Chrastavitosť jadrovín – napáda prevažne jablone a hrušky. Chrastavitosť jabloní spôsobuje huba Venturia inaequalis a chrastavitosť hrušiek spôsobuje huba Venturia pirina. Jej šírenie podporuje najmä daždivé počasie.
Ako identifikovať a kontrolovať chrastavitosť jadrovín
pomocou týchto osvedčených organických a prírodných metód
Chrastavitosť jadrovín – Venturia inaequalis je vážna choroba jabloní a hrušiek, ktorá napáda listy aj plody.
Plesňové ochorenie vytvára na hornom povrchu listov svetložlté alebo olivovozelené škvrny. Na spodnej strane listov sa môžu objaviť tmavé zamatové škvrny. Nakazené listy sa skrútia, vysychajú a môžu opadať už začiatkom leta.
Chrastavitosť jadrovín má podobné príznaky na plodoch aj na listoch. Chrastovité škvrny sú hlboko zasadené so spórami húb v strede. Keď tieto škvrny dozrievajú, vytvárajú hnedé chrasty. Infikované ovocie sa zdeformuje a môže prasknúť, čo umožní vstup ďalších sekundárnych organizmov. Ťažké plody môžu opadať už na začiatku ich vzniku.
Chrastavitosť jadrovín prezimuje na listoch a v pôde
Vývin chrastavitosti jadrovín podporuje mokré a chladné počasie, ktoré sa zvyčajne vyskytuje na jar a začiatkom
leta. Plesňové spóry sú prenášané vetrom a dažďom. Počas silného dažďa sa odráža voda od zeme a plesňové spóry sa takto dostánú na kvety, listy alebo plody.
Počas vlhkých alebo daždivých období sú novo vytvorené listy náchylné na infekciu. Čím dlhšie budú listy vlhké, tým bude infekcia závažnejšia.
K uvoľňovaniu spór dochádza od apríla do júna, preto sú tieto mesiace rozhodujúcim obdobím v boji proti chrastavitosti.
Chrastavitosť jadrovín sa rýchlo šíri pri teplote medzi 12,5 °C – 23,5 °C. Ak je teplé počasie a bez zrážok, počet infekcií výrazne klesá, naopak pri daždivom a vlhkom počasí naopak výrazne stúpa a môže tak zničiť celú úrodu jabĺk alebo hrušiek výrazným znehodnotením plodov.
Chrastavitosť jadrovín – Ako sa proti nej brániť biologicky?
- Pokiaľ je to možné, vyberte si odolné odrody proti chrastavitosti jadrovín.
- Pohrabať a zničiť napadnuté listy, aby sa znížil počet spór plesní, ktoré sú už pripravené na opätovné spustenie choroby budúcu jar.
- Stromy polievať vo večerných alebo skorých ranných hodinách.
- Rozložte vrstvu kompostu a slamy ďalej od kmeňa, aby zakryla pôdu a zabránila rozptylu plesňových spór pri daždi.
Z biologických prípravkov na chrastavitosť jadrovín môžete použiť tieto prípravky na ochranu rastlín
Aby ste dosiahli čo najlepšiu úspešnosť, aplikujte meďnatý prípravok Kocide 2000, CuproTonic alebo Controlphyt Cu, dva týždne predtým, ako sa príznaky choroby zvyčajne objavia. Ideálne v kombinácii s PREV-B2. Prípadne začnite s aplikáciou hneď, ako sa ochorenie objaví prvýkrát a opakujte v 7 až 10 dňových intervaloch až do tvorby prvých plodov.
Kvapalné listové hnojivo PREV-B2 na báze pomarančového oleja s vedľajším účinkom proti hubovým chorobám a škodcom obmedzuje napadnutie škodcami ak sú – kohútiky, vošky, molice, strapky, roztoče a obmedzuje výskyt múčnatky a plesne sivej. Zároveň je použiteľné aj ako zmáčadlo.
K meďnatým prípravkom môžete primiešať tiež Chitopron, ktorý pôsobí ako rastlinný elicitor a zvyšuje odolnosť rastlín proti hubovým chorobám. Obsahuje chitosan, ktorý sa získava z chitínu. Chitín sa extrahuje zo skeletov kreviet a krabov. Nepoužívajte v čase kvetu!
Na podobnom princípe ako Chitopron funguje aj prípravok Imunofol.
Iným prostriedkom je Vitisan, ktory obsahuje patentovaný vzorec hydrogenuhličitanu draselného , ktorý sa bežne používa v potravinárskych výrobkoch a ktorý pri kontakte usmrtí mnoho chorôb rastlín a poskytne až 2 týždne zvyškovej ochrany. Pre najlepšiu ochranu opakujte v 1 – 2 týždňových intervaloch. Vitisan spôsobuje zmenu pH na listoch, čím zabráni klíčeniu spór. Tiež je možné ho miešať s meďnatými prípravkami.
Všetky produkty zakúpite u nás v e-shope a všetky tieto prípravky su povolené pre použitie v organickom pestovaní.