Hrdý vzpriamený postoj a dlhé štíhle nohy. Každý sa ho snaží nalákať na svoj komín, lebo vraj bocian biely prináša šťastie. A keď sa mu u vás zapáči, vráti sa k Vám s celou rodinou zas…  „Kominík to není, jasný pane“ ako by Popoluška povedala.

Trochu histórie na úvod

Bocian biely (Ciconia ciconia)

Tento nápadný druh viedol k vzniku mnohých legiend, z ktorých najznámejší je príbeh o deťoch, ktoré priniesli bociany. Jeden z populárnych mýtov nás prenesie späť do starovekého Grécka, do príbehu o pomstychtivej bohyni, menom Hera.

Podľa tohto príbehu Hera žiarlila na krásnu kráľovnú menom Gerana a premenila ju na bociana. Zlomená Gerana sa potom snažila získať svoje dieťa z Heriných pazúrov, pričom Gréci ho vo svojich víziách znázorňovali ako dieťa visiace v bielej peleríne z veľkého zobáka vtáka s rozpestrenými krídlami.

 

Bocian biely – charakteristika 

Bocian biely (Ciconia ciconia)

  • je slovenské označenie rodov Ciconia a Leguatia  z čeľade bocianovité (Ciconiidae)
  • šíria sa šiestimi rodmi a 19 druhmi vo veľkých častiach Eurázie, Afriky, Austrálie a Južnej Ameriky; v Severnej Amerike však obývajú len ďaleký juh.
  • Vo veľmi odlišnej miere sú viazané na vodu a dočasne vlhké biotopy. Väčšina druhov však žije aspoň v blízkosti močiarov, jazier alebo brehov riek
  • Bociany sú stredné až veľmi veľké vtáky. Ich rozmery sa pohybujú od 75 cm (Abdimstorch) do 150 cm(bocian sedlo, Marabus), hmotnosť od 1 kg (Zobák Gap) do 9 kg (Marabus).
  • Charakteristické sú dlhé nohy a dlhý krk, zatiaľ čo chvost je veľmi krátky.
  • Priemerná dĺžka života bocianov je približne 15-20 rokov. Ukázalo sa, že kruhový biely bocian sa dožíva až 33 rokov. V zajatí sa môžu bociany dožiť ešte viac; rekord je tu 48 rokov.

Ako to vlastne je so sťahovaním bocianov?

hniezdenie bocianov

Najznámejším bocianom v Európe je bocian biely (Ciconia ciconia). Vzhľadom k tomu, že sa preslávil predovšetkým svojím sťahovaním, vás môže prekvapiť, že väčšina bocianov nie sú sťahovavé vtáky.

Zostávajú v blízkosti svojich chovných oblastí a pohybujú sa relatívne v malom rozsahu mimo obdobia rozmnožovania. Na druhej strane, je jedným z výrazných diaľkových ťahačov.

Aby sa dostali do afrických zimných štvrtí a vrátili sa do chovných oblastí prelietavajú výlučne nad teplými prúdmi okolo Stredozemného mora, a tak sa im podarí nalietať aj 20,000 km ročne. Na túto trasu potrebujú jeden až jeden a pol mesiaca. Let na juh sa zvyčajne začína v polovici až koncom augusta. Spiatočný let začína v Afrike v polovici februára, návrat sa zvyčajne uskutočňuje začiatkom marca až začiatkom apríla.

Strava

strava bociana

Pri otázke, čím sa bocian živí si ho asi všetci predstavíme so žabou v zobáku.  Hoci sa v ľudovej viere žaby zdajú byť najdôležitejším jedlom bieleho bociana, v skutočnosti tvoria len malú časť potravy.

Väčší podiel majú ryby, žubrienky, hady, jašterice, hraboše, krtkovia a škrečky, ako aj veľký hmyz . Biele bociany sú známe aj ako konzumenti kobyliek, čo je pre naše záhrady veľmi užitočné.

Zvyčajne sa tieto skutočné bociany plížia za korisťou pomalými krokmi, a potom atakujú zobákom rýchlosťou blesku.

Bocian biely – hniezdenie 

Bocian biely

Výstavba nového hniezda často nie je potrebná. Osamelé druhy zvyčajne používajú rovnaké hniezdo každý rok. Napriek tomu sa vždy pridáva čerstvý materiál na hniezdenie. Hniezdo bociana bieleho sa skladá hlavne z konárov. Často slúži aj ako živná pôda pre menšie vtáky; tieto stavajú svoje vlastné hniezda vonku, a tým spevňujú bocianie hniezdo vlastným materiálom.

Od polovice apríla znáša samička do hniezda 2 až 6 vajec, na ktorých začína sedieť až vtedy, keď znesie predposledné vajce. Aj preto je posledné mláďa vyliahnuté s dvojdňovým oneskorením oproti ostatným súrodencom. V prípade nedostatku potravy je práve tento jedinec – v záujme prežitia silnejších súrodencov – odsúdený na vyhodenie z hniezda. Vajcia inkubujú obaja partneri 25 až 38 dní. Po päťdesiatich až sto dňoch vylietajú mladé bociany.

Bocian biely – nepriateľom bocianov sme my ľudia

Bocian biely (Ciconia ciconia)

Najväčším nepriateľom bocianov je, ako inak, človek. Keďže čoraz vlhšie lúky sú položené nasucho, bociany nachádzajú čoraz menej biotopov. Mnohé z krásnych vtákov tiež zomierajú vo vedeniach vysokého elektrického napätia. Väčšina z nich však dnes hynie, pretože ľudia používajú čoraz viac chémie na boj proti hmyzu v poľnohospodárstve a bociany jedia tieto jedy spolu so svojou korisťou.

Tip na dnešný program: Sledovanie bocianov

Bocian biely

Pokiaľ chcete nazrieť do sveta bocianov na Slovensku, jednoducho kliknite na tento odkaz a vyhľadajte konkrétne mesto: Bociany.sk – Online sledovanie bocianích hniezd