Čo robiť v prípade, ak zistíte, že vaše rastliny majú nedostatok živín? Ťažká otázka. Ale Ekočlovek vám na ňu s radosťou odpovie. Preto si pre vás Ekočlovek vytvoril zoznam živín(prvkov), ktorých nedostatok je bežný. V prvej časti si rozoberieme najčastejšie prvky – NPK- dusík, fosfor a draslík.

Dusík – N

nedostatok dusíka

Medzi najviac nedostatkový prvok patrí Dusík. Najbežnejší príznak sú žlté listy alebo zožltnutie celej rastlinky.

Prečo sa to ale stalo? Prečo vám listy zrazu začali žltnúť?

Dusík je zodpovedný za zdravý rast listov. Samotný dusík je veľmi dobre rozpustný, takže keď prší je veľká pravdepodobnosť, že sa vám vyplaví z pôdy, najmä počas zimného obdobia. Táto strata dusíka počas zimy, vám spôsobí jeho následný nedostatok na jar, a práve vtedy začnú listy a rastliny žltnúť.

Jedným z riešení na dlhšie obdobie môže byť napr. mulčovanie alebo môžete použiť aj hnoj.V krátkom časovom úseku môžete nedostatok dusíka riešiť prihnojením hnojivami s vysokým obsahom dusíka alebo hydinovými peletami.

Z nášho e-shopu sme pre vás vybrali:

Fosfor – P

vinič, ktorému chýba fosfor

Nedostatok fosforu:

  • Listová žilnatina a stonky sa sfarbia do purpurova.
  • Kvety vykvitnú neskôr ako obyčajne.
  • Zlý vývoj kvetov, semien a ovocia, žltnutie listov.

Fosfor je dôležitý pre rast výhonkov. Jeho nedostatok v pôde je však veľmi zriedkavý. Môže sa však vyskytnúť v oblastiach s ílovitou pôdou.

Z nášho e-shopu sme pre vás vybrali:

  •  Tecamin Flower, Guanito, Trifender
  • Trifender – Účinná látka prípravku huba Trichoderma asperellum  stimuluje rast rastlín indukciou zvýšenej produkcie fytohormónu kyseliny indolyloctovej a zvyšovaním obsahu fosforu a cukrov, tým spúšťa indukovanú rezistenciu i voči chorobám.

Draslík – K

V prípade nedostatku draslíka pozorujeme na rastlinách zvädnuté konce listov. Jeho nedostatok sa prejaví ako napr. nerovnomerne dozreté plody. Draslík je pre rastliny potrebný práve vďaka tomu, že reguluje absorpciu vody a zabezpečuje správny priebeh fotosyntézy.rastlina ktorej chýba draslík

Z nášho e-shopu sme pre vás vybrali:

 

Všetky tieto prvky, môžete doplniť zelenými ekologickými hnojivami. Viac sa o hnojení môžete dočítať v článku Pôda. Ako na jej správne hnojenie?

Pokračovanie série článkov o prvkoch –> Nedostatok živín v pôde – horčík, mangán, železo a bór.