Monilióza jadrového ovocia

Monilióza – jabloň

Monilinia fructigena, anamorfa: Monilia fructigena sa prejavuje najzreteľnejšie na dozrievajúcom, alebo už zrelom ovocí. Dužina napadnutých plodov hnedne a na ich povrchu sa tvoria typické koncentrické kruhy vankúšikovytých konídioforov (rozmnožovacie orgány patogéna) bielej až žltej farby. Napadnuté plody opadnú, alebo zoschnú a mumifikované  zostávajú visieť na stromoch.  Huba napáda aj kvety, listy, letorasty, konáriky a mladé plôdiky. Kvety po napadnutí vädnú, mladé plody sa ďalej nevyvíjajú zhnednú, zoschnú a zostávajú visieť na stromoch. Okrem toho spôsobuje monilióza aj straty na uskladnenom ovocí v podobe čiernej hniloby.

Monilióza prezimuje v napadnutých (mumifikovaných) plodoch, ale aj v napadnutých letorastoch a konárikoch z ktorých sa počas vegetácie rozširuje vetrom, dažďom a hmyzom. Preto je najlepšie odstraňovať napadnuté plody ihneď ako ich zbadáme a rovnako tak aj napadnuté časti výhonkov až do zdravého dreva. V ochrane pred moniliózou je dôležité udržiavanie dostatočnej vzdušnosti porastov a ochrana pred mechanickým poškodením plodov škodcami. Ošetrenie po ľadovci, ak teda nie je úplne devastujúci, dokáže taktiež výrazne znížiť škody na plodoch.

Monilióza ovocia- Ako sa proti nej brániť biologicky?

  • Ak je to možné, voľte odolné odrody voči monilióze ovocia.
    Monilióza jablka
  • V malých sadoch môžeme moniliózu udržať pod kontrolou, ak okamžite odstraňujeme infikované častí.
  • Je dôležité pohrabať  a odstrániť akékoľvek popadané ovocie alebo jeho zvyšky spod stromov.
  • Stromy občas orežte, aby sa zlepšila cirkulácia vzduchu.
  • Stromy polievajte ku kmeňu, aby sa zabránilo zbytočnému zmáčaniu kvetov, lístia a plodov.
  • Po reze stromov používajte Dendrosan balzamDendrosan vosk alebo Arbosan balzam  na ošetrenie všetkých poranení a rán, ako ochranu pred hmyzom a chorobami.

Aké ekologické prípravky zvoliť pri ochrane stromov?

Fungicídy medi alebo síri aplikujte raz za 7  – 10 dní na napadnuté stromy od začiatku kvitnutia, až do konca vegetačného obdobia. Postreky aplikujte neskoro večer, keď sa už aktivita opeľovačov ustáli na minimum a teplota klesne pod 25 °C.  Pri práci so sírou a meďou používajte ochranné prostriedky, ako sú rukavice, okuliare, respirátor a dlhé rukávy.

Ako základ ochrany slúžia meďnaté a sírnaté prípravky, ako Kocide 2000CuproTonicControlphyt Cu a Thiovit Jet.

Na ochranu pred moniliózou môžeme použiť aj Alginure, ktorý podporuje odolnosť rastlín proti napadnutiu hubovými chorobami. Obsahuje extrakt z morských rias, rastlinné aminokyseliny, algináty a fosfonáty. Môžete ho používať aj preventívne. Zníženú dávku môžete miešať so sírnatými a meďnatými prípravkami.

Na podobnom princípe funguje aj prípravok Chitopron, ktorý pôsobí ako rastlinný elicitor a zvyšuje odolnosť rastlín proti hubovým chorobám. Obsahuje chitosan, ktorý sa získava z chitínu. Chitín sa extrahuje zo skeletov kreviet a krabov. Pre zvýšenie účinku môžete miešať s meďnatými prípravkami. Nepoužívajte v čase kvetu!