Škodcovia zemiakov
Škodcovia zemiakov – Pásavka zemiaková
Dospelí jedinci, aj larvy sa živia listami rastlín a dokážu úplne zničiť celú úrodu, ak neaplikujeme žiadnu biologickú ochranu.
Mandelinka zemiaková je dobre známa pre svoju schopnosť vyvinúť rezistenciu na mnohé insekticídy, za čo je považovaná za jedného z najťažších záhradných škodcov v biologickej ochrane.
Ak nijako nezakročíme, môže sa výrazne znížiť výťažok až o 30 až 50 % a v niektorých prípadoch môže dokonca pásavka úplne zničiť rastliny. Napádajú tiež rajčiny, papriky a baklažán.
Chrobáky prezimujú v pôde a do záhrady prichádzajú na jar. V tomto okamihu, nemajú dostatok energie na let a pri hľadaní vhodných hostiteľských rastlín sa premiestňujú po zemi.
Samičky kladú oranžovožlté vajíčka v zhlukoch na spodnej strane listov.
Pásavka zemiaková – biologická ochrana
- Keď je to možné pestujte rezistentné odrody rastlín.
- Pestujte zemiaky spolu s chrenom. Chren odpudzuje pásavku zemiakovú.
- V skorých ranných hodinách, zosypte dospelých chrobákov z rastlín na zem na tkaniny a zachytených škodcov vhoďte do mydlovej vody.
- Zabráňte v pohybu prezimovaných dospelých jedincov a to mulčovaním aspoň 6 až 9 cm hlbokou vrstvou čistej slamy alebo sena, hneď ako sa objavia rastliny.
- Podporujte užitočný hmyz, ako sú napríklad lienky, zlatoočky a osy, ktoré sa živia vajíčkami a mladými larvalnými štádiami. Tiež vtáky a bažanty konzumujú tieto chrobáky.
- Prospešné hlístice Steinernema feltiae aplikujte na pôdu a tie budú úspešne útočiť na vývojové štádiá rozvíjajúce sa v pôde. Zároveň zlikvidujú aj nepríjemného drôtovca.
- Použite biologický postrek NeemAzal, ktorý zastavuje požerovú aktivitu škodcov už za niekoľko hodín po aplikácii a za niekoľko dní sa populácia ďalej nevyvíja a skolabuje. NeemAzal pôsobí len na savých a žravých škodcov.
Škodcovia zemiakov – drôtovce – larvy kováčikov (Elateridae)
Tento nebezpečný škodca sa živí podzemnými časťami zemiakov, mrkvy, jahôd, kapusty, kukurice, zeleru, petržlenu.
Drôtovec je tvrdý štíhly červ s lesklou pokožkou a troma pármi nôh hneď za hlavou. Sú žlté, alebo hnedo-červenej farby a zdržujú sa pod zemou. Útočia na klíčiace semená, korene, cibule a hľuzy.
Poškodené rastliny čoskoro vädnú a umierajú. Na koreňoch a v hľuzach vyhryzávajú jamky a hlboké chodby. Rastliny v radách vädnú a odumierajú. V prípade napadnutia sa môžu objaviť ťažké, tenké a škvrnité plodiny.
Larvy žerú predovšetkým na jar a na jeseň, zatiaľ čo v lete a v zime sa utiahnu do hlbších vrstiev pôdy. Ich prirodzenými nepriateľmi sú mravce, bystrušky, jašterice, piskory, ježe, krty, ropuchy, drozdy a iné vtáky. Vyhľadávané sú aj sliepkami a do lariev drôtovcov vkladajú svoje vajíčka osičky z čeľade lumčíkovité a tôňovkovité.
Pre uľahčenie vyhľadávania kováčikov sa odporúča nechať v okolí rastlín kyprú pôdu, skôr tak prirodzený nepriateľ uvidí svoju obeť. Keďže drôtovce obľubujú najmä zemiaky, viete ich prilákať tak, že ako návnadu zastrčíte polovičky zemiakov – po niekoľkých hodinách ich potom odstránite aj spolu s larvami.
Larvy drôtovcov dokážu v pôde zaznamenať oxid uhličitý, ktorý uvoľnili korene rastlín, vždy sa pohybujú smerom k najväčšiemu množstvu tohto plynu.
