Molice – tento malý sajúci hmyz si vyvinul rezistenciu voči mnohým syntetickým pesticídom. Tu je návod, ako sa zbaviť molice biologickým spôsobom, šetrným k okolitému prostrediu.

Molice – ako ich identifikovať

Molice väčšinou napádajú izbové rastliny a rastliny pestované v skleníkoch a fóliovníkoch. Molica skleníková – Trialeurodes vaporariorum je malý sajúci hmyz, ktorý sa často vyskytuje vo veľkých množstvách na spodnej strane listov.

Molice na paradajkach
Molice

Ak sú na napadnutých rastlinách rušené, tak sa okrídlení dospelí jedinci združujú do hustých mračien nad porastom. Nymfy aj dospelé jedince poškodzujú rastliny vysávaním šťiav z rastlín a spôsobujú zakrpatený rast, žltnutie listov a nižšie výnosy.

Rastliny sa stávajú slabé a náchylné na choroby. Rovnako ako vošky, aj molice vylučujú medovicu, od ktorej sú rastliny prerastené čiernou hnilobou. Sú tiež zodpovedné za prenos niekoľkých rastlinných vírusov. Mravce sa kŕmia ich medovicou a preto budú chrániť tohto škodcu pred ich prirodzenými nepriateľmi.

Napádajú zemiaky, uhorky, rajčiny, papriky, baklažán, tekvice, cukety, fuksie, vinič a mnoho ďalších rastlín.

Dospelí jedinci so snehovo bielymi krídlami podobné moliam dorastajú do veľkosti asi 2 mm. Sú ľahko rozpoznateľné a často sa nachádzajú v blízkosti vrcholov rastlín alebo na koncoch stonky. Bezkrídle nymfy sú sploštené a oválne. Neskôr sa pripútajú k spodnej strane listov a začnú vysávať svojho hostiteľa.

Molica skleníková a jej životný cyklus

Mladé nymfy molice prezimujú na listoch hostiteľskej rastliny. V neskorej jari dospelé samice nakladú 200-400 vajíčok na spodných aj horných listoch. Z vajíčok sa liahne počas 5-10 dní prvý instar lariev, ktoré sa podobajú malým červcom a sú nazývané prehľadávačmi, nakoľko sa presúvajú kúsok od vajíčka na kŕmenie.

Zostávajúce nymfy 2.3. a 4. stupňa sa nepohybujú. Neskôr sa celý cyklus opakuje. Molice vytvoria veľké množstvo generácií za rok. Molice  sa vyvíjajú z vajíčok dospelých približne 25 dní, závisle od teploty. Dospelí jedinci môžu žiť jeden až dva mesiace.

Poznámka: Všetky vývojové štádia sú ľahko prehliadnuteľné. Obvykle sú svetlé, takmer priesvitné, a splývajú s farbou listu, ku ktorému sú pripojené.

Biologická ochrana proti moliciam

  • Žlté lepové doštičky sú užitočné pre monitorovanie a potláčanie dospelej populácie.
  • Môžete použiť silný tlak vody a škodcov takto z časti decimovať zmývaním z povrchu rastlín.
  • Umožniť ich prirodzením predátorom usídliť sa v skleníku, alebo vo fóliovníku. Ich prirodzenými predátormi sú larvy lienok a zlatoočky, ktoré sa živia ich vajíčkami a ničia nymfy a kukly.
  • Vo väčších skleníkoch nasaďte predátora Amblyseius swirskiidravého roztoča veľkosti 0,5 mm. Vyhľadáva, napáda a vysáva larvy strapiek a molíc. Dospelý roztoč denne vysaje asi 3 larvy strapiek.
  • V menších skleníkoch nasaďte predátora Encarsia formosa, drobnú paraziticku osičku veľkosti asi 0,6 mm. Samice kladú vajíčka do lariev molíc. Jedna samica Encarsia formosa nakladie 10 až 15 vajíčok za deň. Celkom až 300 vajíčok.
  • Použite prírodný insekticíd SpinTor získaný fermentačnou činnosťou baktérií Saccharopolyspora spinosa, ktorá sa bežne vyskytuje v pôde. SpinTor pôsobí ako požerový a kontaktný insekticíd a doteraz nebola preukázaná rezistencia škodcov k tomuto prípravku a ani krížová rezistencia s inými účinnými látkami. K uhynutiu škodcov dochádza po niekoľkých hodinách. Pozor, nie je to selektívny prípravok! Pri kontakte zahubí všetko, aj prospešné organizmy a opeľovačov!
  • Preventívne použite kvapalné listové hnojivo PREV –B2  s obsahom bóru, na báze pomarančového oleja alebo hnojivo BorOil. Toto hnojivo obmedzuje napadnutie škodcami ako sú vošky, kohútiky, molice, strapky a roztoče.
  • Použite selektívny insekticíd NeemAzal, ktorý zastavuje požerovú aktivitu škodcov už za niekoľko hodín po aplikácii a za niekoľko dní sa populácia ďalej nevyvíja a skolabuje. Lacnejšia varianta je Karanimba Mikro, doplnená o ďalšiu zložku, s menším množstvom nimbového olejaPrípravok na báze listového hnojiva obsahujúci nimbový a tiež karanja olej
  • Použite špeciálne kvapalné kokosové mydlo Cocana pre poľnohospodárske použitie, ktoré poškodzuje bunkovú stenu mikroorganizmov a vonkajšiu kostru tela škodlivého hmyzu vysušením. Nepoužívať, ak už sú nasadené plody.
  • Vytvorte si výluh z quassiového dreva. Toto drevo pochádza z tropického kríku Quassia amara. Tento tropický ker Quassia amara vo svojom dreve obsahuje horké látky quassin a neoquassin, ktoré majú insekticídne účinky proti rade škodcov kultúrnych rastlín.