Prejavy poškodení rastlín mrazom

Hnedé oschnuté zvädnuté listy nasvedčujú tomu, že v noci mrazivý vzduch poškodil bunky na okraji listov rastlín a tie odumreli. Vnútorné časti listov vyzerajú nedotknuté, mohli by sa však poškodiť pri ďalšom mraze, pretože odumreté okraje už nezabezpečujú dostatočnú ochranu.

Po nečakanom napadnutí snehu pri nechránených drevinách badáme ovisnuté listy. Tu sa však poškodenie mrazom neprejavuje len uschnutím časti listov. Počas dňa na kôru svieti slnko, tá sa ohreje a zase v noci keď teploty klesnú pod bod mrazu, vzniknú v kôre pukliny spôsobené výraznou zmenou teploty.

Pri záhradných rastlinách vznikajú škody väčšinou najprv na výhonkoch, pri črepníkových rastlinách na koreňoch. Listy oleandra pôsobia matne, lebo pri veľkom mraze zamŕzajú bunky. Keďže ľad má väčší objem ako voda, bunkové steny prasknú – viditeľné to bude pri opätovnom stúpaní teploty, keď všetky časti listov odumrú. Drsné listy ako pri oleandri zvädnú, hrubé listy zase zmäknú.

Odmrznuté časti rastlín odrežte až na jar aby slúžili zvyšku rastliny ako ochrana. Podľa toho, kde na jar rastlina vyženie zistíte, ktoré jej časti ešte žijú.

Mrazové poškodenie listu

foto: Soňa Samuelová

Na rúbe čepele listu sa tvoria rôzne veľké obvykle nepravidelné pľuzgiere, ktoré vznikajú oddelením pokožky od hubového parenchýmu. Dutina naplnená vzduchom dáva postihnutým miestam strieborný farebný vzhľad. Poškodené listy majú nepravidelné okraje, sú menšie a často pľuzgierovito kučeravé. Pri listoch jablone dochádza o odumieraniu postihnutých pletív, vznikajú nekrotické škvrny, listy žltnú a opadávajú. Na mráz sú takisto náchyľné aj marhule a orech vlašský.

Mrazové poškodenie stromov

Mrazové poškodenie na kmeňoch, vetvách a vetvičkách sa prejavujú ako trhliny, mrazové dosky a mrznutie vetvičiek – sú to pozdĺžne praskliny kôrových a drevných častí. Príčinou sú mrazy v kombinácii s intenzívnym slnečným žiarením. Mrazové dosky predstavujú plošné poškodenie kôrových pletív. Poškodenie vzniká v predjarí. Tieto pletivá sú následne poškodzované nočnými mrazmi, ale to sa obvykle zreteľne objaví až v lete, kedy kmene nerastú do šírky, poškodené časti menia sfarbenie a prepadajú sa. 

Môže dôjsť k praskaniu a odlupovaniu kôrových pletív a k obnaženiu drevného valca. Takéto poškodenie mrazom je vstupnou bránou pre infekcie. Pletivá sú na priereze tmavo sfarbené. Mladé letokruhy sú na poškodenie mrazom najcitlivejšie. Citlivosť je ovplyvnená druhom, stanovišťom, priebehom teplôt, počasím a výživou. 

Z toho vyplýva, že pokiaľ chceme znížiť riziko poškodenia mrazom, musíme vybrať rastlinám vhodné stanovište, odolnejšie druhy  a odrody a dopriať im správnu výživu. Správnou ochranou vieme zamedziť prieniku mrazu do rastliny a pokiaľ sa tak aj stane, musíme ju ošetriť aby nedošlo k spomínanej infekcii.

Čo robiť pri poškodení mrazom?

Predovšetkým koncom zimy môžu byť veľké rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami.

  • Tmavú kôru drevín ochráňte tak, že ju obalíte svetlou textíliou alebo slamou, prípadne ju natrite haseným vápnom (u nás na eshope nájdete aj: Plantella protekt).
  • Umiestnite ich k stene domu, črepník položte na izolačnú podložku (polystyrén, vlies, filc, drevo) a obaľte ich vliesom, bublinkovou fóliou alebo slamennou rohožou. (Rastliny v nádobách sú na mráz citlivejšie ako rastliny v záhone. Náchylné črepníkové rastliny prečkajú zimu vnútri, odolné druhy môžu zostať vonku.)
  • Rastliny poškodené mrazom dajte do miestnosti s teplotou max 7 stupňov. Overte si, či rastliny ešte žijú. Keď odškrabete nechtom kôru, mala by byť zelená a korene neporušené.
  • Podporovať vo výžive rastlín a vykonávať predjarný a jesenný postrek práve kvôli omedzeniu škodcov a patogénnych ochorení.

Usychanie rastlín počas mrazov

Poškodenie rastlín mrazom

Vždyzelené rastliny, ako vavrínovec treba zalievať aj v zime, keď nemrzne pretože voda sa z listov vyparuje aj v zime. v zamrznutej pôde ju korene prijímať nemôžu – následne začnú usychať, najskôr vrcholy výhonkov a listov. Na zníženie množstva odparenej vody by ste vždyzelené rastliny mali chrániť tieniacou sieťou.

Mrazuvzdornosť črepníkových rastlín

Vôbec neznesie mráz:

Bugénvilea, Durman, Kamélia, Koralník, Ibištek, Enseta, 

Znesie mierny mráz:

Jahodovec, Eukalyptus, Hortenzia, Kordilinka, Lagerstrémia, Oleander, Cykas, Mučenka, Albízia, Palmovka papraďová, Mišpuľník, Palmička

Znesie mráz asi do -5 st.

Figovník, Granátovník, Kana indická, Levanduľa, Vavrín, Podslnečník, Citrónovník

Znesie mráz asi do -10 st.

Trachykarp, Jazmín, Mišpuľa, Oliva