Mínerka
Drobné belavé vpichy, zdeformované listy a cibule za vlhka v dôsledku sekundárneho napadnutia zahnívajú. Medzi suknicami cibule a strúčikmi cesnaku sú pozorovateľné vyžraté chodbičky, v ktorých sa nachádzajú drobné larvy alebo kukly.
Mínerka pórová zvyčajne rastliny vážne neohrozí. Ak sa neprejaví vysoká invázia škodcu, tak cibule pri dostatku živín a vody dokážu regenerovať.
„ Súčasťou pestovateľského umenia, aby sme získali zdravý pór je spojenie agrotechniky pestovania s poznaním biológie škodcu so zásadami mechanickej a chemickej ochrany.“(J.Piešťanský,B.Starinský)
Ak uvidíte tieto tunely, vedzte, kto za tým stojí
Tu sa dozviete, ako bojovať proti mínerke pórovej pomocou biologickej ochrany, bez použitia chemických pesticídov.
Tento škodca sa vyskytuje v skleníkoch, záhradách a na zelených plochách po celej krajine. Larvy minerky sa nachádzajú na listoch rastlín a na silno napadnutých rastlinách.
Nie je nezvyčajné, že na rastline nájdeme aj viac ako 6 lariev na jednom liste. Poškodenie môže obmedziť rast rastlín, čo neskôr vedie k zníženiu výnosov a strate vitality. Zdravé rastliny môžu tolerovať značnú škodu.
K hostiteľským rastlinám patria fazuľa, černice, kapusta, šalát, papriky, a celý rad okrasných kvetín, stromov a kríkov.
Dospelé jedince veľkosti 1,3 až 2,5 mm sú čierne muchy so žltými pruhmi, jasnými krídlami a žltou bodkou na chrbte. Podobajú sa malým muchám a kladú vajíčka na spodnej strane listov.
Larvy sú červy, ktoré sú často svetlo žltej alebo zelenej farby. Vytvárajú vinuté tunely, ktoré sú jasné, s výnimkou stopy čierneho fekálneho materiálu, ktoré zanechávajú pri prijímaní potravy.
Poznámka: V niektorých prípadoch, patogénne huby a baktérie môžu vstúpiť cez poškodenia do rastlín a to môže spôsobiť, že listy začnú žltnúť a opadávať.
Aký je životný cyklus mínerky?
Zrelé larvy prezimujú v pôde pod hostiteľskými rastlinami. Ako teploty na jar stúpajú larvy prechádzajú na ďalšiu fázu a objavia sa ako mladí dospelí jedinci na konci apríla.
Spárené samice používajú ich ihlicovité kládielko, aby položili až 250 vajíčok tesne pod povrch lista. Uložené vajcia sa môžu objaviť ako malé vystupujúce škvrny na listoch.
Do 10 dní sa v tuneli vyliahnu larvy. Larvy dospievajú v 2-3 týždňoch a sú pripravené na zakuklenie, opustia list a spadnú do pôdy. Potom čo sú na zemi, sa zakopú do pôdy a tam sa zakuklia. Dospelí jedinci sa objavia do 15 dní ako dospelé muchy. Existuje niekoľko generácií za rok.
Ako sa prejavuje poškodenie rastlín škodcom?
Rôzne druhy mineriek napádajú rôzne druhy rastlín. Nájdeme ich na listnatých stromoch ako brest, osika, hloh, topoľ, tak ako aj kríky a kríčky, vrátane orgovánu.
Poškodenie môže byť obmedzené v počiatočných fázach napadnutia, ale rýchlo sa zhorší súmerne s počtom vyliahnutých mineriek.
Aj keď drobné napadnutia rastlinu nezabijú, zničia jej otužilosť a tým je ešte viac náchylná na ďalšie choroby.
Minerky sú hlavnou príčinou slabej úrody v domácich záhradách, pretože oslabujú jednotlivé plodiny. Sú obzvlášť zamilované do špenátových listov a ich tunelovanie silne znižuje atraktivitu a hodnotu plodiny.
Mínerka pórová a biologická ochrana
Prírodné a organické kontrolné metódy fungujú najlepšie a to preto, že nepoškodzujú prirodzene sa vyskytujúce prospešné hmyzie populácie, ktoré do značnej miery udržiavajú minerky a ďalších škodlivých škodcov pod kontrolou. Kým používanie pesticídov môže povzbudiť ohniska mineriek, prírodné kontroly a užitočný hmyz zaberú rovnako ako liek na tieto problémy proti škodcom.
Nečakajte až sa na mieste mínovaných tunelov v listoch vašich rastlín, vytvoria červy a to najmä vtedy, ak ste s nimi mali problémy v minulosti. Buďte pripravení s výrobkami, ktoré budete potrebovať, aby sa zabránilo a znížilo napadnutie.
- Pri prvom náznaku tunelovania stlačte list v tuneli medzi dvoma prstami a rozdrvte akékoľvek larvy.
- Čím viac je zdravá rastlina, tým menšia je šanca, že ju minerka napadne.
- Udržiavajte zdravie rastlín s organickými hnojivami, ako aj správnou zálievkou, aby rastliny boli silné a zvládali tolerovať poškodenia škodcami.
- Udržujte svoj pôdu nažive pomocou výluhu z Vermikompostu.
- Použite listové hnojivo Ferrum Oil, alebo listové hnojivo BorOil, ktoré majú nepriami vplyv aj na iných savých a žravých škodcov.
- Aplikujte bakteriálne hnojivo NovaFerm Viva pri pestovaní zeleniny a ovocia, zemiakov, obilnín, cukrovej repy, a v záhradníctve formou postreku na povrch pôdy v období jesene, následne zapracujte rotavátorovaním, ryľovaním alebo orbou. Prirodzená kolónia baktérií má pozitívny vplyv na pôdu a zvyšuje výnos
- Použite Žlté lapače záhradných škodcov alebo Modré lapače škodcov pre zachytenie dospelých jedincov.
- Neváhajte použiť rastlinný insekticíd NeemAzal proti minerkám, roztočom, voškám, moliciam a strapkám z tropickej rastliny Azadirachta indica s vysokou účinnosťou, a šetrným k ostatným živočíchom, ktorý je neškodný pre včely.
- Poznámka: Ohniská výskytu škodcov sa často objavujú po všeobecnom použití pesticídov. To preto, že mnoho prirodzených nepriateľov, týchto škodcov sú zdecimované použitím pesticídov.