Zdravé plody v zdravej záhrade
Keď sa bavíme o zdravotnom význame ovocia, tak sa zdôrazňuje obsah vitamínov (Blažek a kolektív, 1998) Najbohatšie na vitamín C sú čierne ríbezle, šípky, jahody, baza čierna, rakytník, kivi, drieň a i. Okrem vitamínu C obsahuje ovocie aj iné vitamíny, no ich zastúpenie je pomerne malé.
Najvyšší podiel karoténu majú šípky, marhule a broskyne. Stojí zato spomenúť orech kráľovský, ktorý ma vysoký podiel vitamínov zo skupiny B. Treba však myslieť na to, že podiel vitamínov v ovocí či zelenine si znižujeme nezmyselným chemickým postrekom.
Z tohto vyplýva, že pokiaľ sa neoprieme do domáceho pestovania, tento systém našich veľkoobchodných reťazcov nás doslova zdravotne „skántri“. Neodhliadnuc od toho, pokiaľ si chcete dopriať kvalitu, pripravte si plnú peňaženku.
No ruku na srdce, dajú sa dopestovať zdravé plody bez akejkoľvek starostlivosti? Zmena klímy, neskoré jarné mrazy, nevyspitaľné počasie, invázie stále pribúdajúcich nových škodcov.. Niektoré faktory človek nedokáže ovplyvniť, ale veľa podmienok na zabezpečenie zdravého rastu ovplyniť vieme.
Patrí k tomu napríklad aj preventívny jesenný a jarný postrek, ktorý môže zamedziť patogénne ochorenia či výskyt škodcov. Nie, nebude vás to stáť majland, dokonca si niektoré viete pripraviť aj sami doma z vlastných surovín, či z dostupných rastlín ( napríklad výluh zo žihľavy veľmi účinný proti voškám aj proti patogénnym hubám a baktériám)
Krok za krokom k starostlivosti o pôdu a stromy
V prípade že vaše stromy túto sezónu potrápila monilióza, nezabúdame odstrániť zo stromov a spod stromov mumifikované, moniliózou napadnuté plody. Je nevyhnuté odhrabať opadané lístie, aby sme sa vyhli zhromažďovaniu škodcov.
Do pôdy je ideálne zapracovať bakteriálne hnojivo – NovaFerm Viva, ktorý ničí aj škodlivý hmyz a nematódy v pôde, ako sú napr. háďatká, drôtovce, pandravy chrústov, mory, kukuričiar koreňový, larvy motýľov, larvy ostatných chrobákov, larvy a imága dvojkrídlovcov, bzdochy, voškovité a iné.
Takisto je namieste aplikovať aj multibakteriálne hnojvo do pôdy – Novaferm Multi, ktorý efektívne rozkladá pozberové zvyšky a likviduje patogénne spóry húb a plesní v pôde. Tým pádom je účinný ako aj zálievka do kompostu.
Ošetrenie stromov
Pokiaľ ste nevymenili lepové pásy na kmeňoch stromov, tak to stále môžete. Obojstranne lepiaci pás je určený na nalepenie okolo kmeňa stromu a bráni tak škodcom (húsenice, piadivky, kvetovky, mravce a pod.) v prístupe do koruny stromu. Zabránite tým bezkrídlím samičkám vyliezať na kmene a klásť vajíčka.
(video v spolupráci s izahradkar.sk)
Jesenný postrek
Najdôležitejším krokom po opade lístia (stačí aj čiastočný opad) je jesenný postrek. Postrekujeme ovocné stromy, kríky či okrasné kry. Aplikujeme meďnaté či sírnaté prípravky (povolené v ekologickom hospodárstve) a to: Cuprotonic, Controlphyt Cu, Kocide 2000 alebo kontaktný fungicíd s obsahom síry – Thiovit Jet v kombinácii s olejnatým prípravkom ako Boroil, FerrumOil.
Posilniť túto kombináciu sa oplatí s bakteriálnym hnojivom Novaferm Sírius, ktorý potláča hubové choroby aktiváciou rezistencie rastlínm pôsobí preventívne aj kuratívne. Má široký rozsah účinnosti: Botrytída – pleseň sivá, Fuzarióza, Alternáriová škvrnitosť, Čerň orechová, Peronospóra, Škvrnitosť listov, Múčnatka, Chrastavitosť , Hrdza, Fómová hniloba..