Choroby a škodcovia jahôd
Jahody sú jedinou bylinou medzi drobným ovocím. Pestujú sa ako jedno až trojročná kultúra. Sú citlivé na extrémne tuhé zimy a na veľké horúčavy a suchá. V zamokrených polohách dochádza k vymŕzaniu rastlín, v mrazových kotlinách zase k namŕzaniu kvetov. Nevhodné sú pre ne svahové polohy. V suchých a teplých polohách dochádza k značnému napadnutiu voškami.
K rozširovaniu hubových ochorení vedie jednostranné prehnojenie dusíkom a nedostatok draslíku, či nedostatočné striedanie stanovišťa, prílišná hustota porastu či dlhodobé zavlažovanie. Ako prevencia sa používa mulč, fólia, alebo mechanické pomôcky. Vyžaduje sa odstraňovanie napadnutých častí rastlín a plodov. Pri viacročných kultúrach je potrebné po zbere plodov odstrániť choré listy, prihnojiť, zavlažiť a previesť kultiváciu pôdy.
Choroby jahôd
Biela a fialová škvrnitosť listov jahôd
Pre bielu škvrnitosť Mycosphaerella fragariae je charakteristická tvorba 3-4mm veľkých červenofialových ohraničených škvŕn, ktoré sa postupne zväčšujú. Ich stred nakoniec odumiera, pričom nadobúda biele sfarbenie. Pri väčšom počte škvŕn môžu postihnuté listy usychať a odumierať.
Ochorenia patria medzi hubové. Pri fialovej škvrnitosti Diplocarpon earliana, ktorá je oveľa zriedkavejšia, vznikajú na listoch nepravidelné, pomerne veľké fialovočervené škvrny s neostrým krajom. Ich stredy neskoršie hnednú, no na rozdiel od bielej škvrnitosti sa nesfarbujú do biela. Silnejšie napadnuté listy odumierajú. Pri oboch chorobách sa po prezimovaní tvoria na škvrnách plodničky s výtrusmi, ktoré sú hlavným zdrojom jarnej infekcie.
Botrytída – pleseň sivá
Pleseň sivá Botrytis cinerea je nebezpečnou hubovou chorobou jahôd, ktorá spôsobuje hnilobu zelených, ružových a zrelých plodov. Napadnuté plody mäknú a sú pokryté sivohnedým prašivým povlakom. Postihnuté kvety hnednú s zasychajú, nezrelé plody hnednú a zrelé plody mäknú a opadajú.
Vyskytuje sa v daždivých rokoch a v hustých a tienených porastoch. Choroba sa začína objavovať už v júni, keď huba prerastá z korunných lupienkov na rastúce plody. Môže zničiť podstatnú časť úrody.
Jednotlivé kultivary jahôd sa odlišujú odolnosťou voči tejto chorobe.
Múčnatka jahôd
Múčnatka jahôd Podosphaera aphanis, predtým Sphaerotheca macularis je hubové ochorenie, ktoré spôsobuje patogén Podosphaera aphanis.
Choroba pokrýva listy, stonku, kvety a plody bielym povlakom. Hostiteľská rastlina nie je spravidla usmrtená ochorením, v priebehu choroby huba tvorí spóry, ktoré pokrývajú rastliny od spodku až po vrch. Najčastejšie bývajú napadnuté čepele listov, ktoré sa zvíjajú smerom nahor, pričom vynikne ružovkasté sfarbenie rubu listu.
Zrejúce plody napadnuté hubou majú nepríjemný zápach. Choroba sa rozširuje hlavne počas vyšších teplôt pri striedavej alebo vyššej vlhkosti vzduchu. Ochorenie napáda aj buriny v medziriadkoch a v okolí, z ktorých sa môže šíriť do hospodárskeho porastu.
Škodcovia jahôd
Roztočík jahodový
Roztočík jahodový Phytonemus pallidus patrí medzi závažných škodcov výsadieb jahôd. V záhyboch napadnutých listov sú malé cca 0,1 až 0,2 mm pomaly sa pohybujúce sa roztočíky, ktoré poškodzujú listy cicaním. Najmladšie srdiečkové listy sa nevyvíjajú, zostávajú malé a kučeravé. Pri silnejšom napadnutí listy hnednú a usychajú.
Pri vysokom výskyte škodcu sú napadnuté aj kvety, z ktorých vyrastú znetvorené malé plody. Poškodené rastliny zaostávajú v raste a v zimnom období vymrznú, alebo je zaznamenaný väčší výpad v jarnom období. Infikované mladé plody a kvety majú hnedé až čierne zafarbenie, niekedy aj vyschnú.
Kvetovka jahodová (Anthonomus rubi)
Kvetovka jahodová Anthonomus rubi patrí medzi chrobáky z čeľade nosánikovitých. Beznohé larvy sú biele, zavalité a mierne prehnuté.
Napadnutie sa prejavuje nakusnutými stopkami kvetných pukov, ktoré vädnú a následne opadávajú. Za rok má jednu generáciu a prezimuje v opadanom lístí. Vajíčka sú kladené po jednom do kvetných pukov. Hlavná doba kladenia vajíčok sa zhoduje s dobou plného kvetu jabloní a trvá dovtedy, kým sú k dispozícii nevykvitnuté puky rastliny jahody. Vývoj lariev a kuklenie prebieha v spadnutých zaschnutých pukoch. Chrobáky sa liahnu začiatkom júla. V tejto dobe už nespôsobujú žiadne škody.
Ošetrenie sa začína po zistení ich výskytu a postreky sa vykonávajú len pred kvitnutím. Príznaky napadnutia kvetovkou sú podobné ako pri zamrznutom kvete.