Ako ochrániť úrodu pred drôtovcami?
- Použijeme prospešné hlístice ENTONEM , ktoré pri výsadbe napádajú a ničia rozvojové štádiá škodcov v pôde.
- Dôkladná hlboká kultivácia pôdy vytvára nepriaznivé podmienky pre kladenie vajíčok dospelých a odhaľuje všetky fázy škodcu voči poveternostným vplyvom a prirodzeným nepriateľom.
- Aplikujte bakteriálne hnojivo NovaFerm Viva pri pestovaní zeleniny a ovocia, zemiakov, obilnín, cukrovej repy, a v záhradníctve formou postreku na povrch pôdy, následne zapracujte rotavátorovaním, ryľovaním alebo orbou. Ideálne je ak sa aplikuje na jeseň aj na jar.
- Prípravkom Righello indukujete vďaka symbiotickému účinku pôdnych baktérií a mykorízy v rastline ochranné mechanizmy proti nepriaznivým vplyvom prostredia, proti škodcom ako sú drôtovce, kukuričiar, motýle, medvedíky obyčajné (krtonožky), chrústy, smútivky, strapky, molice, mravce.. atď. Prípravok je vhodné použiť do pôdy skoro pred siatím, kedy napomáha eliminovať všetkých prezimujúcich škodcov v pôde.
Choroby zemiakov
Fytoftóra – pleseň zemiaková Phytophthora infestans
Na starších listoch sa objavia sivozelené až hnedé škrvny nepravidelného tvaru. Keď sa listy sfarbia do čierna, hniloba sa šíri bleskovou rýchlosťou. Listy veľmi rýchlo odumierajú. Keď huba postihne stonku, od toho miesta smerom nahor odumiera, nakoľko rastlina stráca príjem vody a živné soli.
Rovnako sú postihnuté aj plody. Infekcia sa šíri veľmi rýchlo, preto je nutné napadnuté plody ostrániť.
Huba Phytophthora infestans prezimúva v hľuzách zemiakov. Predpokladá sa, že postihnuté zemiaky infikujú rajčiaky. Pretože pleseň postihuje rajčiaky až potom, čo sa táto choroba spôsobená tým istým pôvodcom vyskytla na zemiakoch. Symptómy na listoch zemiakov sú rovnaké ako na rajčiakoch, na napadnutých hľuzách sa objavia sivohnedé škrvny.
Výtrusy klíčia len pri vlhkom počasí. Počas vlhkých dní môžete objaviť na spodnej strane napadnutých listov a na plodoch sivobiely povlak. Jedno z riešení je nezamáčať listy, iba pôdu v okolí rastlín, nechať priestor medzi rastlinami kvôli lepšiemu prúdeniu vzduchu. Polievať je najvhodnejšie hneď ráno. (Ako ťa zachrániť, B. Oftringová, 2018)
Ekologická ochrana
- Huba Pythium oligandrum obsiahnutá v prípravku Polyversum pôsobí mykoparaziticky, t.j. vyhľadá fytopatogénnu hubu, obrastie ju mycéliom alebo generatívnymi orgánmi a enzymaticky rozloží na jednoduché zložky, ktoré potom využíva pre svoju výživu. Nesmie byť aplikovaný s inými fungicídmi (ani s meďnatými prípravkami – Kocide 2000, Controlphyt Cu, ), lebo by došlo k zničeniu Pythium oligandrum!
- Skvelou voľbou je aj prípravok Altela čo je kontaktný produkt, ktorý zastavuje vývoj hubových a bakteriálnych chorôb. Obsahuje prírodné enzýmy, polyketidy, neživé baktérie, rastlinné extrakty. Pôsobí aj proti plesni viniča (peronospora), plesni uhorkovej, plesni paradajkovej, či chrastavitosti.
- NovaFerm Sírius potláča hubové choroby aktiváciou rezistencie rastlín, obsahuje baktérie rodu Bacillus licheniformis. Pôsobí preventívne aj kuratívne.
- Chitopron – účinná látka Chitosan hydrochlorid, ktorý aktivuje odolnosť rastlín proti patogénnym hubám a baktériam a spúšťa obranné mechanizmy. Má pozitívny vplyv na symbiotické mykorízy.