Ako sa zbaviť vijačky krušpánovej na Buxuse?

vijačka krušpánová
vijačka krušpánová

Ak máte vo vašej záhrade nasadený okrasný krík menom BUXUS alias KRUŠPÁN, je dosť pravdepodobné, že si na ňom už pochutnávajú tieto malé húseničky.

Ak ste ešte neurobili prehliadku, tak je najvyšší čas to skontrolovať.

Je dosť možné, že sa na ňom tohto roku objavia tieto malé húsenice, ktoré v pomerne krátkom čase, vzhľadom na svoju vynikajúcu rozmnožovaciu schopnosť a vysoký apetít, dokážu celkom zničiť porast buxusu.

Tento škodca z Ázie nám už druhým rokom decimuje našu okrasnú záhradu.

Húsenice vijačky krušpánovej veľkosti asi 1 cm požierajú listy buxusu. Na každom vrcholku nájdeme po 2 až 3 húsenice vijačky krušpánovej.

V jednej rastline nájdeme aj niekoľko sto kusov týchto malých húseníc. Môže mať až tri generácie tohto motýľa. Motýľ prezimuje v larválnom štádiu, ale aj vo forme vajíčok v poraste.

Akonáhle objavíte v poraste tieto malé potvorky, použite biologický bakteriálny prípravok Lepinox plus na báze baktérie Bacillus thuringiensis. Nakoľko chemické pesticídy nie sú na húsenice vijačky krušpánovej účinné.

Týmto postrekom nezaťažujete okolie, ani inak neohrozujete ostatných živočíchov.

Prípravky obsahujú spóry baktérie Bacillus thuringiensis, ktoré sa dostanú do tráviaceho traktu húsenice

víjačky krušpánovej a tam produkujú toxíny, ktoré húsenicu usmrtia.

                 Lepinox plus proti húseniciam

 

Aby bol postrek účinný je dobre pridať ešte biologické zmáčadlo, ktoré rastline dodá potrebne živiny pre obnovu a rast a zároveň vytvorí ochranný film na listoch rastliny.

Odporúčame hnojivo, ktore funguje zároveň aj ako zmáčadlo – BorOil.  BorOil obsahuje prírodné mastné kyseliny a terpény, ktoré zaistia priľnavosť a rovnomerné nanesenie hnojiva na listovú plochu rastliny.  Môžete tiež použiť zmáčadlo Agrovital.

Ideálny čas aplikácie je jún a júl. Postrek podľa potreby opakujte.

Podceňovať tohto škodcu sa nevypláca, nakoľko pri napadnutí s najväčšou pravdepodobnosťou krík určite celkom obžerú a ten následne odumrie.

vijačka krušpánová