Čierne orechy

Nech zdvihne ruku ten, kto bol za posledné roky spokojný s úrodou orechov. Príde júl a už si môžeme všimnúť, že všade na okolí sa orechy na stromoch nezelenajú, ale černejú. Pomôcť tomu, samozrejme, ide, ale je treba si poradiť so správnou diagnostikou ochorenia.

Baktériová škvrnitosť - Xanthomonas  juglandis
Baktériová škvrnitosť – Xanthomonas  juglandis – v tomto prípade môžeme vylúčiť vrtivku orechovú, ktorá spôsobuje podobné sčernenie orecha
Baktériová škvrnitosť - Xanthomonas  juglandis
Máte čierne orechy? na diagnostikovanie škodcu použijeme žlté lepové dosky

 

Baktériová škvrnitosť – Xanthomonas  juglandis

Máte čierne orechy? Nemusí ísť o škodcu, môže to byť baktéria
Baktériová škvrnitosť – Xanthomonas  juglandis

Bakteriálna škvrnitosť napáda listy, letorasty a predovšetkým plody. Na plodoch sa vytvárajú drobné, niekedy vyvýšené vodnaté škvrny, ktoré sa rýchlo zväčšujú, prepadávajú sa a černejú. Pôvodcom tejto choroby je baktéria Xanthomonas juglandis, ktorá sa vyskytuje prakticky všade na svete, kde sa pestujú orechy.

Napáda orech kráľovský, ale aj orech čierny či orech kalifornský.  Postupne vznikajú veľké čierne škvrny ohraničené vodnatým lemom. Nekróza preniká do plodov a postihuje jadro, plody černejú, zosychajú a opadávajú zo stromov.

 

Máte čierne orechy? Nemusí ísť o škodcu, môže to byť baktéria
Baktériová škvrnitosť – Xanthomonas  juglandis

Na čepeliach listov vznikajú hranaté, najskôr vodnaté, neskôr nekrotické ohraničené škvrny. Drobné škvrny splývajú a vytvárajú veľké hnedé škvrny.

Na kôre letorastov vznikajú podobné obvykle tmavšie sfarbené škvrny, pričom vrcholky letorastov usychajú. Baktérie prezimujú predovšetkým v pletive napadnutých letorastov.

Na okraji škvŕn sa vytvára za priaznivých podmienok belavý výpotok obsahujúci baktérie. K ich rozširovaniu dochádza predovšetkým vodou. Ochorenie sa šíri za vlhkého počasia, pričom na teplotu nemá žiadne vyhradené podmienky.

Biologická ochrana orecha

Biologickú ochranu orecha zahajujeme ešte pred samotným kvitnutím. Využívame prípravky, ktoré posilňujú obranný systém priamo v rastlinách. Pokiaľ sa neprebudí imunitný systém (môžeme použiť prípravok Imunofol ) , samostatné prípravky, ktoré obsahujú meď sú menej účinné. Nenahraditeľným prípravkom, ktorý funguje na báze cukru v ktorom je ukrytá znížená dávka medi a zinku je prípravok  CuproTonic + Imunofol alebo Kocide 2000. Množstvo jednotlivých zložiek je nastavené presne tak, aby ho zdravé bunky mali dostatok ako výživu a mohli sa ďalej a lepšie rozvíjať. Ak je tlak chorôb silný, môžete pridať do postreku ešte NovaFerm Sirius.