Legenda hovorí že…
Rodový názov rakytníka „Hippophae“ pochádza z gréckych slov „Hippo“ – kôň a „Phaos“- žiarivý. V starovekom Grécku boli bobule rakytníka podávané najmä ťažným zvieratám pre doplnenie energie a ako doplnok krmiva pre kone, aby ich koža a srsť viac žiarili.
Keď sa Alexander Veľký vrátil z Indie po dobytí Perzie, cestoval so svojimi vojakmi cez púštne oblasti – ktoré sú teraz známe ako Pakistan a Irán. Po ceste zomierali únavou a vyčerpaním nielen vojaci ale aj kone. Keď prechádzali oblasťou, kde rástol rakytník, vojsko postálo a kŕmilo svoje zvieratá. Čoskoro po skonzumovaní bobúľ a listov kone znovu získali plnú silu a energiu. Odvtedy domáci bežne podávali svojim zvieratám bobule rakytníka pre ich zdravú a ligotajúcu sa srsť, ktorá je znakom zdravého koňa.
Tzv. „sväté ovocie“ alebo Hippophae rhamnoides
Rakytník je pôvodom z Ruska, Ázie a Európy a je už dlho známy v týchto lokalitách pre výhody svojho rastu. Jeho bobule sa používajú ako prírodný zdroj už tisíce rokov. Bol vysadený s cieľom zabrániť erózii pôdy a tiež podporiť hospodárstvo pre jeho nutričnú a liečivú hodnotu.
Rakytník, známy ako „sväté ovocie“ sa nachádza v stáročných medicínskych literatúrach a textoch v Tibete a Číne. Používal sa na liečbu kašľa, tráviacich problémov, kožných problémov, rán a popálenín a dokonca v niektorých prípadoch aj na liečbu depresie či migrény.
Rakytník obsahuje celé spektrum Omega 3 – 6 – 7 – 9, s najvyššou známou koncentráciou Omega 7 známej v živočíšnej alebo rastlinnej ríši. Takisto je významný pre zdroj vitamínu A a C, E, K a ako najsilnejší antioxidant. Jeho antioxidačná schopnosť je 70x silnejšia ako vitamín C.
Aké zdravotné prínosy má rakytník?
V prírodnej medicíne sa rakytník už dlho používa na stimuláciu tráviaceho systému, zlepšenie kardiovaskulárnych ochorení a ochorení pečene či liečbu kožných porúch. Dnes sú produkty z rakytníka ponúkané ako prírodný liek na nasledujúce zdravotné problémy:
- artritída
- cukrovka
- ekzémy
- vysoký krvný tlak
- vysoký cholesterol
- zápaly rôzneho pôvodu
- rosacea a ostatné kožné problémy
- V posledných rokoch získal rakytníkový olej popularitu ako zložka v produktoch starostlivosti o pleť. Pri lokálnej aplikácii rakytníkový olej hydratuje pokožku, zmierňuje podráždenie, lieči akné a lieči poškodenie súvisiace so starnutím.
Výsadba rakytníka
Výsadba rakytníka je jednoduchá. Na jar ho vysaďte na plnom slnku. Rakytník nie je vyberavý, no pokiaľ ide o pôdny stav, má rád dobrú odvodňujúcu, vlhkú pôdu. Tomuto rozvetvenému kru prospieva pôda s pH 6-7, s dostatočnou priedušnosťou. Rakytníku doprajte pravidelnú zálievku, aby vaša rastlina nevyschla. Raz ročne sa odporúča organická zmes resp. kvalitné hnojivo. V priebehu nasledujúcich rokov mu dopĺňame fosfor a draslík.
Sadíme aspoň jedného samca a jednu samičku rastliny. Jedna samčia rastlina môže opeľovať až päť samíc rastlín. Opeľovanie prebieha vetrom, takže umiestňujeme svoje rastliny 2- 4m od seba. Drevina vytvára široký koreňový systém a preto mu doprajte dostatok miesta. Rakytník bude produkovať ovocie najneskôr do piateho roka.
I keď rakytník nevyžaduje prerezávanie, je to rastlina pri ktorej môžete využiť štipku svojej kreativity. Rastliny môžete prerezávať do živých plotov, do kríkov alebo dokonca do stromov. Občas si urobte čas na orezanie neproduktívnych alebo poškodených vetiev.
Zber zhlukujúcich bobúľ z tejto tŕnistej rastliny je trochu komplikovaný. Ovocie zreje počas neskorého leta a na začiatku jesene. Hľadajte plnú, jednotnú farbu a pevnosť. Po zbere a čistení bobúľ ich rýchlo spracujte, aby ste zachovali čerstvosť. Môžu sa uchovávať v chladničke až 2 týždne. Plody môžu byť tiež zmrazené, alebo môžu byť vysušené a použité na chutný čaj. Bobule rakytníka budú s najväčšou pravdepodobnosťou na koláč kyslé. Môžete si ich dosladiť cukrom alebo medom.
Príprava pôdy
Najlepšia pôda pre rakytník je úrodná, priepustná a priedušná s neutrálnou reakciou. Ak je pôda ťažká, pripravte si veľké výsadbové otvory pred výsadbou a naplňte ich špeciálne pripravenou pôdou.
Zmiešajte hornú vrstvu vykopanej pôdy 1:1 alebo 1:2 s humusom alebo mulčom a pridajte piesok. Hnojivo by sa malo dobre zmiešať s pôdou. Množstvo a podiel hnojiva sa môže líšiť v závislosti od typu pôdy na mieste.