Roztočec chmeľový – Tetranychus telarius – Roztočce sa často nachádzajú na spodnej strane listov rastlín. Títo drobní sajúci škodcovia spôsobujú značné  škody v skleníkoch, fóliovníkoch, zimných záhradách ako aj vo vonkajších záhradách.

Roztočec chmeľový – tu sa dozviete, ako proti nemu bojovať pomocou biologickej ochrany

Mnoho druhov roztočov čeľade: Tetranychidae útočí na vnútorné aj vonkajšie rastliny. Obzvlášť deštruktívny vie byť v skleníkoch a fóliovníkoch, kde dokáže zlikvidovať celé rady uhoriek, melónov, paprík, jahôd a inej zeleniny. Roztočce nie sú klasifikované ako hmyz, ale sú klasifikované ako druh pavúka.

roztoče
Roztočec chmeľový

Dospelí jedinci majú červenkastohnedé alebo svetlé sfarbenie, oválneho tvaru, sú veľmi malého vzrastu o veľkosti 0,5 mm. Mladé roztočce sa podobajú dospelým roztočcom, akurát sú menšie.

Roztočce žijú v kolóniách, väčšinou na spodnej strane listov a spôsobujú škody prepichovaním listových pletív, z ktorého vysávajú rastlinné tekutiny. Na listoch rastlín zanechávajú malé svetlé bodky. Neskôr listy žltnú, až celkom vyschnú a s nimi vyschne aj celá rastlina.

Vyskytujú sa najčastejšie v horúcich a suchých podmienkach a to najmä tam, kde nemajú svojich prirodzených nepriateľov, pretože tí boli zničení použitím chemických insekticídov.

Majú veľmi dobrú rozmnožovaciu schopnosť a to je dôvod, prečo je to tak ťažké parazitárne ochorenie, pričom často si ani nevšimneme počiatočné známky poškodenia.

Veľké populácie sú často sprevádzané jemnou pavučinou. Hostiteľskými rastlinami sú najmä jahody, melóny, fazuľa, rajčiny, baklažán, uhorky, papriky, okrasné kvety, stromy a väčšina izbových rastlín.

Roztočec chmeľový – aký je jeho životný cyklus?

Väčšina druhov roztočcov prezimuje vo forme vajíčok na listoch a v kôre hostiteľských rastlín, tiež v prasklinách skleníkových konštrukcií. Skoro na jar, spolu s narastajúcou teplotou sa malé šesťnohé larvy začnú liahnuť a kŕmiť niekoľko dní predtým, než začnú hľadať úkryt, kde sa množia do prvej nymfálnéj fázy. Nymfy majú osem nôh.

Po párení samica nepretržite produkuje viac ako 300 vajec a to v priebehu niekoľkých týždňov. Horúce, suché počasie napomáha rýchlemu rozvoju týchto škodcov. Teplota nad 22 stupňov a vzdušná vlhkosť pod 70 % je pre nich vyhovujúca, naopak teplota pod 8 stupňov už je nevyhovujúca pre množenie.

Za takýchto podmienok je doba potrebná pre prechod z vajíčka k dospelému jedincovi len päť dní. Existuje niekoľko prekrývajúcich sa generácií za rok, spravidla 6 až 8 generácií. Množenie podporuje nadbytok dusíka a nedostatok vápnika a draslíka.

Poznámka: Roztočce sa veľmi ľahko premiestňujú pomocou vetra a takto sa ľahko rozptýlia po celom území.

Ako sa prejavuje poškodenie rastlín roztočcmi?

Roztočec chmeľový na uhorkách

Roztočec chmeľový –Roztočce sú až príliš malé na to, aby mohli byť viditeľné voľným okom a prichádzajú do našich záhrad bez predchádzajúceho upozornenia. Veľké nákazy spôsobujú viditeľné poškodenia. Rastliny môžu meniť farbu, vyschýnať a neskôr úplne vyschnúť.

Listy vyzerajú ako bez života, strácajú farbu, majú po sebe mnoho malých svetlých bodiek a stávajú sa suchými. Tiež stonka sa scvrkáva, nakoľko rastlina vyzerá, ako bez šťavy. Rastlina celkom zastaví rast a to aj dôsledkom vylučovania toxických slín týchto roztočcov.

Roztočce sú viditeľné v úzkych pásoch, ktoré sú tvorené pod listami a pozdĺž stoniek. Neskôr sa celé obaľujú pavučinou a pri lepšom skúmaní uvidíme pohyb týchto roztočov.

