Skočky – tento malý skákajúci hmyz môže spôsobiť veľa problémov pre mnoho druhov rastlín a zeleniny. Tu sa dozviete ako účinne bojovať so skočkou za použitia biologickej ochrany.

Skočky – Ako ich identifikovať?

Mnoho druhov týchto chrobákov sa nachádza v celej Európe.

Je to malý skákajúci hmyz (podobného vzhľadu ako blchy), bežne sa vyskytujú v domácich záhradách v skorom vegetačnom období.

Tento nenásytný škodca je škodlivý pre rastliny vytváraním malých otvorov v listoch, ktoré vyzerajú, ako by boli posiate jemnými hrubými brokmi.

 

Keď sa skočka -Phyllotreta nemorum premnoží, dokáže zničiť celé porasty rastlín. Prosperuje v horúcich slnečných dňoch a zaútočí na širokú škálu rastlín, vrátane fazule, kapusty, kukurici, baklažánu, zemiakov, papriky, rajčín, hlávkového šalátu a väčšiny sadeníc.

Dospelí jedinci sú drobné 2,00 až 2,5 mm dlhé, lesklé, tmavohnedé alebo čierne chrobáky s veľkými zadnými nohami, ktoré im umožňujú skákať pri vyrušení. Niektoré druhy môžu mať biele alebo žlté pruhy, v niektorých prípadoch môžu mať krídla.

Larvy sú malé, krémovo sfarbené červy 1 až 2 mm dlhé. Žijú pod zemou a živia sa koreňmi a hľuzami mladých rastlín, tak ako aj klíčiacimi semenami.

Poznámka: Sú prenášačmi vírusových a bakteriálnych ochorení.

Skočky a ich životný cyklus

Dospelí jedinci prezimujú v pôde alebo v záhrade, sú aktívni na jar. Vyhľadávajú hostiteľské rastliny a to hneď ako sa objaví nový porast. Malé biele vajcia sú položené na pôde alebo v trhlinách okolo základne rastlín. Z nich sa liahnu asi za jeden týždeň štíhle biele larvy a tie sa živia koreňmi rastlín počas doby približne 2-3 týždňov.

Kukly zvyčajne zostávajú v pôde počas obdobia 7-9 dní, než sa objavia dospelí jedinci a cyklus je dokončený. Vyprodukujú jednu až štyri generácie za rok, v závislosti od druhu a klímy.

Biologická ochrana proti skočkám

  • Odstráňte záhradný odpad a po sezóne prerýľujte, alebo prevzdušnite pôdu, kvôli zníženiu prezimujúcich škodcov.
  • Mladé rastliny chráňte ochrannými sieťami, až do doby pokiaľ rastlina bude dosť silná na to, aby ustála poškodenia skočkou.
  • Umiestnite Žlté lepové doštičky do porastu rastlín.
  • Prospešné Hlístice Steinernema feltiae aplikuje na pôdu a tie zničia ich larválne štádium, predídete tým poškodeniu koreňov a predchádzate tým vývinu ďalšej generácii dospelých jedincov skočiek. Zároveň očistite pôdu od ďalších pôdnych škodcov.
  • Na dospelé jedince môžete použiť ochranný biologický prostriedok Cocana. Cocana je špeciálne kvapalné kokosové mydlo, ktoré poškodzuje bunkovú stenu dospelých jedincov ich vysušením. Nepoužívajte pri tvorbe plodov.