Obaľovač jablčný sa nachádza vo všetkých svetových pestovateľských oblastiach jabloní. Obaľovač jablčný – Cydia pomonella sa považuje za jedného z najničivejších škodcov jabloňových sadov.
Obaľovač jablčný – Ako ho rozpoznať?
Dospelí jedinci obaľovačov sú sivohnedé mory s rozpätím krídiel 15 – 20 mm. Na konci krídiel majú čokoládovú škvrnu na obidvoch stranách. Cez deň ich ale lietať neuvidíte, keďže sú to noční letci.
Samička kladie vajíčka a z nich sa liahnu ružové alebo krémovo biele larvy. Húsenice s hnedými hlavami, ktoré jablká navrtávajú priamo do jadra. Pri vyvrtávaní chodbičiek vytláčajú hromady výkalov, ktoré sa zhromažďujú okolo vstupného otvoru. Poškodenie znižuje trhovú hodnotu ovocia a robí ho nevhodným pre ľudskú spotrebu.
Medzi ďalšie hostiteľské druhy obaľovača jablčného patrí hruška obyčajná – Pyrus communis, marhuľa obyčajná – Prunus armeniaca, orech kráľovský – Juglans regia a ďalšie ovocné stromy.
Obaľovač jablčný a jeho životný cyklus
Plne vyvinuté larvy prezimujú pod voľnou kôrou alebo v pôde pod opadaným lístím v ovocných sadoch. Na jar sa larva zakuklí. Imága sa liahnu v máji, následne sa pária a samičky kladú vajíčka.
V čase kvitnutia jabloní sa začínajú objavovať mory obaľovačov a začínajú klásť na listy a vetvičky po 50 až 60 vajíčok. Jedna samička dokáže naklásť až 120 vajíčok po dobu jedného až dvoch týždňov. Kladenie vajíčok prebieha v podvečerných hodinách v prípade, že je teplota minimálne 16° C.
Hneď ako sa larvy vyliahnu, kŕmia sa krátko na listoch. Potom sa začínajú zavrtávať do plodov. Larvy sa kŕmia tri týždne a potom začínajú hľadať vhodné miesto na zakuklenie. Ročne vyprodukujú po dve generácie. Ale v poslednom teplom období sa v južnejších častiach Slovenska začína objavovať už aj tretia generácia obaľovačov.
Ako sa proti nemu brániť biologicky?
- Na začiatku jari zoškriabte uvoľnenú kôru zo stromov, aby ste odstránili prezimujúce larvy.
- V malých sadoch a záhradách je vhodným spôsobom ochrany, zber a likvidácia napadnutých plodov.
- Ak to teploty dovoľujú, môžete na pôdu okolo stromu, kmeň a väčšie konáre nastriekať parazitické hlístice Steinernema feltiae v produkte Entonem, ktoré s určitosťou na 60 až 90 % zničia prezimujúcich obaľovačov v pôde.
- Použite Feromónové lapače na určenie doby náletu obaľovačov, aby ste určili dobu párenia a mohli včas zasiahnuť vhodným biologickým postrekom. Pretože larvy trávia iba krátky čas pred zavŕtaním vonku na listoch. Je potrebné zasiahnuť v presný čas. Po zavŕtaní do plodu už prípravok Lepinox plus nemá účinnosť voči obaľovačom.
- Najčastejšie používaným postrekom je baktéria Bacillus thuringiensis ssp. Kurstaki v prípravku Lepinox plus, ktorý je účinný proti larvám motýľov (Obaľovač jablčný – Cydia pomonella , obaľovač púčikový – Spilotana ocellana, obaľovač záhradný – Argyroploce variegana, mníška zlatorítka – Euproctis chryssorhoea, mníška veľkohlavá – L. dispar, priadkovec obrúčkavý – Malacosoma neustrium, spriadač americký – Hyphantria cunea, piadivka jesenná – Operophtera brumata) a to nielen na ovocných drevinách.
- Proti obaľovačovi jablčnému môžeme v sadoch použiť aj osičku Trichograma (najmä druh Trichogramma evanescens), ktorá kladie vajíčka do vajíčok škodcov a v nich sa ďalej vyvíja.
- V krajnom prípade je možné použiť SpinTor, ktorý obsahuje účinnú látku spinosad. Je to prírodný produkt získaný fermentačnou činnosťou baktérie Saccharopolyspora spinosa, ktorá sa bežne vyskytuje v pôde. SpinTor pôsobí ako požerový a kontaktný insekticíd. Ale pozor, keďže SpinTor nie je selektívny, ničí aj ostatné živočíchy, opeľovače a včely. Preto ho v žiadnom prípade nepoužívajte počas dňa. Podobne ako Lepinox plus pôsobí len v čase, kým ešte obaľovač nie je zavŕtaný v plodoch.
- Tip pre záhradkárov: Na jar pripevnite na strom kúsky lepenky, aby sa tam mohli prípadne obaľovače zakukliť. Lepenku pravidelne kontrolujte a prípadne kukly zneškodnite.