Viditeľné červené oči, čierne guličky trusu a veľký pohyb veľkého množstva týchto roztočov nás upozornia na už vážnu inváziu týchto roztočov.

 

Roztočec chmeľový – čo roztočce spôsobujú?

Roztočec chmeľový na uhorkách
 • Na plodovej zelenine – melóny, uhorky, papriky, cukety  – strata listov môže mať významný vplyv na výnos a môže viesť až k úplnému zničeniu rastlín.
 • Na plodinách ako hrášok a fazuľa, kde sú napadnuté struky môžu spôsobiť priamu škodu a úplne zničiť plody rastlín aj s rastlinami, ešte pred zberom.
 • Na okrasných rastlinách spôsobujú predovšetkým estetické obavy.
 • Môžu tiež zničiť celé rastliny, ak sa populácia premnoží.
 • Sú tiež škodcovia ruží.

 

 

 

Biologická ochrana aplikovateľná v ekologickom poľnohospodárstve

 • Chemické používanie pesticídov v skutočnosti ešte viac podporuje šírenie roztočcov a to tým, že zabíja užitočný hmyz, ktorý sa nimi živí. Významnými predátormi sú larvy zlatoočiek, lienok a dravé roztoče Phytoseiulus persimilis.
 • Sú tiež známe tým, že si dokážu rýchlo vyvinúť odolnosť proti rôznym pesticídom. Z tohto dôvodu je dôležité kontrolovať roztočce používaním prírodných a ekologických metód.
 • Prach na lístí, konároch a ovocí vytvára podmienky pre množenie roztočcov. Pre odstránenie prachu zo stromov, použíte vodný roztok, zmiešaný s listovým hnojivom na olejovej báze, ktorý vytvorí ochranný film.
 • Stromy, zelenina a záhradné rastliny sú náchylnejšie k napadnutím, keď sú slabo zásobené vodou, preto sa uistite, že vaše rastliny majú dostatok vlahy.
 • Na ovocných stromoch použite listové  hnojivo Aquasilikat, ako predjarný postrek proti roztočcom a múčnatke.
 • Na ovocné stromy a tiež ostatné rastliny, použite listové hnojivo BorOil alebo PREV-B2 na začiatku sezóny alebo neskoro na jeseň, aby ste zničili prezimujúce vajíčka.
 • Na ovocné stromy použite dravého roztoča Typhlodromus pyri veľkosti asi 0,6 mm. Ten napadá škodlivé roztočce, vlnovníkovce, halkovce, ale i larvy strapiek a iný drobný hmyz. Aplikácia je dlhodobá, za predpokladu, že nepoužijete chemické prostriedky na ochranu rastlín a tým nezabijete tohto predátora.
 • V skleníkoch, zimných záhradách a domácnostiach použite dravého roztoča – Phytoseiulus persimilis – Spidex . Aplikujeme ich jednoducho na listy rastliny. Dodávané su v pilinovom substráte.

Čo robiť pri napadnutí rastlín roztočmi

 • Zničte listy, stonky a ďalšie napadnuté časti rastlín a tiež špagáty a palice na ktorých bola rastlina prichytená.
 • Najlepšie je tieto rastliny celé spáliť, alebo zahodiť do smetí. V žiadnom prípade ich nedávajte do kompostu.
 • Neváhajte vytiahnuť celé rastliny a tiež ich blízkych susedov, ktoré budú pravdepodobne už tiež napadnuté, aby ste zabránili roztočcom šíriť sa na ostatné rastliny.
 • Umyte rastliny so silným prúdom vody na zníženie počtu škodcov a zvyšujte vlhkosť v uzavretých priestoroch.
 • Tiež znížte teplotu vetraním, ak je to možné a zabezpečte vyrovnanú výživu rastlín, bez prehnojovania dusíkom.
 • Neváhajte použiť na ostatné rastliny rastlinný insekticíd NeemAzal proti roztočcom, voškám, moliciam a strapkám z tropickej rastliny Azadirachtaindica s vysokou účinnosťou, ale šetrným k ostatným živočíchom, ktorý je neškodný pre včely.
 • V skleníkoch, zimných záhradách a domácnostiach použite dravého roztoča – Phytoseiulus persimilis – Spidex . Aplikujeme ich jednoducho na listy rastliny. Dodávané su v pilinovom substráte.