Z pohľadu ekologickej ochrany je dôležitý vhodný výber odrody. Citlivá odroda na choroby prípadne škodcov môže znemožniť ekologické pestovanie orecha kráľovského. Dobrú kondíciu rastlín a základ ochrany položíme kvalitnou výživou, obrábaním pôdy, či dostatočným zavlažovaním.

Prevencia a včasné diagnostikovanie chorôb

VrtivkaTo, čo platí pri našom zdraví, platí aj pri rastlinách. Najdôležitejšia je prevencia. Je to nepísané pravidlo v ekologickom pestovaní. Poškodené, alebo napadnuté časti rastlín odstránime, lokalizujeme zdroj infekcií a nezabúdame na kontrolu susedných porastov. Preto je základným prvkom úspešného, zdravého pestovania včasné zistenie škodcov. Na sledovanie škodcov (nielen) orecha kráľovského odporúčame použiť žlté sférické lapače s feromónovým odparníkom (Rhagoletis completa).

Nesmieme podceniť ani výkyvy počasia, čo nám pomáha pri predchádzaní chorôb na jednotlivých druhoch rastlín.

Orech královsky

Pri preventívnom ošetrovaní rastlín a tým včasným diagnostikovaním skrytých škodlivých činiteľov vyberáme prípravky s menším obsahom medi ako napr. CuproTonic, ktorý pri vyšších tlakoch choroby miešame s látkou, ktorá posilní imunitu rastlín ako Imunofol, alebo Chitopron 5%.

Rezistenciu rastlín proti hubovým chorobám úspešne zvyšuje a predchádza jej prípravok Trifender. Ošetrujeme koreňový bal ešte pred sadením. Aplikácia sa prevádza postrekom na pôdu.

Baktériová škvrnitosť orecha

Pôvodcom tejto choroby je baktéria Xanthomonas juglandis, ktorá sa vyskytuje prakticky všade na svete, kde sa pestujú orechy. Napáda orech kráľovský, ale aj orech čierny či orech kalifornský. Prvým príznakom choroby sú drobné hnedé škvrnky na listoch a na stopkách.
V našich klimatických podmienkach obyčajne nenadobúda ochorenie letorastov taký rozsah, aby nastalo odumieranie od vrcholov výhonkov. Na mladých plodoch sa ochorenie prejavuje drobnými hnedastými pľuzgierovitými škvrnkami, ktoré neskoršie mokvajú. Hniloba postupuje dovnútra plodu a obyčajne napadne celé mladé semeno. Celý plod postupne černie, scvrkáva sa a opadne. U nás je baktériová škvrnitosť bežne rozšírená choroba a v rokoch, keď je vlhká a teplá jar, sú jej prejavy silnejšie.

škvrnitosť orecha

Biologickú ochranu orecha zahajujeme ešte pred samotným kvitnutím. Využívame prípravky, ktoré posilňujú obranný systém priamo v rastlinách. Pokiaľ sa neprebudí imunitný systém, samostatné prípravky, ktoré obsahujú meď sú menej účinné. Nenahraditeľným prípravkom, ktorý funguje na báze cukru v ktorom je ukrytá znížená dávka medi a zinku je prípravok CuproTonic. Množstvo jednotlivých zložiek je nastavené presne tak, aby ho zdravé bunky mali dostatok ako výživu a mohli sa ďalej a lepšie rozvíjať.

 

Gnomónia orecha- hnednutie listov orecha (Gnomonia leptostyla)

Ekologická ochrana orecha kráľovského
gnomonia leptostyla

Gnomóniu orecha spôsobuje huba Gnomonia lepstostyla a samotné ochorenie sa nazýva Antraktóza orechov. Prejavuje sa najskôr žltými, neskôr hnedými až čiernymi škvrnami na povrchu listov, ktoré sa časom začnú rozširovať aj na povrchu plodov. Postupne sa začnú vytvárať hnedé až čierne škvrny čo má za príčinu predčasný opad často ešte nedozretých plodov orechov. Huba preniká zelenou časťou oplodia a škrupinou orecha a znehodnocuje jadro orecha. Jadro orecha je po napadnutí priesvitné, tmavo hnedé, začína hniť a je nepoužiteľné. Listy sa skrúcajú, schnú a opadávajú. Výsledkom býva znehodnotenie väčšej časti úrody a celkové vyčerpanie stromu orecha. Strom s opadnutým lístím sa potom ťažšie pripravuje na zimu a neskôr býva náchylnejší na poškodenie mrazom.

