– Prečo burina vlastne rastie? –

Takmer v každej lyžici zeminy sa nachádza dosť semien na to, aby rastliny, ktoré by z nich vzišli, pokryli rozhľahlú plochu. Z niektorých semien by vzišlo niečo pekné, no z väčšej časti by sa stala burina, tzv. nežiadúca zeleň.

Presné zloženie zmesy závisí na kvalite pôdy a takisto aj na jej pôvode. Kyslá pôda obsahuje semená, ktoré obľubujú kyslé prostredie, zatiaľ čo vo vápencovej pôde sú semená, ktorým sa darí v zásaditej zemi.

Podľa prostredia, kde sa semená zakorenia a rastú, budete vedieť, aké podmienky im vyhovujú. Pokiaľ sa s takou pôdou skôr nestretli, nebude sa v nej bujne rozrastať ako burina.

Aký význam má nežiadúca zeleň?

ďatelinaBurinou príroda zaceluje zelené plochy. Mnohé jej druhy znovu prerastajú a zakrývajú holé miesta napr. po zosuvoch pôdy, krtince, jazvečie či králičie nory alebo bahnité plochy. Všetky tieto časti uvoľnenej plochy pôdy potrebujú spevniť, aby sa zemina nezmývala, alebo ju neodvial vietor.

Názvom burina obvykle označujeme rastliny, ktoré rastú na nežiaducom mieste. Môžeme ňou označiť akúkoľvek rastlinu, ktorá je veľmi invazívna alebo sa sama dobre rozmnožuje. Mnohé druhy dnes bežných druhov burín bývali kedysi záhradnými rastlinami alebo zeleninou. Niektoré (napríklad poľné kvety) je možné v určitých častiach záhrady ponechať, ale z ostatných sa musí odstrániť, pretože inak by sa rýchlo rozrástli všade.

Kedy je potrebné sa zbaviť buriny?

Burina je jednak nevzhľadná, jednak môže brániť výhľadu na krajšie kvety. Pokiaľ by ste sa nežiaducej zelene nezbavili, mohla by sa začat rýchlo šíriť. Mnoho druhov buriny súperí s rastlinami, ktoré na záhrade pestujeme – o živiny, vodu, svetlo a vzduch. Omnoho horšie je, že prenášajú najrôznejších škodcov a choroby. Preto je nutné rast buriny regulovať alebo ich na záhrade hubiť.

Výsadba zeleniny

Pojem „burina “ dostatočne nevystihuje jej opis – rastlina rastúca na nežiaducom mieste. Na inej ploche, či v inej dobe by táto rastlina spevňovala pôdu, recirkulovala živiny alebo by bola považovaná za záhradný kvet. Niekde inde je však považovaná za nežiadúcu a preto ju označujeme ako burinu. Inými slovami môžeme povedať, že pokiaľ je nejaká rastlina, ktorá sa rýchlo rozmnožuje, darí sa jej v akejkoľvek pôde, v tieni, je odolná voči väčšine škodcom a chorobám, ešte nemusí byť burinou, ale čoskoro sa ňou stane.

Aj trhanie buriny si treba vedieť správne načasovať

Niektoré druhy burín odoberajú veľké množstvo fosforečnanov, takže pôda može zostať po čase neúrodná, prípadne prenášajú škodcov a ďalšie choroby. Najdôležitejšie je správne načasovanie trhania buriny.

Malé sadenice alebo kvety na záhonoch nedokážu rásť tak rýchlo ako burina, ktorá ich veľmi skoro zadusí. No napríklad zrejúcej cibuli môže väčšie množstvo mladej buriny prospieť, pretože si od nej berie prebytočný dusík a vodu, tým pádom lepšie dozrieva.

 

– z knihy: Jak na plevel bez chemie, 2010, Bob Flowerdew-