrídlení jedinci oplodňujú samičky a tie kladú zimné vajíčka.

Vošky sú prispôsobené k pasívnemu transportu vetrom a vedia preletieť týmto spôsobom značné vzdialenosti vo veľkých výškach. Teplé a suché počasie podporuje výskyt vošiek.

Horúce leto ich počet naopak redukuje. Vďaka striedaniu sexuálnych a asexuálnych generácií a obrovskému reprodukčnému potenciálu sa rýchlo stávajú rezistentné voči pesticídom.

Akú biologickú ochranu použiť proti voškám?

  • Vošky majú v zdravom ekosystéme veľa predátorov, a preto je potrebne ich udržať a prilákať do našej záhrady.
  • Vylúčiť používanie pesticídov a obmedziť množstvo prezimujúcich vošiek v skleníkoch a záhradách.
  • Umiestnite Žlté lepové doštičky do porastu rastlín.
  • Preventívne použite kvapalné listové hnojivo BorOil, zvyšuje množstvo a kvalitu výnosu plodín a zároveň obmedzuje výskyt múčnatky, vošiek, puklíc, roztočcov, štítničiek a mér.
  • Nasaďte predátora Aphidius colemani. Jedna samička Aphidius colemani parazituje okolo 300 vošiek. Samičky osičky kladú svoje vajíčka do vošiek, kde prebehne celý vývoj larvy a kukly.
  • Biologický insekticíd NeemAzal zastavuje požerovú aktivitu škodcov už za niekoľko hodín po aplikácii a za niekoľko dní sa populácia ďalej nevyvíja a skolabuje.
  • Lacnejšia varianta je Natura RockEffect = unikátny BIO koncentrát na báze prírodných látok s insekticídnymi účinkami, účinkuje na vošky, molice, roztočce, strapky, červce a puklice v ich rannom štádiu!
  • Vytvorte si výluh z quassiového dreva. Toto drevo pochádza z tropického kríku Quassia amara. Tento tropický ker Quassia amara vo svojom dreve obsahuje horké látky quassin a neoquassin, ktoré majú insekticídne účinky proti rade škodcom kultúrnych rastlín.
  • Veľmi účinnou a obľúbenou zložkou v boji proti voškám je aj výluh zo žihľavy. Prirodzeným spôsobom aktivuje odolnosť rastlín proti patogénnym hubám a baktériám. Pokiaľ nemáte možnosť si doma pripraviť tento roztok, nájdete ho u nás na eshope pod názvom Bioka Urtica.
  • Ďalšie biologické prípravky proti voškam nájdete tu: Biologická ochrana proti voškam

Nezabúdajte na mravce

Nezabúdajte na podstatu problému a tou sú mravce. Ak si mravce budú ďalej chovať vošky na rastline, problém sa nevyrieši. Preto použite Lepové pásy na stromy a pri silnom výskyte mravcov ničte ich mraveniská. Mravce sa časom presťahujú inam. Mraveniská vykopte a zničte im vajíčka. Dve tretiny z mraveniska sa nachádzajú pod zemou. Opakujte až dovtedy, kým neodídu inam. Môžete použiť aj prospešné hlístice Steinernema feltiae v produkte ENTONEM. Po aplikácii sa mravce odsťahujú na iné miesto.