Nový škodca orecha kráľovského

Vrtivka orechová

vrtivka orechová

K škodcom rastlín z rodu Juglans patrí aj pôvodom neeurópska vrtivka orechová (Rhagoletis completa). V Európe je významným hostiteľom orech kráľovský (Juglans regia), pričom k ďalším hostiteľom Rhagoletis completa patrí aj broskyňa obyčajná (Prunus persica). Od roku 2017 je škodca prítomný aj v Českej republike a od roku 2019 trápi záhradkárov už aj na Slovensku.

Larvy vrtivky orechovej

Larvy vrtivky orechovej prezimujú v pôde v štádiu kukiel, z ktorých sa dospelé muchy liahnu od konca júna.  Vrtivka orechová je drobná muška s veľkosťou 4 – 6,4 mm. Vyznačuje sa žltým sfarbením hlavy so zelenými očami, hruď škodcu je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Krídla majú štyri priečne tmavé pásiky. K základným príznakom prítomnosti škodcu patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám, šupka postupne hnedne až sčernie. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom, ako larvy plod opustia, zostávajú v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže zhniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu.

Obaľovač jablčný

Významným škodcom je obalovač jablčný (Cydia pomenella) prezimuje v prasklinách kôry, v pôde okolo stromu prípadne v opadnutých poškodených plodoch (preto je dôležité na jeseň všetko spáliť, alebo kompostovať). Obrovské pavučiny a likvidáciu listovej plochy zapríčiňuje spriadač americký (Hyphantria cunea).

Nezabudnime

Na výsadbu vyberáme stanovište s dobrým prúdením vzduchu a výživnou pôdou.  Po vysadení dreviny udržiavame vzdušnosť v korune presvetľovaním koruny stromu rezom. Rez vykonávame v čase, keď je strom v miazge.

Po opade lístia sa odporúča spolu s napadnutými plodmi,  zárodkami chorôb a obalmi orechov všetko spáliť. Týmto opatrením zabránime ďalšiemu rozmnožovaniu huby a pokiaľ sa likvidácia lístia nestihne vykonať pred zimou, je možné ju vykonať aj skoro na jar.

Biologické riešenie

Proti vrtivke orechovej použite prípravok Bora s obsahom huby Beauveria bassiana BB1, ktorý aplikujte do pôdy. Aplikácia sa vykonáva na jar a 2-krát na jeseň zálievkou pod korunu orecha. V trávnikoch môžeme použiť tiež parazitické hlístice Entonem, keďže ich nie je potrebné zapracovať do pôdy. Do koruny stromu použite lapače na vrtivku čerešňovú. Postrek by sa mal vykonať aj v korune stromu. Zatiaľ bol vyskúšaný Spintor a to celkom úspešne. Avšak postrekov bolo potrebných vykonať 7 až 11 za sezónu.

Momentálne má dobré výsledky prípravok NovaFerm Orion. Keďže baktérie vydržia v korune stromu dlhšie, je potrebné vykonať len  3 postreky za sezónu. Odporúčame pridať ešte prípravok na zmáčanie BorOil spolu s menším množstvom medi – vhodný je napríklad prípravok CuproTonic, alebo Kocide 2000. Tým orech chránime zároveň aj pred chorobami orecha – Baktériová škvrnitosť (Xanthomonas arboricola pv. juglandis), Antraknóza orechov (Gnomonia leptostyla) a Čerň orechová (Alternaria nucis). Ak je tlak chorôb silný, môžete pridať do postreku ešte NovaFerm Sirius.